PRZEGLĄD GMIN. Wspomnienie z wizyty w Brukseli


Maja Krzysztoń uczennica klasy 7 reprezentowała Szkołę Podstawową im. Jarosława Dąbrowskiego w Zrębicach oraz Miasto i Gminę Olsztyn w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Wycieczka była jedną z nagród dla laureatów konkursów historycznych, organizowanych i patronowanych przez europoseł Jadwigę Wiśniewską.

 

Maja Krzysztoń zajęła II miejsce w „ IX Wojewódzkim Konkursie Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” w kategorii szkół podstawowych. Maja uzyskała tytuł laureata i otrzymała nagrodę w postaci wyjazdu – wizyty studyjnej do Brukseli „Szlakiem Europy Ojczyzn i wartości”.

Na zaproszenie Pani Europoseł uczennica wraz z nauczycielem historii, Anną Zarzycką-Tomalską w dniach 14-18 kwietnia 2024r. spędziła czas w Brukseli, stolicy Belgii. Były to piękne chwile, kiedy uczestniczki wycieczki mogły zobaczyć Parlament Europejski od środka. Przez tych kilka dni zwiedziły najważniejsze miejsca „Stolicy Europy”.
W przepięknej scenerii miasta, z uśmiechem na twarzy, uczestniczki odkrywały historię, architekturę, kulturę i tajemnice stolicy Belgii. Podczas spaceru turystki zwiedziły Atomium – symbol 103-metrowy model kryształu żelaza -EXPO. Podziwiały wnętrze Katedry św. Michała i św. Guduli. Spacerowały po Ogrodzie Sztuk Pięknych podziwiając Grand Place z monumentalnym ratuszem z XV wieku oraz Leopold Park. Zwiedziły Stare Miasto w Brukseli, Pałac Królewski, dawny dom towarowy Old England, symbol Brukseli – słynną fontannę figurkę Menneken Pis z 1619r., okolice wzgórza Mont des Arts z przepięknym widokiem na centrum miasta. Podczas pobytu odbyło się spotkanie wielkiego księcia Luksemburga Henryka z dynastii Burbonów z królem Belgii Filipem I Koburg. Maja Krzysztoń i Anna Zarzycka-Tomalska mogły obserwować na Grand Place du Brusseles z bliska monarchów obu państw. Podczas zwiedzania uczestniczki poznawały kulturę, tradycje, historię i kuchnię europejską. W restauracji Chez Leon 1893 r. oraz Colmar smakowały rodzimych specjałów.
To były niesamowite chwile. Prawdziwa, europejska lekcja historii w malowniczej Brukseli.

Najważniejszą częścią wycieczki była wizyta w Parlamencie Europejskim. Uczestniczki zwiedziły Parlamentarium najnowocześniejsze technologicznie centrum, które pozwala poznać Parlament Europejski z bliska. Wysłuchały prelekcji na temat funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, brały aktywny udział w spotkaniu w galerii plenarnej z polską Europoseł, poznały jak funkcjonuje Parlament Europejski, jak wygląda codzienna praca europosła, podczas sesji plenarnych, w ramach komisji parlamentarnych. Zwiedziły także ogrody parlamentarne. Spotkanie było niezwykle interesujące i na pewno zostanie na zawsze w pamięci jego uczestniczek.

źródło olsztyn-jurajski.pl

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *