Cukrzyca, otyłość i inne schorzenia metaboliczne


“Profilaktyka jest lepsza niż leczenie dlatego, że oszczędza mozolną pracę bycia chorym”, taką sentencję w 1969 r. wyraził dr Thomas Adams. W myśl tej idei działają organizatorzy Spotkań Edukacyjnych z Poradni Promocji Zdrowia Przychodni Lekarskiej przy ul. Mireckiego 28 w Częstochowie

W tym roku odbyło się już trzecie spotkanie (26. listopada br.). Poświęcono je osobom chorym na cukrzycę, od lat uznawaną za chorobę społeczną. Wykładów lekarzy z Przychodni Lekarskiej “Południe” – dr. Leszka Cichonia z Poradni Promocji Zdrowia (programy profilaktyczne promujące zdrowie) oraz dr Ewy Starczewskiej z Poradni Diabetologicznej (“Zespół metaboliczny jako cywilizacyjny problem zdrowotny”) wysłuchało 119 uczestników.
W swoim wykładzie lek. Leszek Cichoń omówił trzy podstawowe działania promocji zdrowia, tj. trzy nierozłączne jej elementy: edukację zdrowotną, zapobieganie chorobom, lokalną politykę zdrowotną. Zwrócił również uwagę, że na utrzymanie zdrowia jednostki wpływają cztery grupy czynników: styl życia (około 50 proc.), środowisko (ok.20 proc.), cechy genetyczne (ok.20 proc.), a opieka zdrowotna tylko ok.10 proc. Przedstawił cele i zadania programów z zakresu promocji zdrowia Narodowego Funduszu Zdrowia realizowane od 2004 roku przez organizatorów Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Chorób Układu Krążenia, Edukacyjno-Diagnostyczny Wczesnej Prewencji POChP oraz Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Zaprosił również do uczestnictwa w programie realizowanym przez Poradnię Promocji Zdrowia – bezpłatnych szczepień przeciwko grypie (program prezydenta Miasta Częstochowy) dla chorych na cukrzycę, astmę oraz z niewydolnością układu krążenia, oddechowego lub nerek.
Ewa Starczewska przybliżyła statystyki. W Polsce 1,8 mln osób ma cukrzycę, 53 proc. dorosłych cierpi z powodu nieprawidłowej masy ciała, a u 29 proc. populacji osób dorosłych stwierdzono nadciśnienie. Zmiany stylu życia, niezdrowa dieta, mało ruchliwy tryb życia i przewlekły stres to główne przyczyny powstawania zespołu metabolicznego, którego cechy w Polsce w grupie wiekowej 20-75 lat ma 18 proc. kobiet i 21 proc. mężczyzn.
Kolejnym prelegentem była lek. Janina Skowron, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Rejonowego w Pajęcznie. W swoim wystąpieniu na temat przewlekłych powikłań cukrzycy omówiła: neuropatie, nadciśnienie, retinopatie, zespół stopy cukrzycowej i zaburzenie erekcji.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa medyczna, na której można było zaopatrzyć się w poradniki dla chorych na cukrzycę oraz zapoznać się z dostępnym na rynku sprzętem służącym do kontroli poziomu glukozy we krwi. Dużym powodzeniem cieszyły się bezpłatne badania diagnostyczne: 62 uczestników skorzystało z możliwość przeprowadzenia badań poziomu cukru i cholesterolu we krwi, a 72 osoby zgłosiły się do badania densytometrycznego – nieprawidłowe wyniki konsultował lekarz obecny przy badaniu.
Na zakończenie, zgodnie z utrwalonym zwyczajem Spotkań Edukacyjnych (wiosną “Dzień Alergii i Astmy”, jesienią “Dzień Cukrzycy”), odbyło się losowanie nagród – elektronicznego aparatu do mierzenia ciśnienia i dwóch glukometrów.
Zainteresowani współpracą swoje dane adresowe mogą przesyłać pocztą e-mail:sekretariat@nzoz-poludnie.czest.pl

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *