Święto częstochowskiej Uczelni


11 grudnia 2015 roku Akademia im. Jana Długosza uroczyście obchodziła doroczne święto uczelni. Ważnym punktem było nadanie tytułu Doktora Honoris Causa AJD prof. Marianowi Kisielowi, profesorowi zwyczajnemu Uniwersytetu Śląskiego. Mieszka w Katowicach.

Licznie zgromadzonych gości, wykładowców i studentów powitał rektor AJD, dr hab. Zygmunt Bąk, prof. AJD.
Podczas uroczystości była promocja doktorska i wręczenie dyplomów doktora. Na mocy uchwał Rady Wydziału Filologiczno-Historycznego i Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego stopnie naukowe doktora w minionym roku akademickim otrzymali: Paweł Kazimierz Michalski, Agnieszka Zofia Kocela, Agata Urszula Boral, Ewa Maria Kajdańska, Malwina Anna Siewier, ks. Paweł Cezary Kostrzewski, Łukasz Kopera.
Jednym z punktów Święta Uczelni jest udekorowanie odznaczeniami państwowymi. W imieniu Prezydenta RP wręczył je poseł Szymon Giżyński. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał prof. dr hab. Józef Drabowicz. Złote Krzyże Zasługi otrzymali prof. dr hab. Piotr Barczewski i dr hab. Wojciech Ciesielski; Srebrne Krzyże Zasługi – dr hab. Tomasz Chudzik i – dr hab. Cezary Kozłowski; Brązowy krzyż Zasługi – dr Norbert Morawiec
Złoty medal za długoletnią służbę otrzymali: dr Grażyna Pietruszewska-Kobiela i dr Stanisław Tkaczyk; Srebrny medal za długoletnią służbę – dr Ewa Kozłowska, dr hab. Małgorzata Makowska-Janusik, dr hab. Barbara Morzyk-Ociepa, dr Beata Pawlica, dr Joanna Juszczyk-Rygałło, dr hab. Ryszard Zarzeczny; Brązowy medal za długoletnią służbę – dr Beata Łukasik, dr Monika Stawiarska-Lietzaudr, Łukasz Bakadr, Łukasz Baka.
Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymały: dr Renata Bisior,dr Katarzyna Bucholc-Srogosz, dr Katarzyna Kowal, dr hab. Irena Motow, dr Mariusz Oziębłowski, dr Anna Pękala, dr Marek Perek, dr hab. Kazimierz Rędziński, dr hab. Beata Urbanowicz, dr Zbigniew Wieczorek. Medalem Jana Długosza została wyróżniona prof. Elżbieta Hurnik.
Obchodom Święta Uczelni towarzyszyły wyjątkowe wydarzenie artystyczne. W Filharmonii Częstochowskiej miała miejsce wystawa dzieł pracowników Instytutu Sztuk Pięknych oraz koncert Instytutu Muzyki, w którym nastąpiło prawykonanie Oratorium „Jan Długosz Dziejopisarz Polski” Juliusza Łuciuka. Wykonawcy: Katarzyna Suska – mezzosopran, Dariusz Siedlik – baryton, Chór Instytutu Muzyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (przygotowanie: Przemysław Jeziorowski), Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum (przygotowanie: Janusz Siadlak), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana, Jerzy Swoboda – dyrygent.
Uczelnia odebrała liczne gratulacje. Przemówienie posła Szymona Giżyńskiego, twórcy zespołu ds. najszybszego utworzenia uniwersytetu częstochowskiego. było stanowcze. – Winszując Uczelni dorobku naukowego, życzę, by w najbliższym czasie, może nawet roku, uzyskała ona status uniwersytetu. W końcówce tej drogi, tak jak do tej pory, przyrzekam wzmożoną pomoc. Ale też życzę, nam tu częstochowianom i przyjaciołom Częstochowy, żebyśmy wszyscy, społeczność tu zgromadzona i wszystkie inne społeczności lokalne, w najbliższych latach stworzyli wielką otulinę dla uniwersytetu częstochowskiego, która będzie gwarantować mu bezpieczeństwo i rozwój. Otulinę, której nie możemy się doczekać, a która się nazywa: przywrócone województwo częstochowskie – powiedział poseł Szymon Giżyński.
Z kolei senator Artur Warzocha, w swym przemówieniu odniósł się do wcześniejszego zapewnienia rektora Uniwersytetu Śląskiego o konieczności wspierania w rozwoju uczelni akademickich. – Pragnę Państwu powiedzieć, że przewodniczącym senackiej komisji nauki i szkolnictwa wyższego został pan profesor Kazimierz Wiatr z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który jest za równomiernym rozwojem, który w jego mniemaniu ma dotyczyć również mniejszych ośrodków akademickich. Idea ta – jak tu już powiedziano – jest zbieżna z myślą ministra, a także jest bardzo ważna dla ośrodków mniejszych, takich jak Częstochowa. Dołożymy swoich starań, by dojść wspólnie do celu, jakim dla nas częstochowian jest powołanie uniwersytetu w Częstochowie – powiedział senator Artur Warzocha..

Prof. Marian Kisiel jest historykiem literatury, krytykiem literackim, poetą. Posiada znaczący pod względem merytorycznym i metodologicznym dorobek w zakresie badań nad literaturą polską po 1939 w kraju i na emigracji; centrum Jego zainteresowań stanowią przełomy w rozwoju kultury i zmieniająca się świadomość literacka. Należy do wielu towarzystw naukowych i literackich, otrzymał znaczące nagrody, wyróżnienia i odznaczenia. W latach 2002-2004 profesor Kisiel zatrudniony był w Instytucie Filologii Polskiej AJD; od tej pory datują się cenne kontakty naukowe środowiska polonistycznego AJD z Profesorem, a także głębokie więzy przyjaźni.

Rozmawiamy z prof. Marianem Kisielem
Otrzymuje Pan Profesor tytuł Doktora Honoris Causa Akademii im Jana Długosza w Częstochowie. Czym dla Pana Profesora jest to wyróżnienie?
– Nie tylko dla mnie, ale i dla mojego środowiska akademickiego – mam taką nadzieję – jest to zaszczytne, jedno z najwyższych wyróżnień, jakie można otrzymać. Tytuł Doktora Honorowego jest tytułem wieńczącym drogę uczonego. Jest to dla mnie wielkie święto, z tego też względu, że przecież przez dwa lata pracowałem na polonistyce częstochowskiej i łączą mnie nią bardzo silne więzy emocjonalne. Uważam, że jest to bardzo dobra polonistyka, że mamy coraz więcej fantastycznych doktorantów i habilitacji tutaj powstałych. Sądzę, że w najbliższym czasie polonistyka częstochowska będzie mogła nadawać stopnie doktora habilitowanego. Wszyscy do tego dążymy. Jeśli tożsamość polonistyki częstochowskiej w jakimś niewielkim promilu udało mi się współtworzyć, to, to wyróżnienie może być tego wyrazem.

Jak ocenia Pan Profesor okres pracy na naszej uczelni, a zapewne dłuższej –współpracy?
– Współpraca jest kilkunastoletnia, z częstochowską uczelnią związany jestem od początku lat dwutysięcznych. Często tu przyjeżdżam na konferencje i wykłady. Akademia im. Jana Długosza jest uczelnią ciepłą, przyjazną innym. Byłem tu recenzentem wielu prac, uważam, że związki między częstochowską i śląską polonistyką są bardzo dobre, świadczy o tym fakt, że u nas wielu pracowników naukowych z Częstochowy zdobyło stopień doktora nauk humanistycznych i doktora habilitowanego. Tytuł profesora otrzymała, między innymi, profesor Elżbieta Hurnik, tytuł doktora – Elżbieta Wróbel i Joanna Warońska. Wiem, że pani dr Elżbieta Wróbel kończy książkę habilitacyjną, liczę na to, że pani dr Warońska także będzie się u nas habilitowała.

Rektor Zygmunt Bąk

Co zdecydowało o wyborze osoby Profesora Kisiela do zaszczytnego tytułu Doktora Honoris Causa?
– Pracując na naszej uczelni kilkanaście lat temu dał się poznać jako człowiek ciepły, pracowity i życzliwy. Jego życzliwość, otwartość do współpracy oraz rewelacyjny dorobek naukowy typuje go jako świetnego kandydata do tego wyróżnienia, zwłaszcza w tym szczególnym roku, bo obchodzimy Rok Długoszowski.

Czy ten akcent przełoży się na kolejny krok do utworzenia Uniwersytetu Częstochowskiego?
– Nie ma bezpośredniego przełożenia. Natomiast my musimy wykazać swą uniwersyteckość wcześniej, zanim zostanie zaakceptowana. I to jest dobry krok towarzyszący, budujący otoczenie i atmosferę przekształcenia.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *