Trochę innowacji do kanalizacji


INWESTYCJA ZA 11 MILIONÓW

16. czerwca zakończono rozbudowę częstochowskiej sieci kanalizacji sanitarnej. Nowy węzeł obsłuży Kiedrzyn, Północ, Dźbów, Stradom, Gnaszyn-Kawodrzę, Grabówkę, Błeszno i Mirów.

Kosztująca blisko 11 mln zł. inwestycja to jeden z 6 elementów projektu „Oczyszczanie ścieków i uzdatnianie wody pitnej w Częstochowie”, współfinansowanego z środków Funduszu Spójności (dawniej ISPA). W ramach jego realizacji utworzono 70 km nowej sieci sanitarnej (59 km kanalizacji grawitacyjnej i 11 km kanalizacji tłocznej) oraz 19 przepompowni w różnych punktach miasta. – Były pewne kłopoty w trakcje wykonywania robót, ale na szczęście, dzięki spójnej współpracy i silnej motywacji udało się osiągnąć sukces – cieszył się Maciej Gramowski z firmy ATA-TECHNIK z Budzynia, która wraz Zakładem Instalacji Sanitarnych ZISCO z Pawłowic wygrała przetarg na realizację częstochowskiej rozbudowy.
Cel, jaki od początku przyświecał inwestycji, jest jak najbardziej proekologiczny. Nowa sieć, wypierająca przestarzałe i często nieszczelne szamba, znacznie zmniejszy zanieczyszczenie środowiska naturalnego, ograniczy przenikanie azotanów do zbiorników wód podziemnych oraz poprawi warunki sanitarne w mieście. Fekalia zebrane przez nowy system kanalizacji będą trafiać do Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Częstochowie, której modernizacja ma być kolejnym punktem realizacji projektu. Teraz mieszkańcy objętych nową kanalizacją dzielnic mogą swobodnie przyłączyć się do nowej sieci, zwłaszcza że miasto sfinansowało ponad 2700 szt. odgałęzień kanalizacyjnych do granic niemal wszystkich posesji. Niestety, jak dowiedzieliśmy się od naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego Elżbiety Pomałeckiej, przyłącza należy wykonać na własny koszt. – Trzeba się zgłosić do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji o wydanie warunków dokonania przyłącza. Po podpisaniu umowy można wykonać podłączenie. Miasto niestety nie udziela dotacji, choć jak wiem, korzystne warunki kredytowania tego typu inwestycji oferuje Bank Ochrony Środowiska – poinformowała. Mimo kosztów warto już dziś pomyśleć o podłączeniu się do sieci, póki jeszcze nie jest to obowiązkiem pod groźbą kary.
Nowa inwestycja, choć tak istotna dla ekologii, jest dopiero częścią potrzebnej pracy na drodze do całkowitego uzdatnienia środowiska naturalnego Częstochowy. Jak wynika z badań geologicznych i hydrogeologicznych, zanieczyszczenia zrzucone przez miasto przed ok. 40 laty docierają do wód podziemnych i będą zagrażać ich jakości. W przyszłości niezbędne będzie wykonanie kolejnych inwestycji, a wśród nich: modernizacji stacji uzdatniania wody pitnej z budową stacji usuwającej azotany w Wierzchowisku, modernizacji Częstochowskiej Oczyszczalni Ścieków, rozbudowy oczyszczalni ścieków w Rybnej, budowy kolektora dla wód opadowych z separatorem od ul. Waszyngtona do Warty oraz dalszych kanalizacji częstochowskich dzielnic.

ŁUKASZ STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *