Miejska Galeria Sztuki obchodziła jubileusz 45-lecia istnienia


W sobotę 12 listopada w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie odbyły się obchody jubileuszu 45-lecia istnienia instytucji. Uroczystość uświetnił koncert pt. “Jego portret” Włodzimierza Nahornego wraz z zespołem.

Więcej o uroczystości mówiła dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, Anna Paleczek-Szumlas.

– Miejska Galeria Sztuki obchodzi dziś wielkie święto – 45-lecie swojego istnienia. Mam zaszczyt bycia piątym dyrektorem, w związku z czym spoczywa na mnie odpowiedzialność kontynuowania dzieła poprzedników. Na szczęście, nie jestem w tym sama, bo wraz ze świetnym zespołem staramy się tworzyć jak najlepszy repertuar, dający możliwość obcowania ze sztuką – mówiła dyrektor Anna Paleczek-Szumlas. – Dziś świętujemy – nie tylko my, jako pracownicy, ale także cała społeczność kultury, zarówno w Częstochowie, jak i w Polsce. Po oficjalnej części, obejmującej również wspomnienia ludzi związanych z naszą galerią, będziemy zapraszać na zwiedzanie wystawy Chmura, którą prezentujemy na wszystkich salach oraz na koncert, pt. Jego portret Włodzimierza Nahornego w towarzystwie Nuli Stankiewicz, Janusza Strobla, Pawła Pańty i Sebastiana Frankiewicza. To przyjaciele galerii i całej Częstochowy, a przy tym wybitni muzycy, którzy bez wątpienia uświetnią dzisiejszą uroczystość. Chciałabym bardzo podziękować wszystkim lokalnym mediom za 45 lat wspierania naszej instytucji – zwróciła się do mediów dyrektor MGS.

Włodzimierz Nahorny, kompozytor, pianista i saksofonista jazzowy, będący gościem specjalnym jubileuszu 45-lecia MGS, podkreślał, że obchody są w pewien sposób istotne również dla niego.

– Do Częstochowy przyjechałem z przyjemnością. Dawno już tutaj nie grałem, więc kiedy zaproszono mnie do wzięcia udziału w dzisiejszej uroczystości, była to okazja nie do przepuszczenia – stwierdził Włodzimierz Nahorny. – Zresztą, program, który dzisiaj zaprezentuję, jest moim jubileuszowym, napisanym na moje 80. urodziny – nie miałem jeszcze sposobności grać tutaj utworów z tego repertuaru, mimo, że w Częstochowie grałem już utwory Chopina i Szymanowskiego. Będę dzisiaj występował w wymarzonym dla mnie składzie, bo obejmującym Nulę Stankiewicz, jej męża Janusza Strobla, którego znam od wielu lat oraz wspaniałą sekcję rytmiczną, czyli Pawła Pańtę i Sebastiana Frankiewicza. Wszystko to składa się na przyjemność zarówno artystyczną i jubileuszową, jak i wynikającą z miejsca – w końcu Częstochowa to miasto, do którego zawsze powracam z wielką radością – podsumował muzyk.

Podczas wstępnej przemowy dyrektor Anna Paleczek-Szumlas podkreśliła rolę poprzednich dyrektorów w prowadzeniu częstochowskiego MGS-u, w tym zmarłego w kwietniu Czesława Tarczyńskiego. Następnie wyświetlono film, podsumowujący dotychczasową działalność galerii, zwłaszcza pod kątem zorganizowanych wystaw. Po projekcji dyrektor opowiedziała o swoich dokonaniach w czasie trwającej kadencji, by później udzielić głosu zaproszonym gościom.

Warto wspomnieć, że wystawę Chmura, będącą kompilacją prac artystów tworzących tzw. street art, będzie można oglądać do niedzieli 13 listopada włącznie.

MS

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *