Metrobilet już w sprzedaży!


Od 27 czerwca 2019 roku można kupować Metrobilet, który pozwala na korzystanie zarówno z pociągów Kolei Śląskich jak i komunikacji miejskiej. Bilet jest dostępny w systemie sprzedaży ŚKUP, czyli w ok. 1000 punktach dystrybucji oraz w Internecie. To pierwsza tego typu oferta w województwie śląskim.

Metrobilet jest wspólną inicjatywą Województwa Śląskiego, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Kolei Śląskich. W ostatnich miesiącach trwały prace nad zintegrowaniem taryfy biletowej oraz przygotowaniem systemów informatycznych. Teraz, po zakończeniu wszystkich niezbędnych prac, mieszkańcy województwa otrzymają do dyspozycji ofertę, która znacząco ułatwi podróżowanie na obszarze metropolii.

– Koleje Śląskie to ważna część transportu publicznego województwa i chętnie wybierany przez mieszkańców sposób podróży. Organizując akcję dla uczniów „Kolej na ferie” przekonaliśmy się o skali zainteresowania tym ekologicznym środkiem komunikacji. Metrobilet, aby był w pełni funkcjonalny, musi obejmować wszystkie formy i teraz jest to możliwe – mówi marszałek Jakub Chełstowski.

Oferta Metrobiletu została tak zaprojektowana, by podróżni mogli ją maksymalnie dopasować do swoich potrzeb. Stąd też do wyboru są opcje obejmujące różnego rodzaju strefy – dla ułatwienia ich nazwy są określane poszczególnymi kolorami. I tak: Metrobilet Żółty obejmuje Tarnowskie Góry, Nakło Śląskie, Radzionków, Bytom, Chorzów, Katowice (Cena biletu: 179 zł, studencki: 88,50 zł). Metrobilet Zielony obejmuje Gliwice, Zabrze, Rudę Śląską, Świętochłowice, Chorzów Batory i Katowice (cena biletu: 179 zł, studencki: 88,50 zł). Metrobilet Czerwony to Dąbrowa Górnicza, Będzin, Sosnowiec, Katowice (cena biletu: 179 zł, studencki: 88,50 zł). Metrobilet Niebieski umożliwia podróżowanie w strefie Bieruń, Chełm Śląski, Imielin, Mysłowice, Katowice (cena biletu: 179 zł, studencki: 88,50 zł), a Metrobilet Pomarańczowy obejmuje Kobiór, Tychy, Łaziska Górne, Mikołów, Katowice (cena biletu: 179 zł, studencki: 88,50 zł.). W sprzedaży dostępny jest też bilet miesięczny obowiązujący na całym obszarze Metropolii. Jego cena wynosi 229 zł, a w przypadku biletu studenckiego – 113 zł.

– Cieszymy się z tego, że mieszkańcy województwa otrzymają nową ofertę, która znacząco ułatwi podróżowanie i zwiększy satysfakcję naszych klientów, co stanowi główny cel naszej strategii. Misją Kolei Śląskich jest bowiem właśnie „Satysfakcja Klienta” – mówi Renata Szczygieł, wiceprezes Zarządu Kolei Śląskich. – Dzięki temu możliwe będzie stworzenie optymalnego układu komunikacyjnego, gdzie kolej będzie mogła stanowić kręgosłup transportowy, a komunikacja publiczna będzie jego uzupełnieniem, umożliwiając np. dotarcie do stacji kolejowych – wszystko to na jednym bilecie. – dodaje.

Każdy z Metrobiletów uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów rozkładowymi pociągami Kolei Śląskich w wyznaczonej strefie oraz swobodnego korzystania ze wszystkich połączeń komunikacji miejskiej uruchamianej przez Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM). W przypadku biletów na Strefę Katowice możliwe jest podróżowanie pociągami Kolei Śląskich pomiędzy wszystkimi stacjami zawierającymi w nazwie Katowice. W praktyce oznacza to, że na jednym bilecie można podróżować np. pociągiem, autobusem, tramwajem i trolejbusem.

Metrobilet to pierwsza tego typu oferta biletów miesięcznych. Do tej pory w sprzedaży dostępne były bowiem już bilety jednorazowe, tzw. EKO Bilety, które łączą w sobie ofertę Kolei Śląskich i ZTM. W zakresie wspólnych biletów miesięcznych do tej pory śląski przewoźnik miał w swojej ofercie m.in. Bilet Śląski, Bilet Pomarańczowy oraz Uniwersalny Subregionalny Bilet Rybnik – Wodzisław. Co istotne, w przypadku Metrobiletu nowy jest sposób dystrybucji biletów – są one bowiem na spersonalizowanej karcie ŚKUP, a ich odczytywanie i kontrola ważności w pociągu będzie możliwa dzięki zakupieniu przez Koleje Śląskie nowych terminali mobilnych dla drużyn pokładowych.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *