Nowy portal www.czestochowa.pl


Urząd Miasta Częstochowy unowocześnił stronę internetową. Wraz z nowym, rozbudowanym portalem pojawiła się również bezpłatna mobilna aplikacja na smartfony.

ZAAPLIKUJ SOBIE CZĘSTOCHOWĘ

Możliwości nowej witryny zaprezentowali, podczas konferencji prasowej, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wraz ze swoim zastępcą Jarosławem Marszałkiem oraz pracownikami Wydziału Kultury Promocji i Sportu Urzędu Miasta.

Na zlecenie Urzędu Miasta Częstochowy stworzony został nowy system Zarządzania Treścią tzw. CMS oraz grafiką poszczególnych stron portalu. Dzięki nowemu narzędziu przebudowany został całkowicie dotychczasowy układ strony. Aktualnie menu umożliwia łatwą i intuicyjną nawigację oraz większą przejrzystość treści zamieszczanych w portalu. Nowy CMS umożliwia przyjazne dla użytkownika sposoby wyświetlania multimediów oraz bezproblemowe dodawanie kolejnych wersji językowych i tworzenie nowych stron portalu.

W ramach nowego systemu funkcjonują następujące portale:

– www.czestochowa.pl – jako główna oficjalna strona Miasta Częstochowy

– cgk.czestochowa.pl – internetowa odsłona miesięcznika „Jasne, że Częstochowa”. Na stronie można znaleźć ofertę kulturalną, sportową, rekreacyjną na cały miesiąc oraz wywiady, recenzje.

– fe.czestochowa.pl strona poświęcona projektom unijnym realizowanym przez Urząd Miasta Częstochowy

– ngo.czestochowa.pl strona poświęcona miejskim Organizacją Pozarządowym

– wersja mobilna strony www.czestochowa.pl

– wersje językowe strony www.czestochowa.pl

Podstawowe funkcjonalności nowego systemu CMS wykorzystane na stronie www.czestochowa.pl

– Aktualności – informacje umieszczone jako Aktualności są widoczne na stronie głównej portalu, jak również w wybranych zakładkach/ działach.

– Newsletter – subskrypcja gwarantuje otrzymywanie pocztą elektroniczną najnowszych wiadomości dotyczących miasta

– Wyszukiwarka – umożliwiająca użytkownikowi odnalezienie w łatwy sposób konkretnych informacji

– Wewnętrzne statystyki – pozwalają na zbieranie oraz graficzne wyświetlanie informacji zarówno dla całego portalu oraz poszczególnych jego działów i stron, gromadząc – następujące informacje:

◦liczba wejść na stronę,

◦lista treści, które cieszyły się największą popularnością,

◦hasła w przeglądarce internetowej, za pomocą których użytkownicy trafili na stronę portalu,

◦adresy stron, na których umieszczone są linki do portalu miasta Częstochowy za pomocą, których użytkownicy trafili na stronę,

– Galeria zdjęć – funkcjonalność pozwalająca na dodanie galerii zdjęć w aktualnościach, jak również na poszczególnych podstronach.

– Podstawowa funkcjonalność „dla niedowidzących” – zaimplementowany, dostępny na stronie głównej urzędu, mechanizm zmieniający kontrast witryny. Mechanizm widoczny poprzez przycisk graficzny na stronie głównej i innych podstronach portalu. Pozwala na zmianę tła strony na kolor czarny lub szary i czcionki na kolor mocno kontrastujący.

Koszt nowego portalu dla Miasta Częstochowy to 28 200 zł brutto. Portal na zlecenie Miasta Częstochowy wykonała firma Architektura Internetu z Łodzi, która ma na swoim koncie podobne realizacje dla miast takich jak: Mysłowice, Radom, Łowicz, Łódź, a także dla Komedy Głównej Straży Pożarnej.

Mobilny Przewodnik po Częstochowie

Oficjalna bezpłatna aplikacja mobilna Częstochowy skierowana jest zarówno do mieszkańców, jak i turystów odwiedzających nasze miasto. Pełnić ma funkcje mobilnego przewodnika po mieście.

Zawiera aktualne informacje o wydarzeniach kulturalnych i sportowych, prezentuje ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne, zachęca do skorzystania z oferty muzealnej, poznania zabytków czy odwiedzenia częstochowskich pubów i restauracji. Można w niej znaleźć także informacje o trasach spacerowych i rowerowych po najciekawszych miejscach w mieście i okolicy.

Ważną funkcjonalnością tej aplikacji jest audioprzewodnik, który „opowiada” o ciekawych miejskich obiektach. Działa w postaci zdefiniowanej trasy oraz w sposób wybiórczy: plików audio można odsłuchać przeglądając obiekty zgromadzone w zakładce miejsca w aplikacji. Dokładny opis tej funkcjonalności oraz przewodnik, jak z niej korzystać, znajdują się w zakładce pomoc (ikona z znakiem zapytania w lewym górny rogu aplikacji).

Innowacją w tej aplikacji jest rozszerzona rzeczywistość (ang. augmented reality), która pozwala zobaczyć na ekranie urządzenia mobilnego wybrane miejsce w czasie rzeczywistym i w przeszłości. Dokładny opis tej funkcjonalności oraz informacja jak z niej korzystać, znajduje się zakładce pomoc (ikona ze znakiem zapytania w lewym górny rogu aplikacji).

Ważnym elementem aplikacji jest także rozkład jazdy komunikacji miejskiej wraz wyszukiwarką połączeń. Wyszukiwarka, co jest ważne, uwzględnia także przesiadki. Przystanki, z których korzystamy najczęściej, można dodać do specjalnej zakładki, dzięki której możemy spersonalizować nasze preferencje komunikacyjne.

Aplikacja współpracuje z czytnikiem kodów QR, które systematycznie będą pojawiać się na miejskich obiektach i przystankach komunikacji miejskiej. Ich zeskanowanie zaprowadzi do konkretnego obiektu lub np. przystanku.

Wszystkie odwiedzane poprzez aplikacje miejsca można dodawać do planera, tak aby móc w przyszłości do nich powrócić i zapoznać się z nimi szczegółowo.

Aplikacja działa w trybie offline, wykorzystując połączenie z internetem jedynie do pobrania najnowszych danych oraz większego zakresu mapy. Stworzona została dla dwóch systemów operacyjnych – Android i iOS. Bezpłatnie pobrać można ją ze sklepów Google Play i App Store.

Koszt powstania aplikacji to 34 440 zł brutto. Aplikację na zlecenie Urzędu Miasta Częstochowy wykonała firma Amistad Sp. z o. o. z Krakowa. Działalność Amistad Mobile koncentruje się na różnorakich rozwiązaniach mobilnych. Firma wykonała już m.in. aplikację Mobilną dla Miasta Wrocławia na Euro 2012, aplikację Mobilny Przemyśl, Przewodnik dla Miasta Tychy oraz aplikację Oświęcim – Miasto Pokoju.

W przygotowaniu bazy danych do aplikacji korzystano z zasobów Miejskiego Systemu Informacji Turystycznej. W aplikacji jest obecnie ok. 3700 obiektów (dla porównania podobna aplikacja we Wrocławiu obejmuje ok. 2000 obiektów).

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *