Joga zilustrowana


W Galerii Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1) odbył się wernisaż ostatniej w tym roku wystawy. Swoje prace, po raz pierwszy w Częstochowie, zaprezentowała Edyta Cieślik-Moczek.

Artystka swoją inspirację czerpie z kultury dalekiego wschodu, głównie zaś z jogi, której jest instruktorem. Ćwiczy ją od pięciu lat i, jak twierdzi, to dzięki niej powróciła do wyrażania siebie poprzez sztukę.
Eksponowane prace można podzielić na dwie części – rysunki przedstawiające asany, czyli pozycje w jodze, niejednokrotnie wzbogacone o krótki opis, jak je wykonać oraz obrazy olejne. – Rysunki cechuje walor intymności, większej bezpośredniości. Natomiast malarstwo pani Edyty, poprzez swoją materię, jest dużo trudniejsze w odbiorze. Ogólnie twórczość tę można określić spojrzeniem człowieka naszej kultury na kulturę dalekiego wschodu. Przy czym widoczne jest podejście poetyckie do tematu – komentuje Robert Sękiewicz, kurator Galerii.
Edyta Cieślik-Moczek, wspólnie z Joanną Górną, planują wydać książkę na temat jogi, którą ozdobią prace, m.in., prezentowane na wystawie. Artystka jest asystentką w Zakładzie Wychowania przez Sztukę w Instytucie Plastyki Akademii im. Jana Długosza – prowadzi zajęcia z metodyki plastyki i warsztatów arteterapii. Inną jej pasją jest folklor – wspólnie z mężem realizuje projekt „Skansen Niebowo”, w ramach którego powstał skansen wsi opoczyńskiej w Wincentowie w województwie łódzkim. Realizuje przedsięwzięcia artystyczno-edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Oprócz rysunku i malarstwa uprawia także rzeźbę.

DeKa

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *