W sztuce i dokumentach


Wystawa w Muzeum Częstochowskim

W związku z obchodami roku dr. Władysława Biegańskiego w Muzeum Częstochowskim zorganizowano dwie wystawy – “Biegański w sztuce” oraz “Biegański w dokumentach”. Są one prezentowane w ramach cyklu “Gabinet Wybitnych Częstochowian”.
W bieżącym roku przypada 150. rocznica urodzin i 90. śmierci wybitnego częstochowianina, jakim niewątpliwie był dr Władysław Biegański. Przyszedł na świat w Grabowie nad Prosną, skąd przeprowadził się do Częstochowy, gdzie pozostał i intensywnie działał na polach społecznym i humanistycznym. Przyczynił się do powstania w naszym mieście Biblioteki, był jednym z założycieli Towarzystwa Krajoznawczego. Jest nazywany “twórcą filozofii medycyny” i “lekarzem społecznikiem”. Jego zasługi uhonorowano w 2000 r. tytułem “Wybitnego Częstochowianina”.
Na wystawie zaprezentowane zostały obrazy, medale, rzeźby, zdjęcia drzeworyty i tablice pamiątkowe, związane z życiem i działalnością częstochowskiego lekarza. – Te eksponaty są dowodami, jak ważną postacią musiał być dr Władysław Biegański, skoro inspirował tyle osób – powiedział na otwarciu wystawy dyrektor Muzeum Janusz Jadczyk.
Scenariusz ekspozycji przygotował dr Aleksander Jaśkiewicz przy współpracy dr. Juliusza Sętowskiego. Eksponaty pochodzą z Muzeum i Biblioteki, Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego (historyczna nazwa, nadana przez Wł. Biegańskiego), Zespołu Szkół im. Biegańskiego, Głównej Biblioteki Lekarskiej w Warszawie, Centrum Kultury w Grabowie oraz osób prywatnych.
Drugą z wystaw stanowi zbiór dokumentów, przedstawiających fragmenty z życia prywatnego, zawodowego i społecznego częstochowskiego lekarza. Eksponaty z tej ekspozycji pochodzą z Archiwum Państwowego w Częstochowie, którego dyrektor Elżbieta Surma-Jończyk, wraz z Barbarą Kulą i Robertem Sikorskim, wystawę przygotowała.

DeKa

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *