Najważniejsza pamięć


Juliusz Sętowski z wykształcenia jest pedagogiem i historykiem. Od wielu lat jego zainteresowania koncentrują się wokół dziejów Częstochowy i regionu częstochowskiego, czego wyrazem są publikacje książkowe, a także liczne artykuły naukowe i popularnonaukowe.

Kilka tygodni temu ukazała się najnowsza książka Juliusza Sętowskiego „Cmentarz ewangelicko-augsburski w Częstochowie. Przewodnik biograficzny”. Jak wyznaje Autor –
„Obecne opracowanie dotyczące cmentarza ewangelicko-augsburskiego w Częstochowie (przy ulicy św.Rocha 79) jest kolejnym, po wydanym w 2005 roku przewodniku po cmentarzu Kule, wydawnictwem biograficznym dotyczącym częstochowskich nekropolii. Materiał historyczny do tej publikacji był gromadzony – z różnym natężeniem – od 1997 roku.”
Książkę otwiera rozdział pt. „Udział częstochowskich ewangelików w życiu miasta
w XIX i XX wieku”. Znaczną jego część stanowią szkice biograficzne 36. ewangelików, którzy swoją pracą, zaangażowaniem i postawą zapisali się na karcie dziejów Częstochowy. Los sprawił jednak, że zostali pochowani z dala od naszego miasta.
Na kolejnych stronach przedstawiona jest historia cmentarza, a także życiorysy 100. osób na nim spoczywających. Główny tekst Autor wzbogacił licznymi przypisami, zawierającymi szereg szczegółowych i ważnych informacji. Tom jest ilustrowany starymi fotografiami o dużej wartości historycznej. Ten cenny materiał pochodzi m.in. ze zbiorów: Muzeum Częstochowskiego, Archiwum Państwowego, Biblioteki Publicznej, Parafii ewangelicko-augsburskiej, Zbigniewa Biernackiego – Antykwarnia „Niezależna” oraz z archiwów prywatnych. Publikacja prezentuje się interesująco pod względem graficznym, jej strona edytorska została starannie przygotowana.
Ze względu na walory naukowe i poznawcze Przewodnik adresowany jest do historyków, nauczycieli, studentów, uczniów, a także do wszystkich Czytelników, którym dzieje i losy naszego miasta nie są obojętne.

Przytoczony w tekście fragment pochodzi ze Wstępu książki Juliusza Sętowskiego „Cmentarz ewangelicko-augsburski w Częstochowie. Przewodnik biograficzny”. Częstochowa, Muzeum Częstochowskie 2006, s.9,10.

Barbara Szymańska

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *