Częstochowa na I. miejscu w Rankingu Miast Przyjaznych Kierowcom


Częstochowa otrzymała I. miejsce w Rankingu Miast Przyjaznych Kierowcom w kategorii miast poniżej 300 tys. mieszkańców. Zestawienie po raz szósty opracowało Oponeo wspólnie z Yanosikiem.

Na dedykowanej stronie znaleźć można wyniki nie tylko najnowszego opracowania dla 19 największych miast w Polsce, ale także – w związku z nową, interaktywną formą raportu – zestawienia z lat poprzednich i dowolnie je ze sobą porównywać. Dodatkowym elementem są karty miast, które zawierają informacje dotyczące konkretnej miejscowości, wraz z wykresami prezentującymi dane na przestrzeni lat. Zgromadzony zakres danych obejmuje lata 2017-2022.

Zasadniczą funkcję w Rankingu miast przyjaznych kierowcom pełni system punktowania. Każda miejscowość, która się w nim znajduje, zostaje rozpatrywana pod kątem kilku kryteriów, w tym osiąganej prędkości jazdy w centrum i poza jego granicami, liczby odnotowanych kolizji w mieście, infrastruktury parkingowej, cen paliw, kosztów ubezpieczeń i kosztów wymiany opon.

Popularyzacja wypożyczania samochodów „na minuty”, jak również popyt na auta elektryczne i hybrydowe spowodowały, że te tematy także stały się obiektami zainteresowań ekspertów. Od 2019 roku sprawdzają również rozwój miejskich systemów carsharingu, odnotowując, ile aut znajduje się we flotach popularnych operatorów. Dodatkowo, co roku aktualizowana jest także kwestia infrastruktury ładowania aut niespalinowych w poszczególnych miastach.

Co można znaleźć w raporcie?
– które miasta poradziły sobie najlepiej z przyjętymi kryteriami,
– średnie prędkości poruszania się w poszczególnych miastach,
– liczba zgłoszonych kolizji w ubiegłym roku w poszczególnych miastach,
– koszty i warunki opłat w strefach płatnego parkowania,
– w których miastach jest najbardziej rozbudowana infrastruktura Park N Go,
– średnie ceny paliw,
– w jakich miastach przypada najwięcej ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych na jego powierzchnie,
– gdzie jeździ najwięcej aut na minuty, czyli stan carsheringu w poszczególnych miastach,
– gdzie najtaniej wymienimy opony oraz w którym mieście można liczyć na najtańsze ubezpieczenie OC

źródło: UM Częstochowa

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *