W niebo poleciały modele szybowców

– To były emocje… – mówią uczestnicy zawodów „Młodzi modelarze na start”, które Aeroklub Częstochowski zorganizował w ostatnią niedzielę maja. Na lotnisku w Rudnikach w niebo poleciały modele szybowców.

Zawody “Młodzi Modelarze na Start” są cykliczną, coroczną imprezą. Wzięli w niej udział juniorzy młodsi – do 16. roku życia. To eliminacje do Mistrzostw Polski, w których startują najlepsi modelarze szybowców z aeroklubów regionalnych. Mistrzostwa zostaną rozegrane 11-13 czerwca tego roku w Gliwicach.
Organizatorzy częstochowskich zawodów rozegrali cztery konkurencje. W F1A/M – modeli szybowców swobodnie latających klasy “jaskółka” najlepszy okazał się Kamil Boczkowski z modelarni z Żarek Letniska. Uzyskał 195 punktów. Na drugim miejscu uplasował się Mariusz Trojanowski z SMO Krapkowice zdobywając 181 punktów. Trzecie miejsce zajął Miłosz Biegański z SDK Wieluń ze 156 punktami. W klasie F1H – szybowców swobodnie latających, którą też rozegrano na częstochowskich zawodach, zwyciężył Michał Trybuszewski z modelarni z Żarek Letniska. Zdobył 237 punktów. Paweł Janicki z SDK Wieluń z 208 punktami zajął drugie miejsce, a Adrian Strzała z tej samej modelarni znalazł się na trzeciej lokacie uzyskując 123 punkty.
W Rudnikach rywalizowali również juniorzy w kategorii F1G/F1K. Przygotowali modele swobodnie latające z napędem gumowym. Wygrał Mariusz Trojanowski z KDK Krapkowice, który zdobył 180 punktów. Za nim uplasowała się Małgosia Trojanowska z tej samej modelarni z 37 punktami.
W zawodach startowały także zdalnie sterowane modele szybowców. W tej klasie – F3J/M bezkonkurencyjni byli modelarze z Aeroklubu Częstochowskiego, którzy zajęli najlepsze lokaty. Nie dał szans innym zawodnikom Łukasz Grajcar zdobywając 631 punktów. Na drugim miejscu uplasował się Mikołaj Rakus, który uzyskał 518 punktów. Trzecie miejsce zajął Mateusz Świstulski z 420 punktami.
Na lotnisku w Rudnikach w kategorii S6A rywalizowały także rakiety czasowe z taśmą. Najlepszym zawodnikiem w tej konkurencji okazał się Przemek Rogut z modelarni przy Aeroklubie Częstochowskim. Zdobył 233 punktów. Drugą pozycję wywalczył Szymon Adamowicz z SMO Feniks uzyskując 160 punktów, a trzecią lokatę zajął Mateusz Niemiec z tej samej modelarni ze 138 punktami.
– Wszystkie modele zostały wykonane przez dzieci. I właśnie modele miały w 50 procentach wpływ na wynik poszczególnych konkurencji. Ale w pozostałej połowie liczyły się umiejętności zawodników – ich wyszkolenie, trening i pomoc instruktora przy samych startach – podsumowuje Mariusz Wrona, instruktor z modelarni prowadzonej przez Aeroklub Częstochowski.
Michał Braszczyński, dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego zaprasza do modelarni przy ul. POW w Częstochowie każdego, kto chciałby spróbować składania modelu szybowca.
– Jest czynna popołudniami od poniedziałku do piątku – informuje Braszczyński.