Muzeum Górnictwa na szlaku


Częstochowskie Muzeum Górnictwa Rud Żelaza już po roku istnienia znalazło się w elitarnym gronie 32. Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. to już trzeci częstochowski zabytek, po Muzeum Produkcji Zapałek i Muzeum Historii Kolei, który znalazł się na szlaku.

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego to samochodowy szlak turystyczny o zasięgu regionalnym. Aktualnie obejmuje 32 zabytki upamiętniające rozwój przemysłu na Śląsku subregionach – częstochowskim i bielsko-bialskim. Mają one związek z górnictwem, hutnictwem, energetyką, łącznością, kolejnictwem, przemysłem spożywczym. Jako szlak tworzą trasę turystyki industrialnej, której głównym zadaniem ma być promocja województws śląskiego w Polsce i Europie. Oprócz reklamy szlak posiada też wymiar kulturalny. Pozwala, bowiem zapoznać się z przeszłością i tradycjami regionu oraz pokazuje charakter współczesny i przemiany, jakie zaszły na przestrzeni lat.
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, po remoncie, otworzono 15 maja 2008 roku w parku im. S. Staszica pod Jasną Górą. Składa się ono z części naziemnej i podziemnej. Ta druga stanowi replikę kopalni, która w rzeczywistości nigdy tu nie istniała i składa się z czterech korytarzy, dużej sali ekspozycyjnej i sali pomp. Oprócz narzędzi ręcznych takich jak: kilofy, oskardy, kliny, służących przed laty górnikom do pracy, zgromadzono również maszyny drążące chodniki, urządzenia transportu poziomego i pionowego, w tym tabor kolejowy i lokomotywy oraz inne urządzenia służące do wydobywania rudy lub odwadniania wyrobisk. Zwiedzającym udostępniono chodniki w obudowie stalowej i drewnianej, fragment ściany eksploatacyjnej, jest też replika stacji pomp. Wśród eksponatów nie zabraknie oświetlenia górniczego czy kolekcji geologicznej. Całość uzupełnia unikalny zbiór dokumentów i map. W większości prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą z kopalni rudy żelaza „Szczekaczka”, która została zlikwidowana w 1989 roku.
Niewątpliwie wystawa stanowi niezwykle ważny element kultury regionu częstochowskiego. Oglądając ją ma się wrażenie, że przebywamy podróż w czasie. Niepowtarzalna atmosfera panująca we wnętrzu pozwala wczuć się w pracę górników. Nic dziwnego, że muzeum znalazło się wśród Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Częstochowa jako miasto zwykle kojarzona jest z Jasną Górą i kultem Maryjnym. Mało, kto jednak pamięta, że od najdawniejszych czasów była też ważnym ośrodkiem wydobywania i przetapiania rud żelaza. To dzięki rozwiniętemu na tak dużą skalę górnictwu i hutnictwu nastąpił rozwój okolicznych miejscowości (powstała m. in. Huta w Blachowni). Warto, zatem pamiętać o częstochowskim wkładzie w rozwój przemysłu. Szlak Zabytków Techniki to szansa na wypromowanie naszego miasta w nieco innym charakterze niż dotychczas. Na szlaku zabytków znajduje się także Częstochowska Fabryka Zapałek.

ALEKSANDRA GRADOŃ

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *