„SOS – woła Ziemia”


EKOLOGICZNIE W PRZEDSZKOLACH

29 kwietnia br. salę sesyjną Urzędu Miasta wypełniła siedemdziesięcioosobowa gromadka uśmiechniętych przedszkolaków. Na czas podsumowania konkursu ekologicznego pn. „Ochrona powietrza, wód, przyrody. Organizacja Dnia Ziemi” zrobiło się tu wesoło i kolorowo. Barwny obraz dopełniły piękne prace plastyczne autorstwa dzieci.
Przybyłych gości powitał zastępca prezydenta Częstochowy Mirosław Soborak. – Jestem pod wrażeniem wszystkich prac. Wykazaliście się ogromnym zaangażowaniem i umiejętnościami. Dzięki wam środowisko, w którym żyjemy może być coraz piękniejsze – zwrócił się do dzieci wiceprezydent, gratulując jednocześnie talentu i zaangażowania w pracy na rzecz ochrony przyrody.
Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Częstochowa i Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy do edukacyjnej zabawy ekologicznej zaprosił wychowanków Miejskiego Przedszkola nr 17 im. Siedmiu Krasnoludków, przy ul. Koziej w Częstochowie i Miejskiego Przedszkola nr 23 im. Jasia i Małgosi, przy ul. Szymanowskiego w Częstochowie. W trakcie realizacji zadania ZHP przeprowadziło pogadanki ekologiczne i dwa konkursy plastyczne: „Flaga Dnia Ziemi” i „Jak chronimy naszą Ziemię na co dzień”.
Przedsięwzięcie, w które ochoczo zaangażowali się harcerze służyło wyrobieniu wśród małych dzieci szacunku dla przyrody i jej piękna. – Idea ochrony środowiska jest zawarta w statucie harcerskim oraz w naszym przyrzeczeniu. Stąd tak w szerokim zakresie propagujemy wśród dzieci potrzebę umiłowania ojczystej przyrody. W ciągu roku organizujemy kilka konkursów. Następną akcją będzie Zlot Hufca w Pająku pod hasłem „100 budek na 100-lecie ZHP Ziemi Częstochowskiej” – mówi harcmistrz ZHP Mirosława Błaszczak-Całusińska.
Częstochowscy harcerze pracują na rzecz ochrony środowiska nie tylko w ramach zajęć skautowskich. Również ideę propagują w swoich domach. – Wyrobiłam u siebie nawyk segregowania śmieci i zaraziłam tym całą rodzinę. Zbieramy też baterie, makulaturę. Ponadto udzielam się w ekologicznych akcjach szkolnych – mówi Marta Prześlak. – Musimy dbać o Ziemię. To jest nasz dom, tutaj mieszkamy. Chętnie włączamy się do edukacji najmłodszych, bo wcześnie ukształtowane nawyki szanowania lasu, oszczędzania wody i energii czy segregacji śmieci zaprocentują w przyszłości – dodają Katarzyna Jagoda i Izabela Szabała.
W Przedszkolu nr 23 nauczyciele prowadzą permanentne nauczanie ekologiczne. Działa tu koło LOP, odbywają się stałe zbiórki zużytych baterii, metalowych puszek. Pamięta się też o dokarmianiu ptaków zimą. – W młodszych grupach realizujemy własny program „Kubusiowi przyjaciele natury”, w starszych – „Jestem przyjacielem przyrody”. Uczestniczymy w akcji sprzątania świata, w święcie Dnia Ziemi i Zielonym Dniu. Mamy bogaty ogród, w którym co roku sadzimy nowe drzewka i krzewy – mówi Mirosława Mstowska. – Nauka przynosi efekty. Dzieci mają dużą wiedzę na temat konieczności oszczędzania energii czy segregowania odpadów. Podczas spacerów nasz ekologiczny patrol wychwytuje złe zachowania dorosłych. Dzieci wiedzą, że nie wolno zaśmiecać ulic, niszczyć zieleni – dodaje Dorota Messyasz. Obie panie wraz z nauczycielkami – Małgorzatą Urbańską i Jolantą Michno-Sławińską – przygotowały swoich wychowanków do udziału w konkursach ZHP i UM.
O edukację ekologiczną dzieci w Przedszkolu nr 17 dbają panie: Małgorzata Marszałek, Aleksandra Ślusarczyk, Mariola Gzik i Jolanta Rzeżniczak. I tu zakres działań wybiega ponad przeciętność. Pracuje koło LOP. Organizowane są akcje sprzątania świata, Dnia Ziemi czy Święta Niezapominajki. – Przeprowadzamy konkursy dla dzieci z częstochowskich przedszkoli. Przy współpracy z oddziałem LOP dwa – „Będę ornitologiem” i na zielnik, z filią nr 18 Publicznej Biblioteki – „Zwierzęta zimą”. Dzieci uwielbiają zabawy badawcze. Pod mikroskopem porównują tkanki roślin, podczas spacerów rozpoznają drzewa, krzewy, kwiaty, oglądają kamienie. Chętnie też zbierają surowce wtórne – mówi Małgorzata Marszałek.
Miłe spotkanie zakończył występ dzieci z Przedszkola nr 23. Wszyscy opuścili salę z przesłaniem maluchów: „SOS – to woła Ziemia, SOS – ratujmy siebie sami”.

Nagrodzeni w konkursie plastycznym na Flagę Dnia Ziemi:
I miejsce – Maciej Janusiak MP 17, Szymon Bzdak MP 23
II miejsce – Nela Lewandowska MP 17, Maurycy Kalinowski MP 23
III miejsce – Michał Bekus MP 17, Adrianna Nowak MP 23

Nagrodzeni w konkursie plastycznym pt. „Jak chronić naszą Ziemię na co dzień?”:
I miejsce – Julia Jankowska MP 17, Tymon Berestecki MP 23
II miejsce – Monika Ognik MP 17, Łukasz Karoń MP 23
III miejsce – Brian Trzepizur MP 17, Tomasz Kałafut MP 23

Foto harce. 2
Nagrodzeni w konkursach z zastępcą prezydenta Mirosławem Soborakiem i naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM Robertem Magdziarzem.
Foto harce. 4
Program artystyczny zaprezentowały dzieci z Przedszkola nr 23
Harce. 95
Prace dzieci ozdobiły sale sesyjną Urzędu Miasta Częstochowy
Foto Harcerze 0
Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM Robert Magdziarz, harcmistrz Mirosława Błaszczak-Całusińska, Katarzyna Jagoda, harcmistrz Bogdan Giza, Izabela Szabała, Marta Prześlak.
Przedsz. 4
Dzieci z radością czekały na rozstrzygnięcie konkursu.

foto
Główne nagrody wręczyli zastępca prezydenta Mirosław Soborak i naczelnik Wydziału ochrony Środowiska UM Robert Magdziarz. Upominki dostały wszystkie dzieci biorące udział w konkursach.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *