W tym tygodniu na Jasnej Górze


 Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w 50-rocznicę śmierci, Dzień Kobiet „ U Najpiękniejszej z Niewiast” – 8 III, Pielgrzymka Przewodników Turystycznych i czuwanie uczestników Paulińskich Dni Młodych – 8-10 III, Pielgrzymka Ruchu Szensztackiego, Sobotnie Wykłady Maryjne – 9 III. Przybędą także grupy maturzystów: diec. sosnowieckiej 7 III, arch. wrocławskiej i diec. bydgoskiej 8 III, arch. częstochowskiej i gdańskiej – 9 III.

 

 

Dzień Kobiet – U Najpiękniejszej z Niewiast

Szczególna modlitwa o szacunek dla życia każdego człowieka, zwłaszcza poczętego oraz za matki, by nie ustawały w przekazywaniu swym dzieciom wiary, zanoszona będzie w piątek, 8 marca na Jasnej Górze. Na organizowane już po raz siedemnasty przez Civitas Christiana „Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast” zaproszone są nie tylko panie. Podczas tegorocznego spotkania przywołane zostaną m.in. dwie niezwykłe postaci – matki świętych kapłanów: Marianna Popiełuszko i Emilia Wojtyła, kobiety skromne, o niezłomnym sercu, wielkiej mądrości i autentycznej wierze. O nich mówić będzie autorka ich biografii dr Milena Kindziuk z UKSW w Warszawie.

Wspólne świętowanie Dnia Kobiet rozpocznie Eucharystia sprawowana o godz.17.00 w Kaplicy Matki Bożej. Zgodnie ze zwyczajem w celebracji Mszy św. użyty będzie Kielich Życia i Przemiany. Kielich ten złożyły polskie kobiety 2 maja 1982 r. jako wymowne wotum na 600-lecie istnienia częstochowskiego sanktuarium. Po niej ok. godz.18.15 w Sali Papieskiej odbędzie się okolicznościowe spotkanie.

 

Dzień modlitwy o beatyfikację Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej

Piątek, 8 marca w sanktuarium będzie szczególnym dniem modlitwy o beatyfikację Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w 50 rocznicę jej śmierci. Msza św. odprawiona będzie o godz. 7.00 pod przewodnictwem biskupa pomocniczego arch. łódzkiej Ireneusza Pękalskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Kobiet, a także o godz. 13.30, którą sprawować ma ks. Paweł Gabara Sekretarz Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet przy KEP. Tego dnia podczas różańca świętego i Apelu Jasnogórskiego będzie zanoszona szczególna modlitwa za polskie kobiety.

Stanisława Leszczyńska była żoną, matką czwórki dzieci i położną przez 40 lat. W czasie II wojny światowej przydzielono ją do służby medycznej podległej zbrodniarzowi, Josefowi Mengele, lekarzowi, który dokonywał pseudomedycznych brutalnych eksperymentów na ludziach i selekcjonował więźniów do komór gazowych w Auschwitz. Leszczyńska potrafiła się temu przeciwstawić. W miejscu, gdzie królowała śmierć, z narażeniem własnego życia uratowała tysiące ludzkich istnień.

 

Pielgrzymka Przewodników Turystycznych

  1. Pielgrzymka Przewodników Turystycznych odbędzie się w dniach 8-10 marca na Jasnej Górze. Rekolekcje rozpoczną się w piątek, Eucharystią o godz. 16.00, w Kaplicy św. Józefa. W programie trzydniowego spotkania m.in.: Msze św. z nauką rekolekcyjną i liczne konferencje np. Paweł Kęska, teolog i dziennikarz poruszy temat: „Człowiek w dramacie historii – ks. Jerzy Popiełuszko”, a Anna Rastawicka, świadek życia bł. kard. Wyszyńskiego wygłosi prelekcję pt. „Pasterz miasta nieujarzmionego-Prymas Stefan Wyszyński”. Spotkania są okazją nie tylko do wspólnej modlitwy, ale także sposobnością do pogłębienia wiedzy o miejscach kultu religijnego w Polsce i zwróceniem uwagi na rolę przewodników turystycznych w kształtowaniu postaw patriotycznych, edukacji i promocji walorów ojczystej ziemi. Pielgrzymce towarzyszyć będzie nauczanie bł. Prymasa Wyszyńskiego i jego słowa: „Per Mariam-soli Deo – Przez Maryję Bogu samemu”. W tym roku organizatorem jest Warszawski Oddział Przewodników PTTK.

 

Paulińskie Dni Młodych – czuwanie

„Z miłością wybrani, z nadzieją posłani” pod tym hasłem w piątek, 8 marca, na Jasnej Górze rozpocznie się spotkanie organizatorów i uczestników tegorocznych Paulińskich Dni Młodych (PDM). W ramach trzydniowego spotkania zaplanowano: Nieszpory, Msze św. i warsztaty komunikacji „EFFATHA”. Apel Jasnogórski w sobotę, rozpocznie nocne czuwanie w intencji dobrego przygotowania do wakacyjnego zjazdu młodzieży, który odbędzie się 15 – 21 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej w Żarkach. Będzie także czasem zawierzenia Matce Bożej młodzieżowych wspólnot. Słowo będzie głosił o. Dariusz Kropacz, paulin. Celem PDM-u jest ewangelizacja, ale też integracja młodzieży gromadzącej się przy paulińskich wspólnotach.

 

Czuwanie modlitewne Ruchu Szensztackiego

Czuwanie modlitewne Ruchu Szensztackiego odbędzie się z 9/10 marca w Sanktuarium. Uczestnikom towarzyszyć będzie hasło „ W przymierzu razem dla Kościoła”. Ich spotkanie rozpocznie Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30. Po niej w Auli o. Kordeckiego o godz. 17.00 s. Emiliana Buława z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi wygłosi konferencję pt. „Kościół i nasz założyciel”. O godz. 21.00 Apel Jasnogórski, w Kaplicy Matki Bożej rozpocznie nocne czuwanie, które zakończy się w niedzielę, ok. godz. 4.00 błogosławieństwem i rozesłaniem. W tym roku mija 75 lat (31 maja 1949 r.) od napisania listu założyciela Ruchu, o. Kentenicha do władz kościelnych w którym ostrzegał przed niebezpieczeństwem “mechanistycznego myślenia” w Kościele. Dla członków to ważne wydarzenie, ponieważ  jest to trzeci z czterech tzw. „kamieni milowych” (Wtargnięcie Boga w heroicznym akcie miłości) w historii powstania.

Celem Ruchu jest wypełnianie Ewangelii Jezusa zgodnie z charyzmatem całego dzieła. Jego zadaniem, misją i powołaniem jest łączenie wiary z życiem codziennym, w szczególności poprzez głęboką miłość do Maryi – Matki Jezusa. Jest  obecny na wszystkich kontynentach, a jego członkowie są przedstawicielami różnych stanów.

 

Rekolekcje Sodalicji Mariańskiej

O tym, jak w Maryjnej szkole uczyć się uczestnictwa we wspólnocie Kościoła, o budowaniu tej wspólnoty i misji w niej będzie mowa m.in. na rekolekcjach Sodalicji Mariańskiej przy Jasnej Górze. Wielkopostne dni skupienia rozpoczną się w piątek, 8 marca, a zakończą w niedzielę. Odbywać się będą w Domu Pątnika. Sodalicja Mariańska jest jednym z najstarszych stowarzyszeń realizujących duchowość maryjną. W kształtowaniu osobowości podkreśla rzetelną pracę nad sobą, wyrabianie ducha modlitwy, umiejętność łączenia jej z działaniem, intelektualną podbudowę wiary oraz znajomość nauczania społecznego Kościoła. Nie mniej istotne jest również otwieranie się na problemy współczesnego świata, szczególnie własnej Ojczyzny i narodu, tworzenie społecznego poczucia wspólnoty i umiejętności życia w niej oraz formowanie należytego stosunku do całego Bożego dzieła stworzenia.

 

Sobotnie Wykłady Maryjne

Kolejny z cyklu Sobotnich Wykładów Maryjnych rozpocznie się w najbliższą sobotę, 9 marca, o godz. 19.00 w Kaplicy Różańcowej. Tematem prelekcji ks. dr. Stanisława Haręzgi będzie: „Maryja wzorem modlącego się Kościoła w świetle adhortacji apostolskiej Marialis Cultus Pawła VI”. Jak zapewnia o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, modlitwy powinniśmy uczyć się od najlepszych. – Chcemy patrzeć na wspaniały wzór, jakim jest Maryja – podkreślił, dodając jednocześnie, że Wykłady są możliwością do pogłębienia wiedzy i świadomości dotyczącej Matki Najświętszej i Jej roli w dziejach zbawienia oraz w życiu Kościoła. – Tu skupiamy się tylko na tym temacie, są to wykłady w całości poświęcone Matce Bożej – dodał. O. Prus zauważył również, że sobotnie spotkania transmitowane są bezpośrednio za pomocą łączy internetowych, dlatego również ci, którzy nie mogą przyjechać na nie osobiście, mają możliwość brać w nich udział.

 

Pielgrzymki maturzystów:

(Czwartek, 7 III) – Pielgrzymka Maturzystów diec. sosnowieckiej rozpocznie się o godz. 10.00 w Bazylice konferencją ks. mgr. Pawła Cicirko, wikariusza parafii Nawiedzenia NMP w Sosnowcu, o godz. 11.00 Eucharystia sprawowana będzie pod przewodnictwem abp. Adriana Galbasa. Po niej uczniowie wypowiedzą Akt zawierzenia Matce Bożej.

 

(Piątek, 8 III) – „Znam Cię” to hasło młodych arch. wrocławskiej. W tym roku przyjadą nie tylko maturzyści, ale też uczniowie szkół średnich. Spotkanie rozpocznie się ok. godz. 10:00, w Sali Papieskiej konferencją i czasem świadectw Dobromira Makowskiego, założyciela projektu „RAPPEDAGOGIA”, który poprzez muzykę pomaga młodzieży. O godz. 12.00 celebrowana będzie Msza św., której przewodniczyć ma biskup pomocniczy wrocławski, Jacek Kiciński. Po niej nastąpi zawierzenie i droga krzyżowa.

 

(Piątek,8 III) – Co jest dla nas najważniejsze? W co dzisiaj wierzymy? I co oznacza AMEN – na te pytania będą starali się odpowiedzieć maturzyści z diec. bydgoskiej. W Auli O. Kordeckiego wezmą udział w panelu wykładowym: m.in. o „Bogu w mojej codzienności” mówić będzie Ella Goldmann, autorka kanału: „Praktyczna Wiara”, o tym „Co to znaczy zawierzyć?” będzie rozważał ks. Henryk Stippa, a o tym „Czy Kościół jest mi potrzebny?” o. Marcin Ciechanowski, podprzeor Jasnej Góry. Msza św. sprawowana będzie o godz. 19.30. Pielgrzymkę zakończy Apel Jasnogórski.

 

(Sobota, 9 III) – ,,Radość mieszka w nas” to hasło młodych arch. gdańskiej. W planie ich pielgrzymki są bloki formacyjne w Sali o. Kordeckiego i Eucharystia o godz. 17.30 w Kaplicy Matki Bożej.

 

(Sobota, 9 III) – W sobotę, w sanktuarium modlić się będą także uczniowie z arch. częstochowskiej. Msza św. odprawiona będzie o godz. 11.15 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Po niej o godz. 12.30 odbędzie się spotkanie ewangelizacyjne w auli o. Kordeckiego.

 

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *