10 lat Środowiskowego Domu Samopomocy


Pierwszym kierownikiem Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Lakowej była Anna Marczak – ośrodek powołano 28 września 1998 r. Od tego roku dyrektorem jest Irena Kowalewska. – To placówka dziennego dziennego, służącą pomocą osobie w jej środowisku, świadczącą usługi dla osób z zaburzeniami psychicznymi, a w uzasadnionych przypadkach dla osób niepełnosprawnych intelektualnie – informuje dyr. Marczak.

Dom funkcjonuje w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Świadczy usługi w dni powszednie od poniedziałku do piątku między 8.00 i 16.00, dla 40 osób z Częstochowy i okolic miasta.
Aktualnie z jego usług korzysta 41 osób, wymagających wsparcia w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych i rehabilitacji. – O pobyt w ŚDM mogą starać się wszystkie osoby mające zaburzenia psychiczne, a w szczególnych przypadkach niepełnosprawnie intelektualnie, bez względu na miejsce zamieszkania. Odpłatność za usługi ma charakter umowny, ustalana jest na podstawie obliczanego przez pracownika socjalnego uzyskiwanego dochodu na jednego członka rodziny – dodaje dyrektor.
Żeby zostać przyjętym do placówki wystarczy skontaktować się z pracownikiem socjalnym MOPS, który przekaże niezbędne informacje oraz pomoże dokonać wszelkich formalności związanych z przyjęciem. W sytuacji kiedy dochód ten nie przekracza określonego kryterium istnieje możliwość zwolnienia z odpłatności za pobyt i usługi w Domu.
ŚDS świadczy specjalistyczne usługi dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a w szczególności:
– psychiatryczną opiekę zdrowotną i pielęgniarską,
– zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych,
– socjoterapię i psychoterapię,
– poradnictwo psychologiczne dla uczestników i ich rodzin,
– poradnictwo socjalne
– rehabilitację społeczną w tym terapię zajęciową (w pracowniach: plastyczno-technicznej, komputerowej, kulinarnej oraz ogródku przydomowym),
– programu usamodzielnienia w mieszkaniu chronionym.

Zadaniem zajęć prowadzonych w Domu jest usamodzielnienie podopiecznych, niekiedy w podstawowych czynnościach życiowych: higienicznych, prowadzenia gospodarstwa domowego, spędzania wolnego czasu, funkcjonowania w grupie i środowisku lokalnym, korzystania z instytucji. Podopieczni przebywają w ośrodku w ciągu dnia, mając zapewnione wyżywienie, opiekę pielęgniarsko-medyczną, wsparcie społeczne, rehabilitację, terapię zajęciową i psychoterapię.
W Domu co roku odbywają się imprezy integracyjne z udziałem wychowanków i ich rodzin: Pikniki Rodzinne, Integracyjna Familiada, wycieczki, przyjęcia świąteczne (Wigilia, Wielkanoc, bal karnawałowy). W tym roku podopieczni wyjechali do minizoo i Wadowic. W lipcu wzięli udział w VII spotkaniu osób niepełnosprawnych “Integracyjnej Familiadzie 2008” organizowanej przez Środowiskowy Dom Samopomocy przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zawierciu, uczestnicząc w konkursach Piosenki Letniej, sportowym, plastycznym, rękodzielnictwa.

Placówka proponuje:
· usługi rehabilitacyjne:
· gimnastykę indywidualną,
· ćwiczenia usprawniające,
· gabinet medyczny
· turnusy rehabilitacyjne

Cele terapeutyczne realizowane są poprzez:
· psychoterapię indywidualną, terapia krzykiem
· gabinet terapeutyczny
– psychoedukacji,
– relaksacji
– społeczności terapeutycznej,
· terapii zajęciowej w pracowniach:
– komputerowej
– plastyczno-ceramicznej
– kulinarnej
– ogródku przydomowym
· treningach,
· arteterapii,
· zajęciach sportowo-rekreacyjnych

na podstawie http://www.mops.czestochowa.um.gov.pl/sds_www2/aktualnosci.html

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *