Krzepice mają 650 lat


Pod patronatem “Gazety Częstochowskiej”

Na zacny jubileusz władze samorządowe Krzepic przygotowały zacne świętowanie. W sumie uroczystości 650-lecia lokacji miejscowości trwały trzy dni, które rozpoczęła sesja popularno-naukowa “Krzepice a historia Rzeczpospolitej”. Patronowały jej Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Uniwersytet Jagielloński. Honorowy patronat nad całością obchodów objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski
Prelekcję “Przeszłość Krzepic i okolic na podstawie wykopalisk archeologicznych” przedstawił Karol Dzięgielewski z UJ. Badania w regionie, których wyniki zaprezentował, sięgały aż 200.000 lat p.n.e. – Pierwsze metodyczne działania w tej części doliny Liswarty zostały przeprowadzone siedemdziesiąt lat temu, zapoczątkowali je prof. Stefan Nosek i dr Tadeusz Reyman – mówi K. Dzięgielewski. Z wykładem związane było otwarcie wystawy, na której zaprezentowane zostały eksponaty wykopane w regionie – od broni pierwszych osadników przez rekonstrukcję cmentarzyska z okresu kultury łużyckiej po średniowieczne bełty, wędzidła, podkowy itd. – Wszyscy jesteśmy z tych okolic, a w większości nie mieliśmy pojęcia, że na tej ziemi zamknięty jest tak niewyobrażalnie długi okres historii ludzkości – komentowała ekspozycję wicedyrektor Gimnazjum Urszula Szczepaniak.
Na podstawie zapisów kronikarskich Jana Długosza, ks. prof. zw. dr hab. Jan Związek wygłosił prelekcję “Religijna przeszłość Krzepic”. Na podstawie zapisków słynnego dziejopisarza przedstawił inną datę lokacji Krzepic – rok 1364. – Kronikarz pochodził z tych stron, dlatego ta data wydaje się być wiarygodna. W związku z tym w 2014 r. czeka miasto kolejny jubileusz – zauważa ks. Związek. W innym wystąpieniu dr Małgorzata Skwarczyńska zaprezentowała sylwetkę bardzo ciekawej postaci – starosty krzepickiego Mikołaja Wolskiego, który – również na podstawie zapisów kronik – miał, między innymi, wspólnie z królem Zygmuntem III Wazą uprawiać alchemię. Szczegółowo z treścią wszystkich zaprezentowanych ośmiu prac naukowych będzie można się zapoznać w ich planowanej, wspólnej publikacji.
Pierwszy dzień świętowania był typowo naukowy i oficjalny. Kolejne miały już charakter bardziej rozrywkowy. Swoje występy miały m. in. “Formacja Nieżywych Schabuff”, “Czerwone Gitary” oraz “Belfast”. Odbył się rajd samochodów terenowych oraz pokaz pojazdów starych. Wśród tych ostatnich burmistrz Krystian Kotynia przyznał specjalną nagrodę Fiatowi 508 z 1935 r. W niedzielę, po uroczystej mszy św. odbył się przemarsz pod budynek Urzędu Miasta w Krzepicach, gdzie została odsłonięta pamiątkowa tablica.
Władze samorządowe nie ukrywały zadowolenia z udanych trzech dni świętowania jubileuszu. W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści – posłowie PiS Jadwiga Wiśniewska, Szymon Giżyński i Lucjan Karasiewicz, Halina Rozpondek (PO), Andrzej Grzesik (Samoobrona), senator Czesław Ryszka oraz I wicewojewoda śląski Artur Warzocha.

Krystian Kotynia, burmistrz Krzepic: Rok 1357, kiedy król Kazimierz Wielki miał nadać Krzepicom prawa miejskie, jest datą umowną. Nie istnieje dokument, który by ją jednoznacznie potwierdzał. Jednak była to świetna okazja, by ramach prelekcji dowiedzieć się czegoś o naszych korzeniach, zacnych ludziach, którzy z Krzepicami byli niegdyś związani, stąd pochodzili. Pomimo, że był to bardzo trudny rodzaj i bardzo intensywny sposób przekazywania przez naukowców informacji, świadomie z niego nie zrezygnowaliśmy. Chcieliśmy, aby jak najwięcej akcentów historii miasta i okolic, przy tego rodzaju okazji, przekazać w sposób profesjonalny, rzetelny, wykorzystując wiedzę wybitnych znawców przedmiotu. Jak można było zauważyć część widowni z dużym zainteresowaniem wysłuchała wszystkich ośmiu wykładów. Zaprezentowane dziś wyniki prac naukowców zostaną zebrane i wspólnie wydane.
Na takie imprezy zawsze zapraszamy też wywodzące się z Krzepic znane osoby, by mogły nasze uroczystości uświetnić swoją obecnością, czego dowodem był koncert sopranistki Magdaleny Kotarskiej przy akompaniamencie Moniki Polaczek-Przestrzelskiej (fortepian) i Macieja Przestrzelskiego (skrzypce).

Bogdan Napieraj, przewodniczący Rady Miasta Krzepice: Samorząd do obchodów 650-lecia Krzepic przygotowywał się przez kilka ostatnich miesięcy. Zostały poczynione gigantyczne prace, w które zaangażowane były dziesiątki ludzi. Pierwszemu dniu uroczystości towarzyszyło otwarcie kilku wystaw, między innymi “Skarbów krzepickiego kościoła”, na której zaprezentowano Monstrancję Winera, pacyfikał z 1572 r. oraz inne cenne precjoza.
Krzepice to miasto nad Liswartą, wykorzystujące bogatą tradycję starostwa krzepickiego – nasza mała ojczyzna, tworząca lokalną społeczność, rządząca się własnymi prawami. Krzepice mają nie tylko wspaniałą historię, ale także wielkie autorytety, ludzi, którzy wyrośli ponad przeciętność. Tu mieszkał i pracował twórca hymnu harcerskiego, prof. Ignacy Kozielewski, w trakcie Powstania Warszawskiego sprowadziła się prof. Jadwiga Myszczyńska, która uczyła matematyki w krzepickim liceum. Stąd pochodzi znany zabrzański kardiolog prof. Marian Zębala oraz pracujący na Parkitce lekarz Paweł Korzekwa. Nasz samorząd działa prężnie, dobre relacje między władzą stanowiącą (Rada Mmiasta) a wykonawczą (burmistrz) owocują widocznymi i oczekiwanymi efektami.
Przemija czas, przemijają pokolenia, zmieniają się warunki społeczne i kulturowe. Na starym cmentarzu zakopiańskim, zwanym “dla zasłużonych”, widnieją słowa: “Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie – Zakopane pamięta”. Podczas otwarcia dzisiejszej uroczystości pozwoliłem sobie sparafrazować te słowa – Krzepice również pamiętają.

Ks. prał. Marian Gąsiorowski przez siedemnaście lat (do końca lipca br.) pełnił funkcję proboszcza w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Krzepicach. 24. lipca br., “za szczególne osiągnięcia, zaangażowanie i pracę, wykraczającą poza ramy obowiązków zawodowych i duszpasterskich na rzecz lokalnej społeczności”, został uhonorowany przez Radę Miasta tytułem “Zasłużony dla Gminy Krzepicy”. Wyróżnienie odebrał w pierwszym dniu obchodów 650-lecia Krzepic.
Ks. prał. Marian Gosiąrowski: Cieszę się tytułem, gdyż jest w imię zrealizowanych, ogromnych prac, dotyczących gruntownych remontów kościoła, plebani, cmentarza, budowy domu parafialnego, renowacji kaplic. To były bardzo pracowite lata, które przyniosły spektakularne osiągnięcia. Podziękowałem dziś parafianom, bo tylko dzięki nim i ich ofiarności udało się tego dokonać. Zostało to zauważone przez Urząd Miasta, czego dowodem jest nadanie niniejszego tytułu. Przez te siedemnaście lat współpraca między parafią a samorządem układała się bardzo dobrze. Tematy naszych rozmów były zawsze merytoryczne, z pełną akceptacją wspólnych poczynań, czego dowodem jest parking, który jest wspaniałą wizytówką miasta i parafii. Ostatnio Gmina ufundowała drogę na Górę Błogosławieństw, gdzie znajduje się figura Chrystusa i osiem granitowych płyt z treścią 8. Błogosławieństw. To dla Krzepic wielka nobilitacja, gdyż figura jest małą repliką tej z Rio de Janeiro, a dzięki zaistniałej inwestycji łatwo tam się udać na chwilę medytacji, modlitwy.

DeKa

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *