Ekologiczna gmina – RĘDZINY


W naszym cyklu tym razem o proekologicznych działaniach mówi wójt gminy Rędziny mgr inż. Paweł Militowski.

Jak władze gminy zabiegają o ekologiczne utrzymanie terenów przyrodniczych?
– Oprócz stałych działań związanych z czystości i porządkiem w gminie oraz ochroną środowiska, samorząd włącza się w cykliczne akcje typu „Dzień Ziemi”, „Sprzątanie Świata”.

Czy w okresie letnim Gmina realizuje wśród mieszkańców inicjatywy chroniące przyrodę?
– Właśnie trwa akcja związana z usuwaniem azbestu.

W jakim stopniu Gmina angażuje się pracę na rzecz zrównoważonego rozwoju?
– Takich działań jest sporo. Z pewnością można do nich zaliczyć akcję usuwania azbestu, budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, w którym mieszkańcy mogą oddawać problematyczne odpady, np. opony samochodowe, czy też zużyty sprzęt RTV. Aby mieć wpływ na sytuację dotyczącą środowiska sporządzamy ewidencję przydomowych szamb, a ponadto wprowadziliśmy selektywną zbiórkę odpadów komunalnych. Oczywiście nie możemy zapominać o największej inwestycji dotyczącej środowiska, a mianowicie budowie kanalizacji sanitarnej.

Jakie zadania proekologiczne zostały wykonane w ostatnich latach, jakie są realizowane obecnie?
– Rozbudowujemy kanalizację. Uzupełniamy rejestr szamb, a podpisaliśmy odpowiednie umowy dotyczące usuwania azbestu z budynków. Zamierzamy tematem azbestu zająć się także w roku następnym. Priorytetem jest dla nas z pewnością rozbudowa kanalizacji sanitarnej.

Które z zadań przyniosły najlepsze rezultaty w ramach zrównoważonego rozwoju?
– Z pewnością właśnie rozbudowa kanalizacji przyczynia się do poprawy środowiska naturalnego. Rośnie liczba osób, które podłączają swoje domy do sieci kanalizacyjnej. Liczba szamb się zmniejsza, a to zawsze dobrze dla środowiska naturalnego.

Czy Gmina przeprowadza edukację proekologiczną wśród mieszkańców?
– Oczywiście. Cyklicznie rozdajemy wszelkiego rodzaju ulotki zarówno dorosłym mieszkańcom (za pośrednictwem sołtysów), jak i dzieciom oraz młodzieży w szkole. Wywieszamy plakaty informujące nie tylko o terminie odbioru problematycznych odpadów (sprzęt RTV), ale także wskazujących, jak szkodliwe jest ich niewłaściwe utylizowanie. Cały czas edukujemy mieszkańców jak prawidłowo segregować odpady. Robimy to , np. za pośrednictwem naszej lokalnej gazety: „Kurier Rędziński”.

Czy łatwo jest pozyskać Gminie dofinansowanie na realizację projektów ekologicznych? Z jakich funduszy najwięcej skorzystaliście Państwo?
– W tej dziedzinie jest to stosunkowo proste. Pozyskaliśmy środki właśnie na wspomniany wcześniej azbest, Pieniądze na nasze działania proekologiczne pochodzą m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Jak oceniacie Państwo swą pozycję w rankingu gmin w zakresie efektów proekologicznych?
– Sytuacja w naszej gminie jeśli chodzi o efekty proekologiczne z pewnością nie odbiega od sytuacji ościennych gmin.
Dziękuję

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna” (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *