Spod siatki / Awans Silesii do półfinału 2. Lidze. Utrzymanie Częstochowianki. Ważny punkt Norwid. Dziewiąte miejsce AZS-u w 3. grupie 2. Ligi

Dzień 23 marca br. był z pewnością szczęśliwy dla kobiecej częstochowskiej siatkówki. Wówczas Częstochowianka utrzymała się w 2. Lidze. EWDAR KS Silesia wygrała 3. grupę tychże rozgrywek i awansowała do turnieju półfinałowego. Nieco gorzej poszło męskim drużynom z naszego miasta. Exact Systems Hemarpol przegrał w Lubinie z tamtejszym KGHM Cuprumem 2:3, ale zdobył ważny punkt w kontekście dalszej walki o zachowanie plusligowego bytu. Z kolei Eco-Team AZS Stoelzle uległ na własnym parkiecie Dr Oko Ikar Legnica 0:3.

Częstochowska Silesia wygrała swoją grupę i teraz czeka ją udział w turnieju półfinałowym

Silesia nie miała większych problemów z ograniem ostatniego rywala, jakim była KS Polonia Łaziska Górne. Spotkanie rozegrane zostało w hali częstochowskiego Klubu Politechnik przy Al. Armii Krajowej. W pierwszych dwóch setach podopieczne Urszuli Jędrys-Szynkiel od początku do końca kontrolowały przebieg wydarzeń na parkiecie. W efekcie zwyciężyły kolejno 25:20 oraz 25:19. W trzeciej partii przyjezdne postawiły większy opór. Najlepiej świadczy o tym fakt, że ta część meczu zakończyła się po grze na przewagi. Ostatecznie częstochowianki pokonały przeciwniczki 27:25. Wynik całej batalii zaś to 3:0 dla EWDAR Silesii.

„Niebiesko-Biało-Czerwone” pokazały tym samym swoją bezapelacyjną dominację w 3. grupie drugoligowych zmagań w obecnym sezonie. Teraz przed ekipą z Częstochowy gra w turnieju półfinałowym. Ten przeprowadzony zostanie w Aleksandrowie Łódzkim w dniach 5-7 kwietnia. Silesia za oponentów będzie miała: miejscowe Libero VIP Biesiadowo, Tomaszowski Klub Sportowy Tomasovia, a także Easy Wrap Volley Kobyłka.

EWDAR KS Silesia CzęstochowaKS Polonia Łaziska Górne 3:0 (25:20, 25:19, 27:25)

Częstochowianka dalej w 2. Lidze!

23 marca ważyły się losy innego kobiecego klubu ze „Świętego Miasta” w 2. Lidze na sezon 2024/2025. Mowa o KS Częstochowiance, która w tym dniu we własnej hali przy ul. Rejtana podejmowała #VolleyWrocław II.

Zespół częstochowski sobotnią potyczkę rozpoczął od mocnego uderzenia, wygrywając pewnie pierwszą odsłonę 25:14. Wydawać się mogło, że miejscowe pójdą za ciosem, jednak wrocławianki w następnym secie postawiły dużo twardsze warunki. Nie dość, że w końcówce doszło do gry na przewagi, to przez moment na prowadzenie wyszły wrocławianki (28:27). Zmotywowane częstochowianki zdobyły jednak trzy punkty z rzędu i tryumfowały w drugiej części meczu 30:28. W trzeciej partii „Czanka” po swojej stronie miała cztery punkty przewagi (23:19). Zespół ze stolicy Dolnego Śląska doprowadził jednak do zaciętej rywalizacji. Koniec końców więcej zimnej krwi zachowały gospodynie, pokonując w tym secie rywalki 25:23, a w całej potyczce 3:0. To oznaczało tylko jedno: KS Częstochowianka Częstochowa zachowała prawo do gry w 2. Lidze w następnym sezonie! Ostatecznie zajęła dziewiątą pozycję w 3. grupie tych rozgrywek.

KS Częstochowianka Częstochowa#VolleyWrocław II 3:0 (25:14, 30:28, 25:23)

Norwid przegrał w Lubinie, ale po walce

Kolejną przegraną poniósł Exact Systems Hemarpol Częstochowa. „Błękitno-Granatowi” pokazali w Lubinie przeciwko Cuprumowi charakter i zdołali z województwa dolnośląskiego wywieźć cenny meczowy punkt.

Początkowo lepiej układało się dla gości, którzy zwyciężyli w partii otwarcia 25:19. Taki sam końcowy rezultat padł również w drugiej odsłonie, lecz tym razem na korzyść gospodarzy. Wiele emocji dostarczył trzeci set, którego losy rozstrzygnęła dopiero niezwykle zacięta gra na przewagi. Lepiej z niej wyszli lubinianie, ogrywając częstochowian 30:28. Czwarta partia padła już łupem zawodników Norwida (30:28). Tym samym siatkarze pod wodzą Leszka Hudziaka doprowadzili do tie-breaka. W ostatnim secie dnia przyjezdni starali się podjąć równorzędną walkę z sąsiadami w tabeli Plus Ligi. Ekipa Cuprumu nie zmarnowała jednak swojej szansy i zwyciężyła 15:12.

Następny mecz drużyna Norwida rozegra w Wielką Sobotę (30 marca). Wtedy do Hali Sportowej Częstochowa przy Żużlowej zawita Bogdanka LUK Lublin. Mecz rozpocznie się o godzinie 20.30.

KGHM Cuprum LublinExact Systems Hemarpol Częstochowa 3:2 (19:25, 25:19, 30:28, 22:25, 15:12)

Koniec sezonu dla AZS-u

Ostatni mecz w sezonie 2023/2024 na drugoligowych parkietach rozegrał Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa. W ostatnią sobotę „Akademicy” grali przeciwko Dr Oko Ikar Legnica. W pierwszym secie goście bardzo wyraźnie zwyciężyli 25:14. W późniejszych dwóch legniczanie również pewnie pokonali „Biało-Zielonych”. Ostateczny wynik zarówno drugiej, jak i trzeciej odsłony to 25:18 na rzecz Ikara. Na koniec fazy zasadniczej męskiej 2. Ligi AZS uplasował się na dziewiątej lokacie. Tym samym ekipa prowadzona przez Wojciecha Pudo w dalszym ciągu kontynuować będzie swoją przygodę na trzecim poziomie ligowych rozgrywek.

Eco-Team AZS Stoelzle CzęstochowaDr Oko Ikar Legnica 0:3 (14:25, 18:25, 18:25)