To był pełen sukcesów rok! AZS UJD Częstochowa podsumował miniony 2023 rok

W ciągu dwunastu miesięcy tenisistki i tenisiści stołowi AZS UJD zdobywali medale w turniejach drużynowych i indywidualnych.

W sezonie 2022/2023  Bebetto AZS UJD wywalczyło srebrny medalu w ekstraklasie kobiet (w sumie już 12 medal w DMP). Podopieczne Joanny Narkiewicz występowały w składzie Tetyana Bilenko, Roksana Załomska, Anastasiya Dymytrenko, Julia Szemiel i 12- letnia Liliana Nowak.  Tetyana Bilenko zwyciężyła w rankingu indywidualnym ekstraklasy PZTS. Drugi żeński zespół w 2. lidze uplasował się na siódmej pozycji.  Z dobrej strony zaprezentowali się tenisiści stołowi jako beniaminek. Podopieczni Janusza Haszcza zakończyli rozgrywki 3 ligi na siódmym miejscu. W IV lidze dobrze radzą sobie podopieczni  Przemysława Korca.

Roksana Załomska zdobyła srebrny medal w grze podwójnej w 91-tych Indywidualnych Mistrzostwach Polski, które odbyły się w Płocku. Anastasiya Dymytrenko została wicemistrzynią Młodzieżowych Mistrzostw Europy (do 21 Lat) w Sarajewie.

Studenci Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie zdobyli siedem medali mają ich już 450 . M.in. futsaliści, jeźdźcy  i pingpongiści UJD  (w składzie Jakub Gierach, Jakub Zochniak, Paweł Adamus,  Janusz Haszcz – nauczyciel akademicki ) wywalczyli srebrny medal w typie Uczelni Społeczno-Przyrodniczych w finałach Akademickich Mistrzostw Polski w Gdańsku.

Największy sukces w drugiej połowie 2023 roku odniosła Julia Szemiel, która zdobyła brązowy medal w turnieju drużynowym Mistrzostw Świata Niesłyszących w Tajpej (Tajwan). Paweł Pięta był piąty w grze podwójnej.  Pingpongiści Paweł Pięta i Karol Jabłoński w rywalizacji drużynowej wywalczyli ósme miejsce.

W drugiej części sezonu AZS UJD Częstochowa zdobył 23 medale w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Niesłyszących (15 złotych, 5 srebrne, i 3 brązowe). Po trzy złote medale wywalczyli Gabriela Dyszkiewicz i Karol Jabłoński. Drugi z naszych zawodników Paweł Pięta zdobył 3 medale (złoto w grze podwójnym i srebro w grze mieszanej oraz brązowy w grze pojedynczej, Julia Szemiel wywalczyła 3 krążki (w tym złoto w grze podwójnej, 2 srebro w grze pojedynczej i w grze mieszanej). Trzecia zawodniczka Hanna Sygidus zdobyła 2 medale w tym srebrny w grze podwójnej i brązowy indywidualnie. Dwa złote medale w kategorii juniorów  do lat 19 zdobył Karol Jabłoński. Dwa medale wywalczył Wiktor Nowakowski w tym złoto w grze deblowej i srebro w grze pojedynczej. Złote medale w grze mieszanej wywalczyli Wiktor i Hanna Sygidus. Po jeden medal wywalczyli w rywalizacji indywidualnie do lat 16 Hanna Sygidus i Wiktor Nowakowski.

Tenisistki stołowe (w składzie Tetyana Bilenko, Anastasiya Dymytrenko i Alicja Łebek) wystąpiły udanie w Pucharze Europy ETTU. Rozegrały sześć spotkań w historii już 52 mecze. Przeszły dwie rundy. Były o krok od ćwierćfinału.

Trzecie miejsce zdobyła wychowanka naszego klubu – Liliany Nowak w drugim turnieju Grand Prix Polski Młodzików w Jastrzębiu Zdroju (największy sukces młodzieżowy w ostatniej dekadzie XXI wieku). Została również mistrzynią Śląska młodziczek.

W 2023 roku współpracujący z Polskim Związkiem Tenisa Stołowego Klub Uczelniany AZS UJD Częstochowa był organizatorem w częstochowskim i powiatowym szkole podstawowym eventów „Spotkaj się z Mistrzem w swojej Szkole”. W pokazowym zajęcia tenisa stołowego udział wzięły dwukrotna mistrzyni Polski i brązowa akademickich mistrzostw Świata – Joanna Narkiewicz oraz brązowa medalista Światowych Igrzysk Głuchych, mistrzostw Europy i Świata – Julia Szemiel. W czerwcu tego roku na Promenadzie  Niemena w Częstochowie  KU AZS UJD jako współorganizator zorganizował wraz z Polskim Związkiem Tenisa Stołowego piknik sportowo-rekreacyjny do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów na „Pingpong na Trawie”. Gościliśmy młodzież z okręgu Soleczniki z Litwy.  Najważniejszym  wydarzeniem w naszym klubie (18 marca 2023 r.) była uroczysta Gala z okazji 50-lecia Klubu Uczelnianego AZS UJD.  W bibliotece UJD zorganizowano wystawę, wydano okolicznościowy medal i pin. W  gali uczestniczyło  141 osób.  AZS UJD zorganizował na Starym Rynku jubileuszowy turniej, w hali Akademickiego Centrum Sportu w Częstochowie cykliczny XIII Memoriał im. Patryka Lebka i VI Jerzego Łęgowika, a także w grudniu turniej mikołajowy. Ponadto przeprowadziliśmy trzy promocje tenisa stołowego z udziałem srebrnych medalistek drużynowych mistrzostw Polski  (Galeria Jurajska, OBI i M1).