2. edycja “Napoleońskiej Częstochowy” rozpoczęta. Inauguracją spacer śladami miejsc pamięci epoki napoleońskiej


W środę 19 października odbył się w Częstochowie spacer śladami miejsc pamięci epoki napoleońskiej, inaugurujący nową edycję projektu pn. “Napoleońska Częstochowa”.

Szerzej o przedsięwzięciu mówi Przemysław Gorzałka, jego współorganizator i nauczyciel Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Częstochowie.

– To już 2. edycja naszego projektu. Pierwsza miała miejsce w zeszłym roku szkolnym, kiedy to upamiętnialiśmy 200. rocznicę śmierci Napoleona Bonaparte. Uznaliśmy, że to doskonała okazja, by rozpocząć “Napoleońską Częstochowę” – wyjaśnia Przemysław Gorzałka. – Celem projektu zaś jest z jednej strony przypomnienie tamtych czasów, z drugiej, uwypuklenie pewnych rzeczy, jeśli chodzi o epokę napoleońską, ponieważ, w przeciwieństwie do innych okresów historycznych, jest ona w stosunkowo niewielkim stopniu omawiana na lekcjach historii w polskich szkołach. Kolejną sprawą jest to, że nasze miasto, Częstochowa, wówczas będące dwoma miastami, czyli Starą Częstochową i Częstochówką, odegrało wtedy dość istotną rolę, zarówno z militarnego, jak i gospodarczego punktu widzenia, ponadto odwiedziło je bardzo wiele ważnych osób. Dzisiejszy spacer, inaugurujący 2. edycję “Napoleońskiej Częstochowy”, jest kierowany głównie do nauczycieli historii oraz w ogóle nauczycieli, po to, by poznali miejsca, które nie przez wszystkich są znane, a o których będą mogli potem opowiedzieć czy to swojej rodzinie, czy to swoim uczniom – podkreśla Przemysław Gorzałka.

Przemysław Gorzałka mówi także o przebiegu samego spaceru.

– Zaczynamy na Starym Rynku. Będę tutaj mówił o tzw. Bramie Napoleona, związanej z pewną legendą o francuskim cesarzu. Przy Klasztorze Jasnogórskim będziemy mówili o trzech momentach w historii, kiedy toczyły się o niego walki. Opowiem także o miejscach, do których dzisiaj nie zdążymy zajrzeć, m.in. o klasztorze św. Barbary, gdzie w czasach Księstwa Warszawskiego znajdował się lazaret, najstarszym grobowcu na cmentarzu św. Rocha, zawierającego szczątki gwardzisty samego Napoleona, Wincentego Wenitowskiego oraz o kościele św. Zygmunta, gdzie znajduje się tablica oficera napoleońskiego, który co prawda zmarł nie w wyniku ran, odniesionych podczas bitwy, lecz zarazy, która go dopadła. Wstąpimy także na Plac Biegańskiego, gdzie znajduje się dosyć mało znane miejsce, a właściwie obiekt – tzw. Dąb Pamięci, posadzony w 2007 roku z okazji 200. rocznicy utworzenia Księstwa Warszawskiego. Ponieważ tablica, upamiętniająca to wydarzenie, jest po prostu wmurowana w posadzkę, podejrzewam, że mało częstochowian o niej wie, a sądzę, że jest to nie lada ciekawostka – stwierdza Przemysław Gorzałka.

W ramach 2. edycji “Napoleońskiej Częstochowy”, oprócz spaceru, zorganizowane zostaną także dwa konkursy dla uczniów szkół. Pierwszy, plastyczny, związany będzie z najbardziej znaną polską postacią epoki napoleońskiej, księciem Józefem Poniatowskim, drugi z kolei dotyczyć będzie patronów częstochowskich ulic – nie tylko z czasów Napoleona, ale także z powstania listopadowego i styczniowego, będących niejako jej rezultatem. Projekt zakończony zostanie konferencją, obejmującą wykłady popularnonaukowe oraz uroczystym rozdaniem nagród.

Organizatorami projektu “Napoleońska Częstochowa” są Urząd Miasta Częstochowy oraz częstochowskie szkoły: Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych, Zespół Szkół Technicznych im. Jana Pawła II, Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej oraz Szkoła Podstawowa nr 22 im. Gabriela Narutowicza.

MS

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *