Raków nadal w grze o Piłkarski Raj!

Mistrz Polski, Raków Częstochowa zremisował w środę, 2.sierpnia br. na wyjeździe z dziesięciokrotnym Mistrzem Azerbejdżanu, FK Karabachem Agdam 1:1 w rewanżowym spotkaniu drugiej rundy eliminacji Ligi Mistrzów UEFA. Częstochowianie w przedostatniej rundzie eliminacji do fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA zmierzą się z jednokrotnym Mistrzem Cypru, FC Arisem Limassol.

Początek środowego spotkania na Stadionie Olimpijskim w Baku był bardzo spokojny i wyrównany. Dopiero w 10.minucie odważniej zaatakowali gospodarze, kiedy to po strzale Abdellaha Zoubira musiał interweniować Vladan Kovačević.

Podopieczni Dawida Szwargi po raz pierwszy pod azerską bramką znaleźli się w 16.minucie, kiedy po dośrodkowaniu z rzutu wolnego głową uderzał Strátos Svárnas, ale z jego strzałem również bez problemu poradził sobie golkiper Karabachu.

W 23. minucie świetną sytuację miał Raków. W środku pola piłkę przejął Marcin Cebula i doskonałym podaniem za linię obrony uruchomił wychodzącego na czystą pozycję JohnaYeboaha ZamoręByły Młodzieżowy Reprezentant Niemiec zbyt długo jednak zwlekał z oddaniem strzału i w ostatniej chwili został zablokowany przez goniącego go Kevina Davida Medinę Renteríę.

Im bliżej zakończenia pierwszej części spotkania tym groźniejsze były ataki gospodarzy na bramkę Rakowa. Tuż przed przerwą po jednym ze strzałów Marko Jankovicia skutecznie interweniował Vladan Kovačević, który z najwyższym trudem sparował futbolówkę na rzut rożny. Pierwsza odsłona meczu w Baku nie przyniosła goli.

Początek drugiej odsłony jak i końcówka pierwszej części gry należał do gospodarzy. W 46.minucie na bramkę Rakowa uderzał Yassine Benzia, jednak i w tej sytuacji doskonale interweniował golkiper “Czerwono – niebieskich”. W 52.minucie “Czerwono – niebiescy” przeprowadzili kontrę, którą na gola piękny uderzeniem w samo okienko zamienił Fran Tudor.

W tym momencie to Raków był znacznie bliżej wywalczenia awansu do trzeciej rundy eliminacji do Ligi Mistrzów UEFA. Gospodarze ani myśleli się poddać i w 60,minucie zdołali doprowadzić do wyrównania. Po dośrodkowaniu z lewej strony boiska, w pozornie niegroźnej sytuacji, sprytnym strzałem z jedenastego metra do siatki trafił Redon Xhixha. To ten sam gracz, dwukrotny Reprezentant Albanii, który w pierwszym meczu rozegranym w Częstochowie…dwukrotnie wpisał się na listę strzelców!

W 74.minucie gospodarze byli bliscy zdobycia drugiego gola. Jednak po strzale Marko Jankovicia piłka trafiła w słupek! Mimo, że arbiter główny Pan Sven Jablonsky z Niemiec do regulaminowego czasu gry drugiej części spotkania doliczył aż…siedem minut to więcej goli już w tym meczu nie padło i tym samym Raków Częstochowa zremisował na wyjeździe z FK Karabachem Agdam, 1:1 w rewanżowym spotkaniu drugiej rundy eliminacji do Ligi Mistrzów UEFA.

Częstochowianie w trzeciej rundzie zmierzą się z jednokrotnym Mistrzem Cypru, Árisem Limassol. Ten rezultat dwumeczu spowodował również, że Raków może być pewien udziału w fazie grupowej europejskich pucharów.

Co ciekawe w cypryjskiej drużynie występuje dwóch Polaków: 22-letni środkowy pomocnik, Karol Struski znany w naszym kraju z występów w m.in w Bogdance Łęczna, Górniku Łęczna i Jagiellonii Białystok oraz 28-letni środkowy napastnik i czterokrotny Reprezentant Polski, Mariusz Stępiński. W naszym kraju reprezentował barwy takich klubów jak: Pogoń Ekolog – Zduńska Wola, Widzew Łódź, Wisłę Kraków czy Ruch Chorzów.

Pierwsze spotkanie trzeciej rundy eliminacji do Ligi Mistrzów UEFA pomiędzy Rakowa Częstochowa a FC Arisem Limassol zostanie rozegrane we wtorek, 8.sierpnia br. o godzinie 20:00 w Częstochowie. Mecz “na żywo” pokaże TVP Sport.

Nim jednak dojdzie do pierwszego starcia z Mistrzem Cypru, to już w najbliższą sobotę, 5.sierpnia br. o godzinie 15:00 Raków Częstochowa zmierzy się przed własną publicznością z Wartą Poznań w spotkaniu trzeciej kolejki o Mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy. Mecz “na żywo” pokaże Canal + Sport. Początek przedmeczowego studia od godziny 14:40.

02.08.2023, g.18:00: Baku (Baki Olimpiya Stadionu) :

FK Karabach Agdam – RKS Raków Częstochowa 1:1, (0:0),

0:1: Tudor 52′

1:1: Xhixha 60′

Sędziował: Sven Jablonsky (Niemcy). Żółte kartki: Medina 47′ (faul), Janković 90+6′ (faul) – Jean Carlos Silva Rocha 56′ (faul). Widzów: 22 000.

FK Karabach Agdam: Şahrudin Məhəmmədəliyev (kpt) – 27.Toral Bayramov, 13.Bəhlul Mustafazadə, 81.Kevin David Medina Rentería, 44.Elvin Cəfərquliyev (79′ 11.Adama Diakhaby), 15.Leândro Livramento Andrade ” Leândro Andrade” (86′ 90.Nəriman Axundzadə), 6.Júlio Rodrigues Romão “Júlio Romão”, 8.Marko Janković, 7.Yassine Benzia (70′ 18.Olávio Vieira dos Santos Júnior “Juninho Vieira”), 10.Abdellah Zoubir, 19.Redon Xhixha (70′ 17.Hamidou Keyta).

Rezerwowi: 23.23.Luka Guggegaszwili, 89. Amin Ramazanov – 4.Rahil Məmmədov, 5.Maksim Medvedev, 20.Richard Almeida de Oliveira “Richard”, 55.Bədavi Hüseynov, 83. Nihad Quliyev, 90.Nəriman Axundzadə.

Trener: Qurban Qubranov.

RKS Raków Częstochowa: 1.Vladan Kovačević – 25.Bogdan Racovitan, 24.Zoran Arsenić (kpt), 4.Efstrátios Svárnas, 7.Fran Tudor (82′ 22.Deian Sorescu), 5.Karl Gustav Vilhelm Berggren, 66.Ioánnis Papanikoláou, 11.John Yeboah Zamora (31′ 27.Bartosz Nowak ; 61′ 30.Władysław Koczerchin), 77.Marcin Cebula (61′ 93.Sonny Kittel), 20.Jean Carlos Silva Rocha, 9. Lukasz Zwoliński (46′ 99.Fabian Piasecki).

Rezerwowi: 89.Kacper Bieszczad – 6.Szymon Czyż, 8.Ben Lederman, 14.Srdjan Plavsić, 17.Mateusz Wdowiak.

Trener: Dawid Szwarga.