Sztuka wobec cierpienia


WYSTAWA W ZACHĘCIE

Czworo młodych i utalentowanych częstochowskich twórców: Łukasz Kolman, Jarosław Jaksender, Karolina Kosińska, Tomasz Adamowicz, podjęło trudny, ale nieustająco aktualny temat cierpienia.

O sensie cierpienia, towarzyszącemu człowiekowi od zarania dziejów, mówi religia, traktaty piszą filozofowie. Swój głos w obrazowaniu cierpienia zabierają również twórcy. Jak napisał Bartosz Małczyński, autor przedmowy do wystawy, „artysta w obliczu cierpienia – tworzy. Maluje, rysuje, wykleja, fotografuje, pisze, komponuje muzykę…”
Impuls przedsięwzięciu, które zaowocowało przejmującą i niezwykle głęboką treściowo ekspozycją dał Łukasz Kolman. Znając tematykę jego twórczości – skupia się na motywie sakralnym, bohaterem jego prac jest Chrystus – nie dziwi fakt, że stał się on nie tylko pomysłodawcą koncepcji wystawy, ale i głównym autorem jej formuły. Tematem zaraził swoich przyjaciół. Efekt ich współpracy można podziwiać w Konduktorowni Zachęty do 12 września. .
Częstochowscy twórcy stworzyli prezentację na dobrym poziomie artystycznym. Każdy z nich odcisnął w ekspozycji indywidualne piętno swojej osobowości. Niezwykle głębokie w wyrazie są prace Kolmana, szczególnie cykl Darfour (obrazki na temat wojny w Darfourze) oraz plakaty Jaksendera, dla którego – jak mam powiedział – nurt bólu w sztuce był dotychczas obcy. – Unikam tematów tak ciężkich gatunkowo, jestem malarzem innej przestrzeni teściowej. W sztuce bliższy jest mi duch apolliński, czyli radość, piękno, spokój, harmonia. Wybrałem formę plakatu, który rządzi się innymi prawami, gdyż tu łatwiej było mi zawrzeć wartość treściową tematu – mówi Jaksender.
Również Kosińska i Adamowicz zagadnienia cierpienia nie podejmują co dzień. Problematyka była zatem i dla ich pewnym wyzwaniem. Z próby wyszli z sukcesem, znajdując własną – udaną artystycznie – wizualizację tematu. Kosińska skoncentrowała się na bólu kobiety. Jej obrazy to scalenie drastycznych emocji z wewnętrznym skupieniem. Adamowicz natomiast, bazując na mrocznej kolorystyce, nadał tematowi bardziej uniwersalne przesłanie.
Przedsięwzięcie ma mieć kontynuację. W nieodległej przyszłości grupa artystów planuje projekt rozbudować i uczynić z niego imprezę cykliczną. Obecnej wystawie w Konduktorowni przyświeca idea pacyfistyczna. Dochód ze sprzedaży obrazów autorzy przeznaczyli dla ofiar wojny Gruzji.

Karolina Kosińska – ur. w 1980 r. w Częstochowie. Absolwentka Państwowego Liceum Plastycznego im. J. Malczewskiego w Częstochowie. Studia w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Dyplom z malarstwa w 2005 roku w pracowni prof. Wincentego Maszkowskiego i prof. Jarosława Kweclicha. Studia na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, grafika komputerowa i multimedialna. Zajmuje się malarstwem, fotografią i projektowaniem graficznym. Prace w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Uczestniczyła w trzynastu wystawach zbiorowych.

Łukasz Kolman (ur. 1978 r.). Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Malczewskiego w Częstochowie. Studiował malarstwo na Wydziale Wychowania Artystycznego Akademii im. J. Długosza w Częstochowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Leona Macieja. Oprócz malarstwa i rysunku zajmuje się także fotografią cyfrową oraz sztuką kolażu i komiksu.

Tomasz Adamowicz (ur. 1978 r.) Studiował malarstwo na Wydziale Wychowania Artystycznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni profesora Leona Macieja w 2004 r. W tym samym roku miał wystawę indywidualną w Stajni Biały Borek w Biskupicah. Uczestniczył w ośmiu wystawach zbiorowych. Zdobywca statuetki Wydarzenie Kulturalne roku 2002 w plebiscycie czytelników częstochowskiej redakcji Gazety Wyborczej. W 2001 uzyskał wyróżnienie „Nadzieje Plastyczne Częstochowy”.
Jarosław Jaksender (ur. w 1978 r.) Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie. Studia: Wydział Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi(1998-99); Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (1999-2003) – dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Adama; Studium Pedagogiczne Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dwukrotny stypendysta Prezydenta Miasta Częstochowy (2003 – 2004 oraz 2007). Na swoim koncie ma pięć wystaw indywidualnych – trzy w Krakowie, dwie w Częstochowie oraz osiemnaście zbiorowych.

Bartosz Małczyński (ur. 1978 r.) Ukończył filologię polską i filozofię. Jest autorem pracy doktorskiej o poezji Tymoteusza Karpowicza oraz redaktorem naukowym książek na temat pisarstwa Jacquesa Derridy (Czytanie Derridy, 2005), Michaiła Bachtina (Do Bachtina i dalej, 2006), Tymoteusza Karpowicza (Podziemne wniebowstąpienie. Szkice o twórczości Tymoteusza Karpowicza, 2006), Franza Kafki (Komentarze do Kafki, 2007) i Brunona Schulza (Postscripta do Brunona Schulza, 2008). Obecnie pracuje nad książką pt. Muzykanci poświęconą związkom literatury i muzyki.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *