Dług odpracuj


NOWY SYSTEM POMOCY SPOŁECZNEJ

Współpraca między Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej TBS, Centrum Integracji Społecznej i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej pomaga zadłużonym lokatorom mieszkań komunalnych w Częstochowie spłacić dług za czynsz. Inicjatywę, która stała się wzorem dla całego kraju, podsumowano podczas konferencji w magistracie. Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk otwierając spotkanie podkreślił nową jakość pomocy społecznej w naszym mieście.

Innowacyjny pomysł sprawił, że lokatorzy mieszkań komunalnych otrzymują szansę nie tylko sukcesywnej spłaty swojego czynszowego zadłużenia, ale również powrotu do pracy, integracji w grupie, generalnej poprawy życiowych perspektyw. Przy okazji zyskuje też ZGM, bo lokatorzy zaczynają spłacać swoje długi i – jako podopieczni CIS – pracują na rzecz spółki często lepiej niż zewnętrzne firmy sprzątające. – Szereg prac zlecamy firmom zewnętrznym. CIS jest już dla nich poważną konkurencją.– stwierdził podczas konferencji Leszek Baryła, prezes ZGM TBS.
System stał się przykładem dla innych instytucji. Wzorem ZGM chce iść MPK. – To pomoże ludziom, którzy mają życiowe kłopoty. Mam nadzieję, że także inne firmy – nie tylko spółki miejskie – przekonają się do zlecania prac podopiecznym CIS – mówi kierownik Urszula Kudrzyn.
Obecna na konferencji Barbara Sadowska, wiceprzewodnicząca zarządu Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka w Poznaniu, współtwórczyni krajowego systemu na rzecz integracji społecznej osób z grup wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym podkreśla znaczenia częstochowskiej inicjatywy.
–. Bardzo trudno w dużych miastach myśleć w taki sposób, że pomoc społeczna nie jest jakimś odrębnym obszarem, tylko powinna być zintegrowana z przedsiębiorczością, z edukacją, z kulturą; że do tego potrzebne jest partnerstwo: zespół, który myśli wspólnie w jaki sposób rozwiązać problemy osób, które znalazły się na zakręcie. To, co się wydarzyło w Częstochowie jest przykładem do naśladowania przez inne polskie miasta –– stwierdza Sadowska.
Działania na rzecz ekonomii społecznej są związane, m.in. z podpisanym we wrześniu 2011 roku w czasie Forum Organizacji Pozarządowych „Porozumieniem o współpracy na rzecz rozwoju gospodarki społecznej w Częstochowie”, którego celem jest zbudowanie w Częstochowie trwałego partnerstwa umożliwiającego wspieranie i tworzenie różnorodnych podmiotów ekonomii społecznej z zaangażowaniem partnerów lokalnych.
– W ramach funduszu pracy zabezpieczamy środki na wsparcie spółdzielni socjalnych, stosujemy klauzule społeczne w zamówieniach publicznych, chcemy by w mieście powstawały kolejne centra integracji społecznej – wymienia zastępca prezydenta Częstochowy Przemysław Koperski, deklarując wolę poszerzania działań związanych z ekonomią społeczną.
– Podmioty ekonomii społecznej są ważną alternatywą w pomocy społecznej – dodawała dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Barbara Mizera, informując o planach kontynuowania i rozszerzania projektu pomocy osobom wykluczonym społecznie poprzez dawanie pracy o inne spółki i jednostki miejskie.

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *