Poruszać sztuką…


WYSTAWY: MIEJSKA GALERIA SZTUKI, KONDUKTOROWNIA

7 listopada 2014 r. w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie odbyły się dwa wernisaże. Jako pierwsza zaprezentowała się Justyna Jułga z wystawą pt. „Rainforest”. Artystka ma już w swoim dorobku 32 wystawy indywidualne oraz wiele wystaw zbiorowych. Zajmuje się nie tylko malarstwem, ale również fotografią i instalacją. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju oraz za granicą. – „Projekt „Rainforest” jest powrotem do istnienia wewnątrz obrazu. To instalacja malarska otaczająca oglądających. Pojawiają się w niej olbrzymie drzewa, liany, paprocie, bujna roślinność i kwiaty, związane z moją odwieczną fascynacją i marzeniem o egzotycznych krajach i ich dzikiej, nieokiełznanej przyrodzie. Stworzyłam moją wizję Arkadii – opowiada artystka.
Zeszłoroczna absolwentka Wydziału Sztuki na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie Żaneta Wojtala wyraża swą artystyczną dusze poprzez grafikę oraz multimedia. Zaprezentowany w MGS cykl „Dehumanizacja” budują fragmenty znalezionych obrazów, cząstki wspomnień z inspirujących miejsc. – Punktem wyjściowym są fotografie zniszczonych, pustych i najczęściej niewykorzystywanych już przestrzeni poindustrialnych, betonowych bloków, pustostanów. Poszukiwanie wartości estetycznych w rzeczach teoretycznie brzydkich skłania do wybiórczego traktowania obrazu – mówi Żaneta Wojtala.
Tego samego dnia w Konduktorowni w Częstochowie odbyła się wystawa prac Marty Borgosz, absolwentki Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, doktora malarstwa i rzeźby. Marta Borgosz zajmuje się malarstwem sztalugowym. Maluje nietuzinkowe sceny rodzajowe oraz portrety. Tematem przewodnim jej obrazów jest przede wszystkim życie młodej kobiety, jej relacje z ludźmi, samotność w tłumie.

Oliwia Rybiałek

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *