Jak zamontować słupki w ogrodzie?


Ciepłe dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Chcąc ogrodzić naszą posesję, urozmaicić ogród pergolą lub zaskoczyć nasze dzieci przydomowym placem zabaw warto zastanowić się jak zamontować tego typu konstrukcje w podłożu tak, aby elementy były stabilnie osadzone i trwałe, a sama praca nie przysporzyła wielu problemów. O tym, jak skutecznie zamontować słupki ogrodzeniowe lub elementy małej architektury ogrodowej opowie ekspert systemu QUIKSET – Tomasz Kuszewski.

„Istnieje wiele możliwości montażu słupków w podłożu. Zanim przystąpimy do pracy musimy zastanowić się, która z nich odpowiada naszym oczekiwaniom. Możemy wziąć pod uwagę mieszanki betonowe, metalowe kotwy czy bezpośrednie wbicie elementu w grunt. Wszystkie z tych metod maja swoje wady i zalety. Możemy również zdecydować się na gotowe masy żywiczne przeznaczone specjalnie do montażu elementów w podłożu takie, jak QUIKSET.” – tłumaczy Tomasz Kuszewski.

Trwałość bez względu na warunki

Pergola, która da nam schronienie przed upalnym letnim słońcem, plac zabaw, który zachwyci nasze dzieci czy latarnie subtelnie oświetlające pokryte śniegiem choinki w zimowy, mroźny wieczór – te drobne elementy mogą nadać naszemu ogrodowi klimatu oraz charakteru i sprawią, że będzie on doskonałym miejscem do spotkań z przyjaciółmi i zabaw najmłodszych.
Decydując się na wzbogacenie naszego ogrodu o dodatkowe elementy lub ogrodzenie posesji w celu zabezpieczenia jej przed niechcianymi gośćmi chcemy, aby konstrukcje te były wytrzymałe i służyły nam przez długie lata. Pamiętajmy, że powstałe z biegiem czasu uszkodzenia mogą nieść ze sobą ryzyko zniszczenia elementów konstrukcyjnych i narazić nas oraz nasze dzieci na niebezpieczeństwo. Istnieje wiele sposobów montażu, które różnią się od siebie trwałością oraz odpornością na warunki atmosferyczne, a także estetyką. Zapoznanie się z właściwościami poszczególnych materiałów pozwoli na wybór tej najbardziej trwałej, która zapewni nam bezpieczeństwo korzystania z zamontowanych konstrukcji oraz da nam gwarancję trwałości.

„Najmniej trwała metodą jest wbijanie słupa drewnianego bezpośrednio w podłoże. Elementy mogą butwieć pod wpływem opadów atmosferycznych oraz podsiąkania kapilarnego. Nawet w przypadku zaimpregnowania elementów – ich żywotność jest ograniczona. Z kolei kotwy metalowe są po zamontowaniu niestabilne. Zwykle po pierwszych roztopach praktycznie pływają w gruncie i wyginają słupki w każdą stronę. Sam proces montażu jest bardzo trudny, zwłaszcza kamienistym podłożu, a utrzymanie prostej linii ogrodzenia graniczy z cudem, ponieważ nie ma możliwości korekcji słupka po zamontowaniu. Kotwy stalowe też ulegają korozji. Podczas wbijania w grunt ściera się z nich ochronna warstwa cynku oraz są w stałym kontakcie z wilgotnym podłożem. Kotwa stalowa jest rozwiązaniem z gatunku zło konieczne, jeżeli nie chcemy lub nie mamy możliwości prowadzić w terenie prac budowlanych. Tradycyjny beton jest co prawda materiałem trwałym i stabilnym, ale również nie pozbawionym słabości. Nie można w nim bezpośrednio osadzać słupków drewnianych z dwóch powodów. Po pierwsze materiały te mają odmienne właściwości fizyczne. Beton jest mało elastyczny, drewno zaś pęcznieje pod wpływem wilgoci, co może powodować pękanie betonu w czasie mrozów. Po drugie beton nie chroni drewna przed butwieniem, dlatego że nie posiada właściwości wodoszczelnych.” – wymienia ekspert systemu QUIKSET.

Żywiczna masa montażowa QUIKSET to rozwiązanie wyróżniające się trwałością i jakością. Jest ona mocniejsza niż podłoże oraz w pełni wodoszczelna i elastyczna, dzięki czemu bez żadnego uszczerbku jest w stanie przetrwać duże mrozy. Produkt jest w stanie stabilnie i pewnie zamontować elementy w gruncie na lata, zapobiega korozji oraz butwieniu ze względu na swoją zwartą strukturę oraz nieprzepuszczalność wody. Instalowane słupki można także przed zlaniem masy wzmacniać w otworze grubymi kamieniami dzięki czemu zwiększymy wagę oraz dodatkowo wytrzymałość fundamentu. Dzięki tym cechom możemy być pewni, że nasze konstrukcje ogrodowe będą spełniały swoją funkcję przez lata.

Szybki i łatwy montaż

Wiele osób uważa, że montaż elementów ogrodowych w podłożu to zadanie dla profesjonalistów z doświadczeniem w pracach budowlanych. Ponadto odstrasza nas skomplikowany i czasochłonny proces mieszania oraz nieporządek, który zwykle towarzyszy przygotowywaniu betonu. Wymaga on również posiadania specjalistycznych narzędzi, którymi nie każdy z nas dysponuje. Wbijanie ciężkich kotew w twarde, kamieniste podłoże może być równie uciążliwe i problematyczne, a podczas wbijania słupa drewnianego bezpośrednio w grunt może on ulec zniszczeniu. Dodatkowo, obydwa te sposoby uniemożliwiają wprowadzanie korekty raz osadzonego słupa.

„Mieszanka QUIKSET to – na tle innych – najszybszy i najczystszy sposób na wprowadzenie zmian na swojej posesji. Nie wymaga tak dużego otworu jak w przypadku betonu. Ponadto element jest stabilnie zamontowany w podłożu już po 15 minutach – oznacza to, że masa żywiczna jest 300 razy szybsza niż powszechnie znane mieszanki betonowe. Praca z nim jest łatwa i czysta, a do tego nie wymaga żadnych dodatkowych narzędzi, dostępu do wody czy prądu. Warto też dodać, że dzięki swoim właściwościom jedno opakowanie masy QUIKSET może zastąpić nawet 75 kg betonu. Rozwiązuje to problemy z magazynowaniem oraz transportem materiału.” – mówi ekspert systemuQUIKSET, Tomasz Kuszewski.

Postaw na estetykę

Sposób montażu konstrukcji w naszym ogrodzie może również zależeć od efektu wizualnego jaki chcemy uzyskać oraz od estetyki, w jakiej utrzymana jest elewacja domu oraz inne elementy na posesji. Metalowe kotwy doskonale wpisują się w industrialny, minimalistyczny charakter i współgrają z nowoczesnymi aranżacjami ogrodu. Te metalowe elementy montażowe staną się dopełnieniem przestrzeni o współczesnym charakterze. Podobnie jest z betonem, który wygląda ciężko i masywnie, a dodatkowo trudno jest go zamaskować, więc narzuca on pewną stylistykę całej otaczającej przestrzeni. Najbardziej neutralnymi sposobami montażu słupków są wbicie ich bezpośrednio w ziemię lub skorzystanie żywicznej masy montażowej QUIKSET, ponieważ w obydwu przypadkach żadne dodatkowe elementy nie są widoczne.

„Masa QUIKSET jest niewidoczna. Po przyrośnięciu odcinamy jej nadmiar za pomocą noża lub łopaty, a resztę materiału zakrywamy ziemią. To rozwiązanie jest nie tylko estetyczne, ale również pozwala na ochronę masy montażowej przed warunkami atmosferycznymi.” – tłumaczy Tomasz Kuszewski.

Kilogram masy QUIKSET zamiast 86 kg betonu

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *