EKOLOGICZNA FIRMA. Pracujemy tak, by chronić przyrodę


Rozmawiamy z prezesem Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA w Częstochowie, dyrektorem Andrzejem Babczyńskim.

Działalność firm oprócz wielu pozytywów, ma – niestety – także negatywny wpływ na środowisko. Jakie proekologiczne działania podejmują Wodociągi Częstochowskie?

– Naszą misją jest ciągła praca na rzecz środowiska i takie działania prowadzimy permanentnie i od lat. W 2008 roku zostały one uwieńczone wpisaniem Częstochowskich Wodociągów na listę firm przyjaznych środowisku i uzyskaniem certyfikatu EMAS, który potwierdza, że spełniamy wymogi prawne, ale ze swej strony także wdrażamy wewnętrzne proekologiczne kryteria. Każda nasza czynność wpływa na przyrodę, dlatego w Przedsiębiorstwie monitorujemy zużycie energii, wody, ilości papieru, tonerów, wielkość odprowadzanych ścieków. Muszę przyznać, iż osiągamy coraz lepsze parametry. Nie osiadamy na laurach i co roku odnawiamy certyfikat EMAS i uaktualniamy deklarację środowiska.

Przyznanie certyfikatu EMAS nastąpiło po realizacji wielkiej inwestycji: stacji uzdatniania wody w Wierzchowisku…
– To była jedna z największych naszych inwestycji. Wykonaliśmy zadanie w latach 2004-2006 roku z pomocą środków europejskich. Muszę podkreślić, iż stale współpracujemy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który udziela nam pożyczek na korzystnych warunkach. W ubiegłym roku – na przykład – zmodernizowaliśmy kompleksowo, a w zasadzie zbudowaliśmy od podstaw oczyszczalnię ścieków w Blachowni. Środki w dużej części pochodziły z umorzenia pożyczki od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przyznanej nam na remont oczyszczalni w Kłobucku. To bardzo słuszny trend Funduszu – pożyczkodawca umarza bowiem 50 procent poprzednio otrzymanej pożyczki, jeśli środki te wykorzysta się na realizację kolejnej inwestycji. Taki system napędza działanie na rzecz ochrony środowiska.

Wysoki wpływ na ochronę przyrody ma rozwój systemu wodno-ściekowego. Jak w naszym regionie wygląda rozbudowa kanalizacji?
– Funkcjonujemy w ramach Związku Komunalnego Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji naszego właściciela, i od 13 lat budujemy wodociągi. Odciążamy tu gminy, gdyż realizujemy prace w ramach zysku z opłat za wodę, tak więc w 100 procentach te środki idą na nasz rozwój. Gminy natomiast rozbudowują kanalizację, gdyż mają lepsze warunki otrzymywania środków z WFOŚiGW i Unii.
Muszę podkreślić, że w rozbudowie sieci przez ostanie kilkanaście lat wspólnie z gminami zrobiliśmy już nie tylko skok milowy, a trójskok. Przed laty oprócz kanalizacyjnego systemu zbiorczego w Częstochowie były tylko pseudosystemy lokalne, takie jak na przykład dla osiedla w Blachowni, Dźbowie czy Kłobucku. Pozostałe gminy nie miały oczyszczalni i wszystko szło do gruntu. Stąd wyszła konieczność budowy stacji uzdatniania wody w Wierzchowisku. W tej chwili wszystkie gminy naszego Związku Komunalnego mają już oczyszczalnie ścieków, niektóre kończą kanalizowanie. Na przykład Gmina Konopiska – oprócz jednej części w Aleksandrii – jest już cała skanalizowana. Również Gmina Olsztyn podejmuje dalszą rozbudowę kanalizacji. Także wójt gminy Rędziny ma ambitne plany kanalizowania następnych obszarów i przymierza się do rozbudowy oczyszczalni w Karolinie, która choć niedawno postawiona już jest przeciążona. Trzeba docenić trud włodarzy wszystkich gmin. Budowa oczyszczalni jest bardzo droga. Jej kanały często są na głębokości 7 metrów, konieczna jest także przepompownia ścieków. Kilkanaście lat temu nie mieliśmy ich wcale, dzisiaj jest ich ponad 170. Zadaniem naszego Przedsiębiorstwa jest ich nadzorowanie. Skonkretyzowane plany rozbudowy sieci kanalizacyjnej w gminach są gwarancją, że przyszłe pokolenia będą korzystać z dobrej wody.

Duży wpływ na rozwój świadomości proekologicznej w obszarze ochrony wód ma Państwa Przedsiębiorstwo.
– I cieszy nas, że druga strona korzysta z naszych propozycji. Organizujemy konkursy dla szkół, kręcimy filmy i przeprowadzamy kampanie promocyjne. Nasi pracownicy wykonali film animowany dla najmłodszych dzieci, który w ciekawy i jasny sposób mówi o wodzie i jej ochronie. Jesteśmy otwarci dla szkół, prawie codziennie gościmy uczniów i pokazujemy jak funkcjonują Wodociągi Częstochowskie.

Wpływ na jakość naszej wody ma także Państwa laboratorium, bardzo nowoczesne.
– Jesteśmy z niego dumni. Ponad 60 metod badawczych jest akredytowanych i co roku odnawianych. W ramach wymogu Sanepidu w ciągu roku wykonujmy kilka tysięcy badań jakości wody i odprowadzanych ścieków. Oprócz tego oferujemy usługi badawcze na zewnątrz. Korzysta z nich wiele firm i ośrodków, co przynosi nam dochód.

Plany inwestycyjne?
– Około 13 miliomów złotych rocznie inwestujemy w przebudowę istniejących sieci. Każdy remont drogi łączymy z wymianą starych wodociągów. Tym samym naprawiamy okres bylejakości w budownictwie, który dominował w latach 70., kiedy to używano zdecydowanie słabszych materiałów. Cieszymy się, że udało się nam wymienić wodociąg w ulicy Sobieskiego w Częstochowie, przy okazji przepraszam mieszkańców za uciążliwości, które wówczas występowały, bo w trakcie prac mieliśmy trochę awarii. W przyszłym roku stawiamy na wymianę wodociągów. Dobre sieci minimalizują koszty, bo zmniejsza się zdecydowanie liczba awarii. działać tam, gdzie są największe problemy i je likwidujemy. W przyszłym roku wdrożymy także nową instalację do oczyszczania rur. Jesteśmy na etapie jej projektowania. Ograniczymy w ten sposób ilość osadu, powstającego z eksploatacji kanalizacji. Dotychczas był on wywożony na składowisko, teraz części mineralne osadu będziemy wymywać na specjalnej instalacji sitowej. Powstanie bezpieczny materiał mineralny, który będzie mógł służyć nawet do rekultywowania terenów. Odcieki z tej kanalizacji będą dalej obrabiane w oczyszczalni ścieków, gdzie będą wytrącone kolejne składniki niepożądane.

Dziękuję

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna” (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *