Chrońmy dzieci przed narkotykami


26. czerwca Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii

W 2006 r. 4,3 tys. osób trafiło do jednostek podstawowej opieki zdrowotnej w województwie śląskim z powodu zaburzeń spowodowanych przez używanie substancji psychoaktywnych, w tym ponad 400 pacjentów miało nie więcej niż 18 lat – wynika ze statystyk Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego.

Jak wynika z najnowszych danych Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego w Katowicach, w roku 2006 z powodu zaburzeń wywołanych używaniem środków psychaktywnych w jednostkach lecznictwa ambulatoryjnego w województwie śląskim leczonych było 4435 pacjentów, w tym 409 pacjentów miało nie więcej niż 18 lat. Z kolei w roku 2005 leczonych było 4275 pacjentów, w tym 727 miało 18 i mniej lat (szczegółowe dane statystyczne prezentujemy w tabeli poniżej).
– Nieprzypadkowo u progu wakacji obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. Latem młodzi ludzie opuszczając dom, jadąc na kolonie czy obozy, często mają okazję po raz pierwszy sięgnąć po narkotyki. Najczęściej jest to marihuana, traktowana jako zupełnie niegroźna używka – zwraca uwagę Ryszard Majer, dyrektor Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego. – Należy pamiętać, że pierwszy kontakt z narkotykiem może nastąpić nie z samodzielnego wyboru młodego człowieka i chęci poszukiwania nowych doznań, ale pod wpływem presji rówieśników, zachęcających do spróbowania. Używanie substancji odurzających, picie alkoholu czy palenie papierosów, jest często traktowane jako wyraz przynależności do grupy rówieśniczej i młodzieńczego buntu wobec dorosłych. Dlatego rolą rodziców jest kształtowanie w dziecku poczucia samodzielności, odporności na presję z zewnątrz i odpowiedzialności za swoje życie i zdrowie – zwraca uwagę dyrektor Ryszard Majer.
Najczęściej używanym przez młodych ludzi narkotykiem, tak w województwie śląskim jak i całej Polsce, pozostaje marihuana – wynika z badań ankietowych realizowanych przez Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego wśród młodzieży szkolnej w 2005 r., oceniana jako zupełnie bezpieczna dla zdrowia, a zapewniająca przyjemne doznania. Zetknęło się z nią przynajmniej raz w życiu 53,8 proc. uczniów, gdy w przypadku ecstasy jest to 12,3 proc. a amfetaminy – 19,2 proc. Co więcej, 41,4 proc. ankietowanych deklarowało, że używało marihuany przynajmniej raz w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a 21,5 proc. mówi, że używało narkotyku 3 lub więcej razy w ciągu ostatniego roku.

(dane z badania “Zdrowie subiektywne oraz zadowolenie z życia i zachowania zdrowotne uczniów szkół ponadgimanzjalnych w Polsce w kontekście czynników psychospołecznych i ekonomicznych”, które przeprowadzono w 2005 r. w województwie śląskim oraz siedmiu innych województwach w Polsce; w woj. śląskim ankietę przeprowadzało ŚCZP, realizatorem badania ogólnopolskiego był Instytut Matki i Dziecka w Warszawie).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *