Obrazy do „czytania”


W Galerii Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1) jubileuszowy rok dwudziestolecia istnienia instytucji otworzono niezwykle intrygującą wystawą młodego częstochowskiego artysty Jakuba Jakubowskiego.

Na ekspozycję składają się płótna wciągające dynamiką i wyrazistością barw, niezwykłą ekspresją. Z pozoru ponure, opowiadające jakąś nieprzyjemną historię, przy głębszym skupieniu, wnikliwszej analizie dają, dzięki pewnym niedopowiedzianym symbolom, szeroką możliwość interpretacji. Autor podczas wernisażu zachęcał, by do jego obrazów podejść jak najbardziej indywidualnie, wręcz, jak to określił, „czytać” je, a nie tylko „omieść okiem”.
Motywami przewodnimi prac są ludzka sylwetka – bądź jakaś część ciała – i naczynie – miska. Rzeczywiście, ta w pewien sposób nie do końca zdefiniowana tajemniczość pobudza wyobraźnię. I choć przekornie wystawa nosi tytuł „Malarza portret własny”, osobisty odbiór poszczególnych płócien przez widza pozwala wejrzeć w głąb także samego siebie.
Interesujący jest również sam styl pracy młodego twórcy, sugerujący, że gdy Jakub Jakubowski staje przed sztalugą, końcowy efekt dzieła nie jest jeszcze do końca sprecyzowany. – Jakub maluje wiele obrazów jednocześnie. Co jakiś czas dokłada kolejne warstwy farby. To trwa dość długo. I tak samo u widza czas jest bardzo istotny, by w pełni wgłębić się w treść dzieła – mówi Włodzimierz Karankiewicz, artysta malarz, wykładowca w Akademii im. Jana Długosza.
– Ta wystawa „dojrzewała” przez okres dwóch, trzech lat. Malowanie to nie tylko praca przy sztaludze, maluje się cały czas. Przy procesie tworzenia ważne są dla mnie różne impulsy, na przykład rozmowy, które wprowadzają w odpowiedni klimat, pozwalają odnaleźć w sobie coś, co daje natchnienie do malowania – tłumaczy Jakub Jakubowski.
Ekspozycję zaaranżowali: jej autor, kurator Galerii Robert Sękiewicz i artysta malarz, także prowadzący zajęcia w AJD Bartosz Frączek.

JAKUB JAKUBOWSKI , ur. w 1980 r. Absolwent Wydziału Artystycznego AJD, obecnie zatrudniony w swojej macierzystej uczelni. Zdobył wyróżnienia w kilku konkursach. Autor dziewięciu wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą, brał także udział w ponad trzydziestu ekspozycjach zbiorowych. Komisarz cyklu wystaw „Zawsze z nadzieją” w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie.

DeKa

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *