Widowiskowa instalacja ekologiczna w Bielsku-Białej inauguruje ogólnopolską kampanię „ARKA DLA ZIEMI“


5 tysięcy pakietów edukacyjnych dla szkół, jeżdżąca po całej Polsce wystawa na temat ochrony klimatu oraz olbrzymia, zbudowana przez artystów ekologiczna instalacja – ARKA – zasilana „prądem ze słońca“… Wewnątrz olbrzymiej, wiklinowej łodzi, prezentacja multimedialna oraz warsztaty ekologiczne – to podstawowe elementy rozpoczynającego się w najbliższy poniedziałek, 21 czerwca, ogólnopolskiego projektu Fundacji Ekologicznej ARKA na temat zmian i ochrony klimatu pt. „ARKA DLA ZIEMI“.

UWAGA! Organizatorzy zapraszają 19 czerwca o godz. 12.00 na pierwszą prezentację ARKI i spotkanie z jej twórcami. Spotkanie odbędzie się w Bielsku Białej, przed Galerią Bielską BWA, od strony ul. Mickiewicza. Zdjęcia instalacji dostępne będą od piątku od godz. 10.00.
21 czerwca, inaugurujemy ogólnopolską kampanię „ARKA DLA ZIEMI” dotyczącą zmian klimatycznych i anomalii pogodowych, takich jak powodzie, susze i gwałtowne zjawiska pogodowe – mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA. – Przy Placu Chrobrego w Bielsku Białej stanie ogromna ekologiczno – artystyczna instalacja o wymiarach 15 x 8 metrów, która składa się z ręcznie malowanego namiotu oraz stylizowanej na ARKĘ obudowy scenograficznej, wykonanej z drewna i wikliny. Przedstawicieli mediów zapraszamy na spotkanie z nami już 19 czerwca, aby mogli poznać szczegóły projektu i spotkać się z twórcami instalacji.
Wojciech Owczarz jest pomysłodawcą zarówno kampanii jak i samej instalacji. Przy tworzeniu gigantycznej ARKI pracowali artyści: Krzysztof Kokoryn, Waldemar Rudyk, Dariusz Paczkowski oraz pracownicy Teatru Grodzkiego.
Od poniedziałku do środy, 21-23 czerwca, ARKA będzie edukować w Bielsku Białej. Wokół instalacji odbędzie się ponad 20 warsztatów artystycznych, (m.in. sitodruk, ceramika, graffiti, sztandary, akcje plastyczne i wiele innych) i edukacyjnych (zmiany klimatyczne a rolnictwo, transport, lasy, woda itd). Nie zabraknie również happeningów, a wokół ARKI ustawione zostaną ekspozycje, stoiska i instalacje ekologiczne.
Wkrótce, kilka tysięcy szkół w całej Polsce otrzyma pakiety edukacyjne na temat zmian i ochrony klimatu. Zawarte są w nich pokazowe lekcje, materiały drukowane i płyta DVD. Swoją podróż po Polsce rozpocznie również wystawa na temat ochrony klimatu (link do strony z wystawą: http://fundacjaarka.pl/wydawnictwa/wystawa-arka-dla-ziemi). Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy o konieczności i możliwościach działań na rzecz klimatu w środowiskach lokalnych, a także promowanie dobrych praktyk i współpracy samorządów, organizacji i szkół w tym zakresie.
Ogólnopolska kampania, którą będziemy realizować w ciągu najbliższego roku, składa się nie tylko z instalacji, ale także z happeningów, akcji artystycznych, wystaw, warsztatów, konkursów dla dzieci i młodzieży realizowanych na terenie całego kraju – opowiada Wojciech Owczarz. – Co jest dla nasz szczególnie ważne, kampanię przygotowaliśmy jako działanie „zero emisyjne”. Zbiórka surowców oraz sadzenie drzew pozwolą nam zneutralizować emisję CO2, która pojawi się podczas transportu instalacji.
Trzydniowe ekspozycje gigantycznej instalacji ARKI odbędą się w późniejszym terminie w Bydgoszczy, Katowicach i Warszawie.

Więcej informacji:
Wojciech Owczarz – w.owczarz@fundacjaarka.pl, tel. kom. 609 267 020 – w Bielsku-Białej
Jacek de Rosset – jacek@seventhbridge.pl, tel. kom. 602 191 222 – w Warszawie
Iwona Teodorczuk-Możdżyńska – i.teodorczuk@siedembe.pl, tel. kom. 504 282 655 – w Warszawie

Projekt objęty jest honorowym patronatem Ministra Środowiska.
Dofinansowano ze środków: Narodowego Funduszu Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Partnerzy: Lasy Państwowe i Koalicja Klimatyczna

MATERIAŁY DODATKOWE
Zaproszenia:
19 czerwca o godzinie 12.00 – Fundacja Ekologiczna ARKA zaprasza media i dziennikarzy na spotkanie z twórcami instalacji „ARKA DLA ZIEMI“. Na placu przed Galerią Bielską BWA, od strony ul. Mickiewicza, Wojciech Owczarz – pomysłodawca akcji, Krzysztof Kokoryn – artysta, Waldemar Rudyk – artysta, pracownicy Teatru Grodzkiego oraz z zespół Fundacji Ekologicznej ARKA opowiadać będą o budowie gigantycznej instalacji oraz o zmianach klimatu, które są przyczyną jej powstania.
21 czerwca o godzinie 13.00, przy Placu Chrobrego w Bielsku Białej – początek akcji edukacyjnej – Fundacja Ekologiczna ARKA zaprasza wszystkich zainteresowanych do wspólnego zdjęcia na tle instalacji „ARKA DLA ZIEMI“. Przedstawiciele mediów będą mile widziani.
Cytat:
Gdy myślę o przyszłości moich dzieci, to jestem pełen niepokoju. Jaki los im zgotujemy? Jak będzie wyglądała Ziemia, na której przyjdzie im żyć? Czy swoimi dzisiejszymi działaniami stworzymy dla nich świat szalejących chorób, zabójczych powodzi i huraganów, wojen o dostęp do czystej wody i pożywienia? Tak naprawdę to zależy od nas. Teraz i tutaj. Od codziennych postaw i decyzji, ale także od decyzji politycznych, społecznych i gospodarczych na poziomie lokalnym i globalnym. Na te procesy także mamy wpływ. Ocieplenie klimatu to fakt. Musimy ograniczyć emisję, CO2, ale równolegle domagać się zmian w polityce zdrowotnej, planistycznej, budowlanej czy ubezpieczeniowej. Sami sobie zgotowaliśmy ten los, ale aby skutki były mniej tragiczne, musimy działać nie, po, ale przed szkodą. Zadbajmy o klimat. Zadbajmy o nasze dzieci.
Wojciech Owczarz Prezes Fundacji Ekologicznej ARKA

Czego można nauczyć się podczas projektu „ARKA DLA ZIEMI”? Oto przykładowe, praktyczne porady dla każdego z nas:
· Posadź drzewo. Jedno średniej wielkości drzewo pochłania 6 kg CO2 rocznie. Każda tona makulatury poddana recyklingowi ratuje 17 drzew w porównaniu z papierem z materiałów pierwotnych.
· Zdejmij nieużywany bagażnik z dachu samochodu, gdyż zwiększa on zużycie paliwa i emisję CO2 nawet o 10%. Litr paliwa zużytego przez silnik samochodu to ponad 2,5 kg CO2 uwolnionego do atmosfery. Jazda z prędkością większą niż 120 km/h zwiększa zużycie paliwa o 30% w porównaniu do jazdy z prędkością 80 km/h.
· Wyłącz zbędne oświetlenie. Pięć wyłączonych żarówek zmniejsza emisje CO2 o 400 kg w skali roku. Używaj energooszczędnych żarówek. Jedna taka żarówka może zmniejszyć emisję CO2 o 400 kg w ciągu całego okresu jej użytkowania.
· Kupuj tylko tyle jedzenia, ile naprawdę potrzebujesz. Zamiast mięsa częściej jedz warzywa. Hodowla zwierząt jest źródłem powstawania dużych ilości CO2 i metanu. Nie nastawiaj wysokiej temperatury w zmywarce. Współczesne detergenty są tak skuteczne, że myją naczynia w niskiej temperaturze.
· Zakręcaj kran podczas mycia zębów, zaoszczędzisz kilka litrów wody. Zamiast kąpieli w wannie weź prysznic. W ten sposób zużyjesz nawet 4 razy mniej energii. Na Ziemi jest tylko 2,5% słodkiej wody, to cenny surowiec, nie marnuj go!
· Oszczędzaj energię. Wyłącz z kontaktu jak najwięcej urządzeń, gdyż wciąż zużywają prąd nawet jeśli ich nie używasz. Zmniejsz ogrzewanie w domu tylko o 1°C, a ograniczysz emisję CO2 o 300 kg rocznie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *