„Przysięgam Ci, Polsko!”


Grono pedagogiczne Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Reja w Częstochowie w swą pracę dydaktyczną wpisuje wychowanie patriotyczne młodzieży. Ze szczególnym pietyzmem podejmuje się to zadanie z chwilą, gdy dyrektorem szkoły została Danuta Caban.

6 listopada br. społeczność szkolna pięknym i wzruszającym przedstawieniem „Przysięgam Ci, Polsko! uczciła 96. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Spektakl złożony z pieśni legionowych i wierszy patriotycznych, przygotowała (scenariusz, scenografia i choreografia) nauczycielka języka polskiego Agata Mika. – W scenariuszu zawarłam różne pieśni i refleksyjne, ale i radosne, by nie było zbyt wiele monotonii i smutku, bo odzyskanie niepodległości to przecież święto radosne. Plan widowiska oparłam na Marszałku Józefie Piłsudskim, który jest moim wzorem człowieka oddanego Polsce – mówi Agata Mika.
Spektakl przyniósł wiele wzruszeń i refleksji, ale nade wszystko uczniowie swoim występem zbudowali nieśmiertelny pomnik dla bohaterów naszej ojczyzny. Swój udział w realizacji miały także nauczycielki muzyki: Dorota Marlińska i Agata Hapunik – skrzypce. Z wielkim aplauzem przyjęto występ dyrektor Danuty Caban, która razem z wicedyrektorem SOD-u Grzegorzem Papalskim zaśpiewała pieśń „Wrócą chłopcy z wojny”, nawiązując tym samym do słynnego wykonania utworu przez Marylę Rodowicz i Daniela Olbrychskiego.
W widowisku wystąpili: Jakub Bednarczyk, Artur Anzorge, Iga Włodarczyk z klasy, Anna Ludkowska, Sylwia Mościńska, Konrad Gradzik, Edyta Biszta, Bartosz Oziębłowski, Aleksandra Stróżycka, Wiktoria Purska, Natalia Najman, Justyna Baryła, Kinga Wolna, Kinga i Wiktoria Poczobut, Urszula Trejtowicz, Julia Ciemięga, Sandra Goleniewska, Agnieszka Jastrzębska, Iwona Kasprowska. Przedstawienie zakończono symbolicznym ułożeniem świec w biało-czerwoną flagę i słowami: „A Polska, o której wolność tyle pokoleń się biło, stała się faktem!”. Zwieńczeniem uroczystości było wspólne zaśpiewanie
piosenki Anny Jantar „ Nie żałujcie serca dziewczyny”. Bartosz Oziębłowski, uczeń trzeciej klasy wiódł jedną z głównych ról spektaklu. – Udział w tym projekcie przyniósł trochę stresu, ale i radości. Najpiękniejszym dla mnie momentem był wspólny występ całej grupy z panią Dyrektor. To było takie z serca, takie naturalne – mówi Bartosz. – Występując w takim przedstawieniu chcieliśmy pokazać, że kochamy Polskę, szanujemy jej historię i czcimy naszych bohaterów, którzy oddali życie za wolność ojczyzny – dodaje.

Rozmawiamy z dyrektor Danutą Caban.

Nie wszyscy dyrektorzy i nauczyciele z tak dużym oddaniem czczą polskich bohaterów. Tak silne akcenty patriotyczne w profilu wychowawczym szkoły, to zasługa Pani Dyrektor..
– Patriotyzm wynosi się z domu. Pochodzę z bardzo patriotycznej rodziny. Mój dziadek walczył na I i II wojny światowej. Mama opowiadała mi, że do poduszki rodzice śpiewali jej pieśni legionowe. Brat mojej mamy przeszedł cały szlak Armii Andersa, brał udział w Bitwie pod Monte Cassino i przeżył. Wojna zastała go we Lwowie, gdzie dostał się na Politechnikę, potem już do Ojczyzny nie wrócił, zamieszkała w Ameryce. Po wojnie pierwszy raz do Polski przyjechał dopiero jak miał osiemdziesiąt lat, wcześniej bał się. Wiedział co spotyka AK-owców, co komunistyczna władza zgotowała polskim bohaterom.

I dzisiaj idee umiłowania ojczyzny wpaja Pani swoim uczniom.
– Czynię to od zawsze. Jako polonistka uczyłam historii, wiedzy o społeczeństwie. Zawsze, nawet w czasach głębokiej komuny, mówiłam o Piłsudskim, który jest moim idolem, i muszę podkreślić, nie miałam z tego powodu reperkusji. Byłam odważna, za co rodzice i dzieci zawsze bili mi mocno brawo.

Dzisiejsza młodzież otwarta jest na ideę patriotyzmu? Jak obecnie uczy się młodzież patriotyzmu?
– Wspaniale. Są artyści i rzemieślnicy, a w tym zawodzie trzeba samych artystów. Nie ma spraw trudnych. Trzeba kochać dzieci, wtedy wszystkie problemy się rozwiązują.
O patriotyzmie mówimy podczas lekcji, apelów z okazji rocznic, wieczornic artystycznych. Zapraszamy ciekawych ludzi, włączamy się do ogólnomiejskich obchodów. Własną postawą pokazujmy, jak należy wzbudzać i pielęgnować patriotyzm.

Dziękuję

Urszula Giżyńska

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *