Dbamy o las, by można było oddychać


Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy, dofinansowując przedsięwzięcia propagujące ochronę przyrody i kształtujące świadome postawy proekologiczne, skutecznie wypełnia ideę edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży. Jednym z ostatnich projektów, zrealizowanych przy współpracy częstochowskiego Hufca ZHP, była akcja „Sprzątanie Świata 2011”. Uroczyste rozdanie nagród, ufundowanych przez Urząd Miasta Częstochowy, miało miejsce w sali sesyjnej UM 19 października 2011 roku.

Obecny na spotkaniu zastępca prezydenta Częstochowy Mirosław Soborak w imieniu prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka i własnym, podziękował młodym uczestnikom za ich wartościową pracę. Poniósł edukacyjny i wychowawczy wymiar przeprowadzonej akcji. – Czystość naszego środowiska zależy od nas samych. Wychowanie w duchu poszanowania piękna i dobra naszej ojczyzny, to zadanie dla rodziców, nauczycieli i władz. Staramy się wspierać każde przedsięwzięcia, które niosą szczytne idee. Cieszy nas tak liczny i pozytywny oddźwięk – mówił wiceprezydent Soborak. Prezydentowi towarzyszył Robert Magdziarz, naczelnik Wydziału Środowiska, Leśnictwa, Rolnictwa, którego wydział opracowuje plan edukacji ekologicznej młodych częstochowian.
W ramach przedsięwzięcia harcerze, pod kierunkiem pwd. Katarzyny Jagody, koordynatora akcji z ramienia Hufca ZHP, studentki Politechniki Częstochowskiej, której pomagała phm. Olga Jaguścik, zrealizowali pięć konkursów dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. – Uważam, że kształtowanie świadomości dzieci i młodzieży, wpajanie proekologicznych nawyków jest bardzo ważne. Edukacyjny aspekt przyniesie dar w postaci zmiany postaw, co będzie z korzyścią dla naszej przyrody, a zatem i dla nas wszystkich. Dlatego poruszamy tematykę segregacji odpadów, zbierania szkodliwych baterii. Uczymy dzieci poszanowania przyrody, dbania o lasy i zwierzęta, które są częścią naszego życia – mówi Katarzyna Jagoda. W jej opinii zachęcanie dzieci do aktywnego działania na rzecz środowiska rozbudza zainteresowania i odciąga uczniów od komputera, który często wyjaławia z uczuć i ambicji. – Chcemy inwestować w rozwój intelektualny młodych ludzi, dlatego też wśród nagród znalazły się gry edukacyjne, które umożliwią spotkanie z kolegami czy rodzicami. Proekologiczna praca harcerzy przynosi pozytywne wyniki. Członkowie naszych drużyn są wychowywani w duchu harcerstwa ekologicznego. Sami więc dbają o przyrodę. Szanują las, gdy go odwiedzają nie niszczą go, a po sobie zawsze sprzątają. Takie zachowanie procentuje, jest przykładem dla innych – dodaje Katarzyna Jagoda.
W pierwszym konkursie „Zbierajmy zużyte baterie” wzięło udział 19 placówek. Dzieci łącznie zebrały 882 kg baterii. To wynik niebywały, przekładający się na wymierny efekt ekologiczny. I miejsce w tym konkursie zajęło Miejskie Przedszkole nr 5 im. Jana Kilińskiego, przy ul. Górskiej 8/10 w Częstochowie.
W konkursie plastycznym „Mój mały eko-świat” przeprowadzono w dwóch kategoriach. W pierwszej I miejsce zajęła Aleksandra Tądel ze Szkoły Podstawowej nr 24, II – Łukasz Kaczmarek ze Szkoły Podstawowej nr 29, III – Alicja Nowodworska ze Szkoły Podstawowej nr 29. W kategorii drugiej najlepszą pracę przygotowała Julia Jaros ze Szkoły Podstawowej nr 31, II miejsce zajęła Anna Mirek, III – Olek Rak (oboje również ze Szkoły Podstawowej nr 31). – Kochamy las, drzewa, kwiaty, zwierzęta. Bierzemy udział w konkursach, bo chcemy oddychać świeżym powietrzem. Śmieci trzeba wrzucać do koszy – podkreślają Olek Rak i Anna Mirek. – Mamy ładne lasy i parki, ale są one bardzo zaśmiecone. Ludzie nie szanują przyrody. Gdy pojechaliśmy z naszą panią do Lasku Aniołowskiego po prostu zabraliśmy się do roboty i posprzątaliśmy bałagan – dodaje ich koleżanka Julia Jaros. Dzieci po odbiór nagród przyszły z rodzicami i wychowawczynią Sylwią Pietrzyk, która była bardzo dumna ze swoich uczniów.
Popularnością cieszył się konkurs fotograficzny „Cuda w przyrodzie”. Tu I miejsce przypadło Annie Matyas z Publicznego Gimnazjum Sióstr Zmartwychwstanek im. S. Barbary Żulińskiej, II – Marcie Bryniarskiej z VIII Liceum Ogólnokształcącego Samorządowego, III – Matyldzie Cianciara z IV Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza. – Wykonałam zdjęcie ważki w lesie pod Częstochową. Lubię obserwować naturę i utrwalać jej piękno. Przyroda to ważna część życia człowieka, jeśli się dobrze spojrzy z łatwością można dostrzec jej cudowność, która otacza nas z każdej strony – mówi jedna z laureatek Marta Bryniarska.
Konkurs na fotoreportaż „Ziemia nasz dom” zdominowała Julia Nadalewska z VIII Liceum Ogólnokształcącego Samorządowego. Zdobyła pierwsze miejsce. – Pracę zbudowałam na zdjęciach wykonanych w Izraelu i Kairze. Pragnęłam pokazać, że Ziemia jest domem różnych narodów, kultur i religii. Każdy ma prawo do życia na Ziemi i trzeba to umieć uszanować – komentuje swoją pracę Julia. Jak dodaje stan ekologii mógłby być lepszy. Jest zwolenniczką i popularyzatorską segregowania odpadów. – Musimy jak najwięcej mówić o problemie zanieczyszczania środowiska. Wskazywać na negatywne strony zaniechania sortowania śmieci. Poruszamy te zagadnienia w szkole i później dyskutujemy z rodzicami w domu. Cieszę się, że udało mi się mamę i tatę zachęcić do segregowania odpadów – dodaje Julia. Natomiast w konkursie na artykuł „Uczmy młodych szanować Ziemię” najlepszą pracę napisała Karolina Sztolcman z Publiczne Gimnazjum Sióstr Zmartwychwstanek im. S. Barbary Żulińskiej.
Przygotowane przez uczniów prace ocenili: Katarzyna Jagoda, Paweł Kolman, Olga Jaguścik i Dariusz Jaguścik.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *