Ustawa jest, chętnych brak


Tylko 8 placówek stomatologicznych na 40 funkcjonujących w Częstochowie podpisało z miastem umowę na obsługę dentystyczną dzieci w szkołach.

Ustawa o szkolnej opiece lekarskiej, która weszła w życie we wrześniu nakłada na samorządy obowiązek zawierania porozumień z placówkami medycznymi, które zajmą się opieką dentystyczną uczniów. Jak informuje biuro prasowe Urzędu Miasta, w Częstochowie współpracę zadeklarowało 8 z 40 podmiotów mających z NFZ kontrakt na usługi stomatologiczne.

Celem ustawy ma być zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej w szkole bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły. Ideą nowych uregulowań jest też zwiększenie efektywności świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych udzielanych w ramach tej opieki.

Opieka medyczna w szkole obejmuje profilaktyczną opiekę zdrowotną oraz opiekę stomatologiczną. Zgodnie z zapisami ustawy, w przypadku braku gabinetu stomatologicznego w danej szkole, organ prowadzący (głównie samorząd lokalny) ma obowiązek zawarcia porozumień z podmiotami udzielającymi świadczeń z zakresu stomatologii na podstawie umowy z NFZ.

Jak pokazują doświadczenia różnych miast, znalezienie uprawnionych placówek medycznych, które podjęłyby się opieki stomatologicznej nad dziećmi i młodzieżą szkolną nie jest wcale łatwe. Problemem jest z jednej strony brak kadry medycznej (w tym stomatologów specjalizujących się w leczeniu dzieci), z drugiej – brak wolnych terminów i niepewność co do zakresu obciążeń, związanych ze świadczeniami na rzecz uczniów. Nie ma zresztą ustawowych wytycznych co do organizacji pracy lekarzy stomatologów z uczniami. Dlatego niektóre samorządy mają bardzo poważny problem ze znalezieniem jakichkolwiek podmiotów, które wzięłyby na siebie to zadanie.

W Częstochowie opieką stomatologiczną powinno być objętych ponad 26 tys. uczniów w 72 szkołach. Na terenie miasta funkcjonuje 40 podmiotów leczniczych posiadających kontrakt z NFZ na świadczenia ogólnostomatologiczne (poza protetyką i ortodoncją). Współpracę zadeklarowało tylko 8 z nich. Te podmioty mają obsłużyć wszystkie szkoły, co sprawi, że droga uczniów do przychodni stomatologicznej obsługującej daną szkołę będzie niestety – w przypadku niektórych placówek – dosyć długa.

Zgodnie z ustawą opieka stomatologiczna nad uczniami ma być finansowana ze środków ujętych w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *