Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski Młodzików w szpadzie. Dwa medale Kaloty


Wspaniale spisali się młodzi szermierze Kmicica Częstochowa w zakończonych w Konopiskach Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostwach Polski Młodzików w szpadzie. Bohaterem Kmicica był Dominik Kalota, który najpierw sięgnął po brązowy medal w turnieju indywidualnym, a dzień później poprowadził częstochowian do srebrnego medalu w konkurencji drużynowej.

 

Kalota z całą pewnością był kandydatem do czołowych miejsc w zmaganiach młodych szpadzistów rywalizujących o medale mistrzostw kraju. W tym sezonie wielokrotnie stawał na podium imprez ogólnopolskich. Ale to mistrzostwa Polski miały dać odpowiedź o wartości dotychczasowych sukcesów.

Częstochowianin w turnieju z udziałem 103 zawodników z walki na walkę spisywał się coraz lepiej. Po eliminacjach, w fazie pucharowej, pokonał kolejno Igora Lorenza z Wołodyjowskiego Siemianowice Śląskie, Aleksandra Johne z Warszawianki, Adama Ziętkiewicza z RMKS-u Rybnik oraz Tytusa Kurowskiego z Piasta Gliwice. Dopiero w półfinale nie sprostał późniejszemu mistrzowi kraju Patrykowi Szczegielniakowi z Kolejarza Wrocław.

Radość sympatyków częstochowskiej szermierki była jeszcze większa, gdy dzień później Kalota stał się cichym bohaterem zawodów drużynowych, w których wzięło udział aż 21 zespołów. Ekipa Kmicica w składzie Kalota, Michał Mrowiec (55. indywidualnie), Michał Konstanciak (24.) oraz Maciej Nowacki (75.) pokonała kolejno Ripostę Toruń i w zaciętych potyczkach RMKS Rybnik oraz KKS Kraków, co dla obserwatorów było dużego kalibru niespodzianką. We wszystkich tych meczach decydujące trafienia zadawał właśnie Kalota.

W finale szpadziści Kmicic nie sprostali faworyzowanej drużynie Warszawianki. Tytuł wicemistrzowski to jednak wspaniałe osiągnięcie zespołu spod Jasnej Góry.

– Medalowy występ naszej drużyny to prawdziwa sensacja mistrzostw. Trzeba przyznać, że chłopcy wypadli fantastycznie. To kapitalny prognostyk przez kolejnymi sezonami. W przypadku Kaloty medalowe starty w Konopiskach przyniosły mu awans do reprezentacji Polski młodzików, która weźmie udział w mistrzostwach Starego Kontynentu w ostatni weekend czerwca w Budapeszcie.  By szlifować formę przed tym startem nasz utalentowany szpadzista wybiera się na zgrupowanie do Spały – tłumaczy prezes Kmicica Stanisław Sączek.

W zmaganiach szpadzistek (122 uczestniczki) bardzo dobrze spisała się Lena Kulska. Szpadzistka Kmicica była bardzo blisko awansu do finałowej „ósemki”. Ostatecznie zajęła jednak 15. pozycję. Na   48. miejscu sklasyfikowana została Hanna Durka.

Dwudniowa impreza szermiercza została świetnie przygotowana przez gospodarzy – władze samorządowe Konopisk. Wójt gminy Artur Brędzel przez kilka godzin bacznie przyglądał się rywalizacji młodych szpadzistów i wręczał im medale.

– Jestem pod wrażeniem frekwencji na tej imprezie. Jest tak wielu miłośników białej broni, że o przyszłość tej dyscypliny w naszym kraju można być spokojnym – podkreślał wójt Brędzel.

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *