Pamiętający na pamiątkę


Z okazji obchodów 25-lecia wprowadzenia stanu wojennego, 14. grudnia w L.O. im. Henryka Sienkiewicza, odbyło się spotkanie młodzieży szkolnej z uczestnikami wydarzeń sprzed ćwierć wieku.

Temat spotkania “Między Podziemiem a Kościołem” dotyczył współpracy opozycji z duchowieństwem, głównie pomocy wiezionym i internowanym oraz rozwoju kultury niezależnej. Swoje wspomnienia przytaczali: ks. Marian Duda, Agata Grzybowska, Anna Woźnicka, Jarosław Kapsa oraz Marian Rawinis.
Tuż po wprowadzeniu stanu wojennego, ks. Marian Duda, jako duszpasterz akademicki, uczestniczący w strajkach studentów WSP i Politechniki Częstochowskiej w listopadzie i grudniu 1981 roku, zaczął organizować pomoc uwięzionym. Współtworząc Komitet Pomocy, działający przy Kurii Biskupiej, wraz z biskupem Franciszkiem Musielem, odwiedzał działaczy, internowanych m.in. w obozie w Nowym Łupkowie. Dzięki pomocy osób z duszpasterstwa akademickiego, w 1983 roku zaczął organizować życie kulturalne. W kościele akademickim wykładali zaproszeni goście, m.in. arcybiskup Józef Życiński. Występował także Teatr 8 Dnia ze spektaklem “Mała Apokalipsa” wg T. Konwickiego. Po zamieszkaniu w parafii św. Wojciecha na Tysiącleciu, ks. Marian Duda rozwinął życie kulturalne, organizując niemal co tydzień w kościele “na dole”, spotkania, wykłady, spektakle teatralne, występy aktorów i poetów, koncerty muzyczne oraz wystawy plastyczne. W tym czasie niezbędna ks. Marianowi w organizacji spotkań była Agata Grzybowska, która dzięki znajomościom z półrocznego okresu internowania w obozie, zapraszała wiele wybitnych postaci kultury polskiej, m.in.: Halinę Mikołajską, czy Annę Kowalską. Traktowany jako “oaza wolności” kościół, był dla opozycyjnej inteligencji zapleczem do organizacji działań dysydenckich. Niejako na pamiątkę, w tym miejscu utworzono później Komitet Obywatelski “Solidarności”.
Spotkanie w “Sienkiewiczu” było jednym z punktów obchodów 25-lecia wprowadzenia stanu wojennego, organizowanych przez Urząd Miasta i Stowarzyszenie Więzionych Internowanych i Represjonowanych WIR.

STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *