Wyśniłem Biblię


Jeśli jesteśmy poruszeni do głębi naszych dusz przez Biblię, dzieje się tak, ponieważ ponad wszystko jest to największa księga sztuki na świecie, przekazująca najwyższy ideał życia na ziemi…
Marc Chagall

W pawilonie wystawowym Muzeum Częstochowskiego w parku Staszica można oglądać ekspozycję prac jednego z najwybitniejszych współczesnych malarzy – Marca Chagalla. Wystawa potrwa do końca lipca.
Wystawa “W ogrodach edenu – sceny biblijne” gromadzi 72 dzieła graficzne (akwaforty i litografie) wielobarwne i czarno-białe, poświęcone w całości tematyce sakralnej. Tworząca prezentację kolekcja pochodzi z Muzeum Marca Chagalla w Witebsku na Białorusi, z rodzinnego miasta artysty. Chagall, mimo emigracji do Francji, zachował do końca życia swą hebrajsko-rosyjską tożsamość i słowiańską wrażliwość. Prace, tworzące ekspozycję, zostały pogrupowane w 7 cykli, uwzględniających czas ich powstania (w latach 1931-1979 artysta wykonał 105 grafik ilustrujących Biblię). Bóg i religia bardzo często były obecne w obrazach tego malarza – sam artysta twierdził, że prace związane z motywami religijnymi to jedna z najważniejszych części jego twórczości. W grafikach tych Chagall stworzył bardzo osobisty, wypływający z głębi duszy akt wiary. Docieka on sensu ludzkiego życia. Jego relacja z osobami Starego Testamentu, aniołami i prorokami jest bardzo bezpośrednia, przedstawiona w sposób niemal fizyczny. “Nie przeczytałem Biblii, ja ją wyśniłem” – wyznał autor “Skrzypka”, podkreślając w ten sposób, że bajkowe źródła artystycznej wyobraźni zawierają także jego religijną kulturę i interpretację świętych ksiąg.
Polska prezentacja grafik i litografii Chagalla rozpoczęła się w Lublinie, potem oglądali ją mieszkańcy Gdańska, Szczecina i Krakowa. – Mamy nadzieję, że sierpniowa ekspozycja w Muzeum Częstochowskim prac tego wybitnego artysty żydowskiego pochodzenia przyjęta zostanie z uznaniem przez naszą publiczność i turystów, odwiedzających miasto – powiedział Janusz Jadczyk, dyrektor Muzeum Częstochowskiego.
W aranżacji wystawy towarzyszą “judaica”, użyczone przez Muzeum Okręgowe w Sieradzu.

ŁUKASZ SOŚNIAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *