W ŻÓŁTYM TYGODNIU TANIEJ


Co roku na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B zapada w Polsce kilka tysięcy osób. Wirus WZW typu A przenosi się drogą pokarmową, można się nim zarazić poprzez spożycie zanieczyszczonej wirusem choroby wody pitnej, mytych w niej owoców czy innych surowych pokarmów. Do zakażenia wirusem WZW typu B dochodzi najczęściej poprzez zabiegi medyczne i nie medyczne (fryzjer, kosmetyczka, przekłuwanie uszu, tatuowanie), a także drogą kontaktów seksualnych. WZW typu B może powodować marskość lub raka wątroby. W Polsce około 60% zgłaszanych przypadków pierwotnego raka wątroby jest następstwem przewlekłego WZW typu B.
Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Częstochowie i Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej patronują drugiej edycji kampanii “Żółty Tydzień” w naszym mieście, wchodzącej w skład ogólnopolskiej akcji promocyjnych szczepień przeciwko wirusowym zapaleniom wątroby typu A i B (WZW typu A i WZW typu B). Działanie sponsoruje, z funduszy przeznaczonych na oświatę, firma farmaceutyczna GlaxoSmithKline.
“Żółty Tydzień”, to jedna z niewielu możliwości skorzystania z promocyjnych szczepień przeciwko WZW typu A i B dla osób szczególnie narażonych na zachorowania. Dotyczy to szczególnie kobiet w wieku 20 – 40 lat, dzieci nie podlegających szczepieniom obowiązkowym, młodzieży oraz osobom przewlekle chorym. Szczególnie zaleca się dzieciom w wieku szkolnym i przedszkolnym, osobom z przewlekłymi schorzeniami wątroby oraz pracującym przy produkcji i dystrybucji żywności, jak też podróżującym do krajów o zwiększonym ryzyku zakażeń tą chorobą.
Należy pamiętać, że aby ochrona przed zachorowaniem na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B była długotrwała, musi być zastosowany pełny cykl szczepień, składający się, w zależności od typu przyjętej szczepionki, z dwóch lub trzech dawek preparatu.

Gdzie się zaszczepić?

Promocyjne szczepienia przeciw WZW typu A i B prowadzić będą następujące Przychodnie Lekarskie: przy ul. Dekabrystów 17/19, ul. Kiedrzyńskiej 81a, ul. Księżycowej 5, ul. Olsztyńskiej 60, ul. Wolności 14 i ul. Wielkoborskiej 37/41. Szczepienia prowadzić też będzie Sanepid przy ul. Gminnej w Częstochowie. Akcja trwać będzie od 8 do 13 października.
Koszt pierwszego szczepienia przeciw:
WZW typu B – 50 zł, dla dzieci 45 zł,
WZW typu A – 140 zł, dla dzieci 95 zł,
WZW typu A i B łącznie – 135 zł, dla dzieci 85 zł.
Aby uzyskać pełną ochronę należy szczepienie powtórzyć po upływie 1 miesiąca, a następnie po pół roku. W firmowych aptekach CEFARMU szczepionka ENGERIX B (WZW typ B) kosztuje 57 zł 23 gr i 46 zł 20 gr (dzieci), HAVRIX (WZW typ A) 159 zł 23 gr i 110 zł 77 gr (dzieci), TVINRIX (WZW typ A i B) 179 zł i 107 zł 55 gr (dzieci).
Najczęściej obecnie stosowaną jest szczepionka przeciw WZW typu B. Więcej wiadomości na ten temat można uzyskać pod numerem infolinii (022) 571 90 00 oraz za pośrednictwem internetu: www.zlotytydzien.pl. od 1 do 8 października.

JOANNA BAR

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *