Dzień Seniora u Emerytów i Rencistów


23 listopada 2018 roku Polski Związek Emerytów i Rencistów w Częstochowie zaprosił swoich członków na uroczyste spotkanie, które odbyło się w lokalu „Studnia” (koło Częstochowskich Wodociągów).

Jak zawsze było bardzo uroczyście i serdecznie, ale w tym roku ze względu na 100-letnią roczną odzyskania niepodległości przez Polskę, charakter biesiady przyjął formę szczególnie dostojną. Spotkanie rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Ponadto uczniowie Szkoły Podstawowej nr 22 zaprezentowali mini program patriotyczny. Przewodnicząca Związku Irena Pianka wręczyła honorowe odznaczenia Związku przedstawicielom instytucji współpracujących ze Związkiem. Otrzymały je: Dorota Gazda skarbnik z Koła nr 7 na Stradomiu w Częstochowie, dyr. MOPS Małgorzata Mruszczyk, dyr. PUP w Częstochowie Grażyna Klamek, Kazimiera Rospondek z Koła w Rędzinach, Urszula Pasiuk i Ewa Wyporska – skarbnik z Koła nr 3 w Częstochowie.
– Emerytom najbardziej doskwierają niskie emerytury, ale tu nic nie możemy poradzić. Dbamy o emerytów i rencistów od strony integracyjno-kulturalnej oraz zdrowotnej – aktywizujemy ich organizując turnusy rehabilitacyjne. Dodatkową, bardzo dla nas ważną, rehabilitację wprowadza miasto, w różnych dzielnicach pojawiły się place do ćwiczeń. Mamy też dopłaty do szczepień. Współpracujemy z różnymi organizacjami pozarządowymi: Amazonkami, Agape i innymi, co pozwala na zapewnienie szerokiej rozrywki naszym członkom. Współpracujemy też z Biurem Obsługi Seniora i senatorem Ryszardem Majerem,. Pan Senator umożliwił nam udział w projekcie, w ramach którego cztery Koła na organizację wyjazdów patriotyczno-poznawczych otrzymały 4 tysiące złotych – mówi Irena Pianka. Jak dodaje, emeryci nie zapominają o swoich wnukach. – Bardzo często na wczasy jadą ze swoimi wnukami. Poza tym staramy się prowadzić międzypokoleniową integrację, w niektórych rejonach odbywają się spotkania trzypokoleniowe: babć i dziadków z ich dziećmi i wnukami, na których najmłodsi uczą starszych obsługi komputera czy smartfonów, a emeryci przekazują wnukom wiedzę o polskiej tradycji – dodaje Przewodnicząca.
W Częstochowie i okolicy działają 22 Koła Seniora. Koła są też w sześciu w rejonach: Przystani, Kłobucku, Myszkowie, Lublińcu, Kłomnicach, Oleśnie. W sumie wszystkich Kół jest 65, a osób w nich zrzeszonych – 7225.
Wszystkim seniorom życzymy zdrowia fizycznego i duchowego.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *