Światowy Kongres Polonii Medycznej


Pod patronatem “Gazety Częstochowskiej”

Ponad 900 lekarzy specjalistów i przedstawicieli świata medycznego z Polski i Polonii z całego świata będzie przebywać w Częstochowie w dniach od 21. do 24. czerwca 2006 r. na VI Światowym Kongresie Polonii Medycznej. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem przyjęli prymas Polski kardynał Józef Glemp oraz marszałek senatu Bogdan Borusewicz. Kongres zainauguruje uroczysta Msza św. w intencji ojczyzny na Jasnej Górze, a w Filharmonii Częstochowskiej koncert orkiestry i chórów.

Częstochowa jest po raz trzeci gospodarzem tego prestiżowego wydarzenia. – Będzie to niecodzienna okazja do wymiany osiągnięć i doświadczeń światowej medycyny, a przede wszystkim integracji środowisk medycznych naszego kraju ze światem. Poprzez kongres chcemy prowadzić dialog ze światem medycyny XXI wieku, a jednocześnie pokazać, że jesteśmy godnymi partnerami w jego tworzeniu – podkreśla Zbigniew Brzezin, przewodniczący komitetu organizacyjnego kongresu. Główna tematyka naukowych rozważań będzie dotykać plagi naszych czasów, czyli chorób układu krążenia, nowotworów oraz wypadków.
O ważności imprezy świadczy skład komitetu honorowego, w którym zasiądą m.in. Jakub Bodziony, prezes Rady Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, Tadeusz Maliński, profesor Uniwersytetu z Ohio w USA, Ewa Małecka-Tendera, rektor Śląskiej Akademii Medycznej, Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, Andrzej Stelmachowski, prezes Stowarzyszenia “Wspólnota Polska i Jerzy Woy-Wojciechowski, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Nie mniej imponująco prezentuje się skład komitetu naukowego kongresu. Jego przewodniczącym jest kardiochirurg Jan Borowiec ze Szwecji, w prezydium zaś zasiądą: Zbigniew Chłap (etyka) Polska, Florian Forycki (kardiologia) Niemcy, Józef Grabski (etyka) Niemcy, Juliusz Jakubaszko (traumatologia) Polska, Barbara Jarząb (onkologia) Polska, Jacek Kański (okulistyka) Wielka Brytania, Marek Rudnicki (traumatologia) USA, Danuta Sońta-Jakimczyk (onkologia) Polska, ks. Andrzej Szostak (etyka) Polska, Wojciech Tomasik (stomatologia) Szwecja, Stanley Zemankiewicz (traumatologia) USA, Marian Zembala (kardiochirurgia) Polska i Marek Ziętek (stomatologia) Polska.
Obrady toczyć się będą w Akademii Polonijnej, Filharmonii Częstochowskiej oraz na Politechnice Częstochowskiej. Na Politechnice podczas wspólnej sesji kardiologiczno-onkologiczno-traumatologicznej będzie miało miejsce niecodzienne wydarzenie, mianowicie transmisja pokazu operacji hybrydowej (małoinwazyjny zabieg pomostowania LAD z użyciem techniki wiedeoskopowej i robota asystującego), którą zaprezentują lekarze z I Kliniki Kardiochirurgii w Katowicach. – Światowa kardiochirurgia stoi na bardzo wysokim poziomie. Podczas kongresu polscy lekarze i naukowcy udowodnią, że i my mamy w tej dziedzinie sukcesy – mówi dr Marek Świtalski, jeden z organizatorów kongresu, i dodaje – To nie będzie jedyna transmisja. Pokażemy zabieg z pracowni hemodynamiki Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, zabieg aterektomii tętnic kończyn dolnych z Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca w Ustroniu, a także transmisję z Instytutu Onkologii w Warszawie. Wiele miejsca poświęci się etycznym wyzwaniom medycyny XXI wieku, co w obecnych trudnych czasach staje się często jednym z najważniejszych problemów.
Organizatorzy wydarzenia nie zapomnieli o integracyjnym aspekcie przedsięwzięcia. Zaplanowali liczne imprezy turystyczno-sportowe, urozmaicające szeroki program kongresu, które pozwolą na nawiązanie bliższych więzi i kontaktów towarzyskich. – Będą to imprezy o charakterze rodzinnym, dające możliwość poznania najpiękniejszych zakątków Jury Krakowsko-Częstochowskiej – mówi Zbigniew Brzezin. Uczestnicy kongresu zwiedzą Częstochowę, Koszęcin, miejsca związane z papieżem Janem Pawłem II, także Kraków, Wieliczkę, Tarnowskie Góry. Podczas kongresu odbędą się również targi pracy dla polskich lekarzy w Unii Europejskiej.

Organizatorzy Kongresu
Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych
Okręgowa Izba Lekarska w Częstochowie
Urząd Miasta Częstochowy
Naczelna Izba Lekarska
Polskie Towarzystwo Lekarskie

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *