Dom ku czci brata


19 maja br. (piątek) odbyło się uroczyste otwarcie Domu Fundacji Oczami Brata w sali widowiskowej przy ul. Brzezińskiej 57/59 w Częstochowie. Przed wydarzeniem rozmawialiśmy z prezesem Zarządu Fundacji Oczami Brata Pawłem Bilskim.

 

Jak przebiegała budowa Domu Oczami Brata?

Budowa zrodziła się w myślach lata temu, ponad 20 lat temu, 25 lutego 2013 roku, gdy zmarł mój brat. Wówczas złożyliśmy obietnicę Karolowi, żeby dom powstał.  Budowa zaczęła się trzy lata temu.

Dla kogo jest najbardziej przeznaczony dom i dla ilu podopiecznych?

Przeznaczony jest dla szesnastu osób  z niepełnosprawnością, które będą mogły mieszkać w pokojach 1-2 osobowych na parterze i piętrze. W tym  domu zamieszka mnóstwo znajomych i przyjaciół mojego brata.

Ile wynosi koszt całej inwestycji?

Całkowity koszt to ponad siedem milionów złotych, tyle wynosiła cała budowa. Udało się.

Ile pozyskaliście pieniędzy na inwestycję i z jakich źródeł?

Pozyskaliśmy siedem milionów złotych. Naszymi źródłami są Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowy Instytut Wolności, Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Wspomogli nas biznesowi partnerzy m.in. Wkręt- Męt Klimas, Press- Glass, Fundacja Castorama i wielu darczyńców (także indywidualnych), bo były zbiórki na powstanie domu, które odbywały się w różnych polskich teatrach.

Jak zostanie dom wykorzystany i co się będzie w nim działo?

Na przestrzenie mieszkalne, ale też warsztatowe oraz biuro naszej fundacji. W tym domu będą odbywać się rozmaite warsztaty dla osób z niepełnosprawnością. Osoby z niepełnosprawnością będą w tym domu mieszkały, spędzały czas wolny, będą tu mogły uzyskać pomoc ze strony biura.

Foto: Dawid Gątkowski

Dawid Gątkowski/ RED

Podziel się:

3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *