Czeki promes Polskiego Ładu przekazano włodarzom gmin


3 czerwca 2022 roku, w Janowie, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezes Zarządu Okręgu Częstochowskiego Prawa i Sprawiedliwości, poseł Szymon Giżyński; europoseł Jadwiga Wiśniewska; poseł Lidia Burzyńska i poseł Mariusz Trepka – wręczyli włodarzom gmin powiatu częstochowskiego i powiatu myszkowskiego symboliczne czeki przyznanych dotacji w ramach programu rządowego Polski Ład. – Wsparłem, rekomendowałem i przeprowadziłem – stosownie do swoich obowiązków i prerogatyw – wszystkie wnioski, złożone – prawidłowo i zgodnie z procedurami – przez każdy z samorządów gminnych i powiatowych, wychodząc z oczywistego założenia, iż autorami i beneficjentami wniosków nie są samorządowe władze lecz tak naprawdę mieszkańcy polskich wsi, miasteczek i miast – powiedział prezes Zarządu Okręgu Częstochowskiego Prawa i Sprawiedliwości, poseł Szymon Giżyński.

Aż 93 projekty inwestycyjne z całego regionu częstochowskiego (okręg 28) otrzymały dofinansowanie rządu Prawa i Sprawiedliwości w ramach drugiego rozdania Polskiego Ładu. W Częstochowie z tych pieniędzy będą realizowane inwestycje – przebudowa ciągu ul. 1 Maja do ul. Krakowskiej wraz z budową wiaduktu nad torami kolejowymi (dofinansowanie – 59 594 850 zł) oraz rozbudowa systemu sieci wodociągowej na obszarze gmin – członków Związku Komunalnego Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji w Częstochowie (dofinansowanie – 4 812 054 zł).

Łącznie dla mieszkańców Częstochowy przypada kwota – 64 376 904 zł. Dla powiatu częstochowskiego na 39 inwestycji polski rząd przeznaczył – 171 116 597,10 zł, dla powiatu kłobuckiego – na 23 inwestycje 116 856 067 zł, dla powiatu lublinieckiego na 15 inwestycji – 73 292 867,85 zł, dla powiatu myszkowskiego na 14 inwestycji – 66 092 969,45 zł. Dla całego regionu częstochowskiego przyznana kwota to: 557 830 374,85 zł.

– Druga edycja Nowego Ładu pozwoliła nam, samorządowcom na zaplanowanie inwestycji, na które w gminnych czy powiatowych budżetach samorządowych po prostu nas nie stać, a które jednocześnie są bardzo potrzebne mieszkańcom. Na konferencji podsumowującej w Janowie, w swoim wystąpieniu pan minister Szymon Giżyński trafnie nazwał ich „nadawcami” tych inicjatyw. To prawda – my włodarze jedynie rozczytujemy te komunikaty i formalizujemy je w postaci wniosków. W przypadku Gminy Poraj, wnioski te opiewały na budowę drugiego, bardzo ważnego z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców ujęcia wody pitnej w Kuźnicy Starej oraz kolejnego etapu kanalizacji w sołectwie Żarki Letnisko. Dzisiejsze podsumowanie to kolejna okazja do spotkania w gronie samorządowców, z którymi łączą nas więzy współpracy i sympatii. To także dobry moment aby parlamentarzystom naszego subregionu przedstawić bolączki i pomysły – komentuje wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *