Nokaut na Limanowskiego 83!

Mistrz Polski – Raków Częstochowa pokonał w niedzielę, 5.listopada br. przed własną publicznością – KGHM MZKS Zagłębie Lubin, aż 5:0 w spotkaniu czternastej serii gier PKO Bank Polski Ekstraklasy! Używając terminologii bokserskiej – częstochowianie “wypunktowali” lubinian i na boisku zaprezentowali się jak wytrawny bokser. Gole dla gospodarzy w tym spotkaniu zdobyli: Bogdan Racovitan (4′), John Yeboah Zamora (39′, 51′), Ante Crnac (54′) i Sonny Kittel (66′).

Obydwie drużyny przystępowały do niedzielnego, ligowego spotkania po czwartkowych (02.11.2023), wyjazdowych potyczkach w ramach 1/16 Finału Fortuna Piłkarskiego Pucharu Polski. Częstochowianie po dogrywce pokonali w Łodzi, tamtejszy ŁKS, 2:0. Natomiast “Miedziowi” pod Wawelem ulegli Cracovii, 0:1.

I to właśnie gospodarze zaprezentowali się znakomicie na tle drużyny z województwa dolnośląskiego. Pierwszego gola podopieczni Dawida Szwargi zdobyli już w 4.minucie, kiedy to najpierw na bramkę Sokrátisa Dioúdisa uderzał Jean Carlos Silva Rocha. Piłkę po strzale zawodnika Rakowa “wypluł” przed siebie wychowanek AS Árisu Saloniki ale przy dobitce Bogdana Racovitana nie był już w stanie nic zrobić.

“Czerwono – niebiescy” grali bardzo mądrze i w pełni kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku, czego efektem było drugie trafienie dla gospodarzy. Na sześć minut przed zakończeniem regulaminowego czasu gry pierwszej części spotkania John Yeboah Zamora wyprowadził swoją drużynę na dwubramkowe prowadzenie,

Tuż po rozpoczęciu drugiej części spotkania goście popędzili na bramkę Vladana Kovacevicia, Na strzał zza “szesnastki” zdecydował się Dawid Kurminowski. Piłka po uderzeniu wychowanka poznańskiej Warty trafiła wprost do “koszyczka” golkipera Rakowa. Jak się później okazało był to…jedyny celny strzał przyjezdnych w całym spotkaniu! Później pełną kontrolę nad spotkaniem posiadał Raków, który jeszcze zdobył trzy gole!

W 51.minucie gola na 3:0 zdobył John Yeboah Zamora, dla którego był to dublet w niedzielnym spotkaniu. Nie minęło 180.sekund a częstochowianie podwyższyli prowadzenie na 4:0, kiedy to błąd defensywy gości wykorzystał Ante Crnac. Dzieła zniszczenia przyjezdnych dokonał w 66.,minucie, Sonny Kittel wykańczając skutecznie swoją indywidualną akcję.

Tym samym Raków Częstochowa pokonał przed własną publicznością KGHM MZKS Zagłębie Lubin5:0 w spotkaniu czternastej serii o mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy. W zespole gości na boisku zaprezentowało się dwóch z trzech byłych zawodników Rakowa a obecnie graczy Zagłębia Lubin: Marko Poletanović przebywał na boisku do 59.minuty, Mateusz Wdowiak opuścił plac gry w 85.minucie, natomiast trzeci z byłych piłkarzy Rakowa Częstochowa – Jarosław Jach znalazł się poza kadrą meczową na to spotkanie.

W zespole gospodarzy w 82.minucie swój debiut w seniorskiej drużynie Rakowa Częstochowa zanotował 18-letni pomocnik z rezerw Rakowa Częstochowa, Patryk Malamis.

Częstochowianie po tym meczu mają na swoim koncie 26.punktów plasują się w tabeli na czwartej pozycji, tracąc do liderującego – Śląska Wrocław, cztery punkty.

Teraz przed zespołem Mistrza Polski walka o punkty w Lidze Europy UEFA. Już w najbliższy czwartek, 9.listopada br. Raków Częstochowa w czwartej kolejce fazy grupowej tych rozgrywek zmierzy się na wyjeździe ze Sportingiem Lizbona CP. Początek meczu o godzinie 21:00 na Estádio José Alvalade w Lizbonie. Obiekt może pomieścić 50 095.

W 2004 roku odbyło się na tym stadionie 5.spotkań UEFA Euro 2004, a niespełna rok później miejscowy Sporting, właściciel areny, zmierzył się w finale Pucharu UEFA z moskiewskim CSKA. Kilkakrotnie swoje mecze międzynarodowe rozgrywała też reprezentacja Portugalii. Rekord frekwencji na tym obiekcie padł 22.listopada 2016 roku podczas spotkania Sportingu Lizbona CP z Realem Madryt CF. Wówczas na trybunach zasiadło…50 046 kibiców!

Mecz Sportingu Lizbona CP z Rakowem Częstochowa pokaże “na żywo” ogólnodostępna stacja TVP Sport. Spotkanie będzie transmitowane również w aplikacji mobilnej TVP Sport oraz na stronie internetowej sport.tvp.pl Początek przedmeczowego studia od godziny 20:45.

5:0: Kittel 66′

Sędziował: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Żółte kartki: Poletanović 29′ (faul), Wdowiak 45+1′ (faul), Ławniczak 63′ (faul) – wszyscy KGHM MZKS Zagłębie Lubin. Widzów: 5148.

RKS Raków Częstochowa: 1.Vladan Kovačević – 7.Fran Tudor (kpt), 25.Bogdan Racovitan, 33.Kamil Pestka, 20.Jean Carlos Silva Rocha (82′ 28.Patryk Malamis), 8.Ben Lederman, 5.Karl Gustav Vilhelm Berggren (64′ 30.Władysław Koczerchin), 11.John Yeboah Zamora (64′ 93.Sonny Kittel), 27.Bartosz Nowak (73′ 99.Fabian Piasecki), 14.Srđan Plavšić (64′ 21.Dawid Drachal), 19.Ante Crnac.

Rezerwowi: 12.Antónios Tsiftsis – 3.Milan Rundić, 77.Marcin Cebula, 91.Tomasz Walczak.

Trener: Dawid Szwarga.

KGHM MZKS Zagłębie Lubin: 87.Sokrátis Dioúdis – 27.Bartłomiej Kłudka, 25.Michał Nalepa, 5.Aleks Ławniczak, 3.Mikkel Kirkeskov Andersen, 7.Kacper Chodyna (46′ 21.Tomasz Pieńko), 20.Marko Poletanović (59′ 6.Tomasz Makowski), 8.Damian Dąbrowski (kpt), 16.Sergyi Buletsa (59′ 17.Marek Mróz), 77.Mateusz Wdowiak (85′ 11.Arkadiusz Woźniak), 90.Dawid Kurminowski (76′ 18.Juan Muñoz Muñoz).

Rezerwowi: 1.Jasmin Burić – 2.Bartosz Kopacz, 13.Mateusz Grzybek, 55.Luís Carlos Machado Mata “Luís Mata”.

Trener: Waldemar Fornalik.