,,Częstochowa moje miasto”


Turniej historyczny ,,Częstochowa moje miasto” zwieńczył roczny projekt edukacji regionalnej dla klas szóstych szkół podstawowych.

Turniej historyczny o Puchar Prezydenta Częstochowy odbył się 8 czerwca. W zmaganiach wzięły udział 34 trzyosobowe drużyny reprezentujące swoje szkoły. Powitali je naczelnik miejskiego Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski oraz dyrektor współorganizującej turniej Szkoły Podstawowej nr 15 Tomasz Szczygłowski.

Pierwszy etap stanowił test wiedzy z historii Częstochowy. Wyłoniono w nim 20 drużyn, które rywalizowały w drugim etapie, pisząc krótki test oraz odpowiadając na pytania zadawane na bieżąco przez prowadzącego. Do finału przeszło 10 drużyn – trzeba się w nim było wykazać nie tylko znajomością historii miasta, ale również jego topografii, architektury oraz wydarzeń i postaci z czasów nam współczesnych.

Po zaciętym pojedynku zwyciężyła ekipa Szkoły Podstawowej nr 38 im. L. Zamenhofa. Na drugiej pozycji znalazła się Szkoła Podstawowa nr 53 im. M. Skłodowskiej-Curie, a na trzeciej –  Szkoła Podstawowa nr 39 im. M. Konopnickiej.

Wszystkie 102 uczestniczki i uczestnicy oraz ich nauczyciele otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureatki i laureaci –  puchary, z których najokazalszy powędrował do zwycięzców z SP nr 38. Trofea i dyplomy wręczał zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak,  doktor historii i znawca dziejów miasta i regionu.

Inicjatorem turnieju był Wydział Edukacji Urzędu Miasta, a organizatorami – Szkoła Podstawowa nr 15 im. Polskich Noblistów oraz IX Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida.

na podst. informacji z Wydziału Edukacji UM
fot. Łukasz Stacherczak

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *