Grafiki o problemach społecznych


2 czerwca odsłonięto cztery grafiki ścienne umieszczone na elewacji kamienicy przy ulicy Kilińskiego 13, będącej siedzibą Biura Projektów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie. Mają one pomóc w tworzeniu pozytywnego wizerunku osób doświadczających różnego rodzaju marginalizacji oraz zwrócić uwagę na stereotypowe postrzeganie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, a także sprowokować społeczną dyskusję na ten temat. Grafiki obrazują cztery z wielu obszarów działań pracownika socjalnego: bezdomność biedę, bezrobocie, niepełnosprawność.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie chce zwrócić uwagę na to, że osoby o niższym statusie materialnym, zmagające się z różnego rodzaju życiowymi problemami są odbierane powierzchownie. Nierzadko doświadczają stygmatyzacji i dyskryminacji. Oceniane są w sposób pejoratywny, co ma negatywny wpływ na ich samoocenę, poczucie własnej wartości, wybór właściwej drogi życiowej. To dodatkowe obciążenie w próbach powrotu do właściwej postawy społecznej.
Jako pracownicy służb społecznych wspólnie pracujemy nad poszukiwaniem rozwiązań problemów dotykających mieszkańców, dostrzegamy w każdym człowieku ukryty potencjał, staramy się wspierać go w pokonywaniu trudności za pomocą różnego rodzaju metod pracy socjalnej. Podstawą naszej pracy jest to, by „widzieć człowieka w człowieku”, podchodzić do wszystkich osób z empatią i szacunkiem – niezależnie od sytuacji, w której się znalazły.
Grafiki są jednym z elementów działań środowiskowych na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, prowadzonych w ramach projektu pn. „Zmieniając dziś, projektujesz lepsze jutro” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego ( realizatorem jest MOPS).
Autorem grafik jest Janek Strączyński, który w swojej codziennej pracy środowiskowej jako streetworker pomaga osobom borykającym się z bezdomnością, biedą, bezrobociem i niepełnosprawnością. Jednym z podstawowych celów streetworkingu jest aktywizacja społeczności lokalnej na rzecz osób zmagających się z wykluczeniem społecznym. Powstałe grafiki to nie tylko innowacyjna metoda realizacji pracy socjalnej, ale także sposób na walkę ze stereotypami i próba dotarcia do społeczeństwa poprzez przedstawienie z innej perspektywy wizerunku osób doświadczających marginalizacji.

Czego dotyczą grafiki?
BEZDOMNOŚĆ
Wśród najczęściej powtarzających się stereotypów dotyczących zjawiska bezdomności najbardziej znanym jest obraz człowieka bezdomnego przedstawianego jako osoby nadużywającej alkoholu, wywodzącego się z nizin społecznych, żyjącego na ulicy z własnej woli. W wielu przypadkach zapominamy, że za każdym człowiekiem stoi jakaś historia. Często są to ludzie, którzy żyli kiedyś zwyczajnie – mieli rodziny, domy, pracę, prowadzili firmy. Splot różnych wydarzeń, skomplikowane życiowe historie sprawiły, że są dziś w sytuacji, z którą nie potrafią sobie poradzić. Nie powinniśmy jednak zapominać o wartości jaką odnaleźć można w każdej jednostce – również w osobie bezdomnej.

BEZROBOCIE
Potrzeba wzmacniania wrodzonych zdolności na stałe wpisana jest w misję pracy socjalnej, opartej na idei współpracy oraz włączania jednostki w kształtowanie swojego życia. Publiczna uwaga jest odciągana od osób, które nie potrafią poradzić sobie na rynku pracy. Często nie pamięta się, że wiele osób bezrobotnych posiada różnego rodzaju zdolności, a w każdym człowieku drzemie potencjał. Czasem po prostu ludzie nie potrafią go wydobyć, być może stoją za tym ukryte w przeszłości zdarzenia, cechy osobowości lub fakt, że dotychczas nigdy nie było w ich życiu sprzyjających warunków, by talent odkryć i rozwinąć.

NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ
W obszar pomocy społecznej wpisana jest pomoc osobom z niepełnosprawnością. Nasze doświadczenia potwierdzają, iż niepełnosprawność nie oznacza braku możliwości rozwoju zawodowego i społecznego. Można żyć aktywnie, realizować się zawodowo. Osoby z niepełnosprawnością są aktualnie podstawą zespołów wielu firm, często też jako osoby empatyczne i rozumiejące czym jest życie z ograniczeniami są liderami, bądź aktywnie angażują się w działania społeczne, pomocowe, charytatywne.

UBÓSTWO
Bieda, ubóstwo często postrzegana są jako wynik życiowej niezaradności, w myśl „sami są sobie winni”. Pracownicy pomocy społecznej dostrzegają złożoność sytuacji takich osób i rodzin. Przypominają, że często w tych rodzinach są historie pełne trudnych, czy wręcz dramatycznych momentów, których większość przeciętnych ludzi nie doświadczyła. Śmierć najbliższych osób, choroby, czasami nieumiejętność radzenia sobie z trudnościami wynikająca z braku odpowiednich wzorców. Pracownicy socjalni często spotykają w swojej pracy rodziny, którym brakuje środków materialnych, ale jest w nich ogrom wzajemnej miłości i szacunku.

Dlatego – włączając empatię i zrozumienie -dostrzeżmy tych, którzy są blisko nas.
Nie kierujmy się stereotypami, nie wykluczajmy, szanujmy.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *