41,5 tysiąca wniosków o rodzinny kapitał w województwie śląskim


 

Rodzice i opiekunowie z województwa śląskiego złożyli 41,5 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. W Częstochowie na 5022 uprawnionych do świadczenia dzieci złożono – 4901. Wnioski o nowe świadczenie można składać od początku stycznia. Przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia.W ramach programu rodzice dzieci uprawnionych do świadczenia mogą otrzymać maksymalnie 12 tys. zł.

  

Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane. Maksymalna wysokość RKO to  12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. – Jeśli dziecko ukończyło 12. miesiąc ale nie ukończyło 35. miesiąca przed 1 stycznia 2022 r., RKO przysługuje w wysokości 12 000 zł pomniejszonej o kwotę 500 zł za każdy miesiąc przed 1 stycznia 2022 r. począwszy od tego, w którym dziecko ukończyło 12 miesiąc – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Do tej pory rodzice i opiekunowie w całym kraju złożyli ponad  380 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy za około 391 tys. dzieci. Najwięcej wniosków złożono w województwie mazowieckim, bo ponad 58 tys., a następnie w województwie śląskim 41,5 tys. Najmniej w województwie opolskim (871) i lubuskim (874).

– W naszym województwie najwięcej wniosków składanych jest przez rodziców i opiekunów z Oddziału ZUS w Rybniku, któremu podlegają między innymi takie miasta jak Tychy, Rybnik, Jastrzębie Zdrój i Żory oraz powiaty mikołowski, bieruńsko-lędziński, raciborski, pszczyński, wodzisławski i rybnicki. Do 24 stycznie wpłynęło z tego terenu blisko 11 tysięcy wniosków o RKO – podaje rzeczniczka.

Blisko 7,5 tys. wniosków o RKO złożyli rodzice z terenu działalności Oddziału ZUS w Zabrzu, około 7 tys. wniosków rodzice z Podbeskidzia, a z terenu Oddziału ZUS w Chorzowie ponad 6,4 tys. wniosków. Z Zagłębia wpłynęło 5,1 tys. wniosków, a z terenu częstochowskiego ZUS – prawie 5 tys.

Wnioski tylko elektronicznie

Wniosek o RKO składamy elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, portali Emp@tia czy bankowości elektronicznej. Średni czas przeprowadzenia wniosku przez specjalny kreator na PUE ZUS to jedynie 12 minut. – Rodzice nie muszą ograniczać się co do dnia i pory składania wniosku o RKO. Z naszych analiz wynika, że są one składane o różnej porze dnia i nocy. Innymi słowy to rodzice decydują o tym kiedy wirtualnie odwiedzić urząd – dodaje rzeczniczka.

Pracownicy ZUS pomogą

Rodzice, którzy mają wątpliwości dotyczące programu mogą napisać maila do ZUS, skorzystać ze specjalnej infolinii 22 290 55 00 lub umówić się na e-wizytę. W placówkach ZUS wypełnić wniosek o świadczenia pomogą również sami pracownicy ZUS.

Dane liczbowe dla poszczególnych Oddziałów ZUS w woj. śląskim

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *