Wernisaż „Laleczki Nikoli” w Galerii YAVA


2 czerwca br. (piątek) w budynku Galerii YAVA przy ul. Śląskiej 3/5 w Częstochowie miał miejsce wernisaż prac Nikoli Kopackiej pt. „Laleczki Nikoli”. Nikola to dziewczyna ze spektrum autyzmu, która nie wzoruje się na innych twórczościach i rysuje laleczki w urozmaiconej kolorystyce. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli Stowarzyszenie YAVA oraz Fundacja Nowy Dzień.

 

W trakcie wernisażu mama Nikoli – Teresa Kopacka opowiadała o historii swój córki, ale także jej rysunków.

– Nikola za czternaście dni skończy 18 lat.  Chodzi do Szkoły Specjalnej, przy ul. Wietora w Krakowie. Rysuje laleczki od 4-5 roku życia. Pierwsze laleczki były czarno- białe z zamkniętymi oczami, a z czasem ewoluowały. Obecnie laleczki są precyzyjnie rysowane dodając dużo szczegółów np. na sukienkach umieszcza falbanki- mówiła Teresa Kopacka.

Obecna na sali pracownik Fundacji Dobry Dzień Anna Komorek wspominała o momencie powstawania FDD i jej społecznej roli.

Fundacja Dobry Dzień powstała z chwilą, kiedy zostałam zatrudniona do pracy w sklepie obuwniczym „Kacper Global” w Krakowie, przy ul. Stradomskiej 21. Fundacja pomaga osobom niepełnosprawnym w realizacji ich talentów w sporcie, malarstwie, aktorstwie. Planujemy zatrudnić osoby niepełnosprawne w sklepie, bo chcemy, żeby czuły się potrzebne, cieszyły się z tego, iż wyjdą do ludzi- podkreślała pracownik FDD.

Podczas przedsięwzięcia można było zamówić rysunki Nikoli oraz podkoszulki z bawełny, na których widoczne były twarze narysowanych lalek przez Nikolę.

Foto: Dawid Gątkowski

Dawid Gątkowski/ RED

 

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *