Nowe Muzeum Regionalne


KAMIENICA POLSKA

Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada 2012 roku zapisało się w pamięci mieszkańców Kamienicy Polskiej ważnym wydarzeniem. W samo południe uroczyście otwarto Muzeum Regionalne. Wcześniej, w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Michała Archanioła, znajdującym się w pobliżu placówki, odbyła się uroczysta suma odprawiona przez proboszcza parafii ks. kan. Józefa Bednarza w intencji Ojczyzny. W swoim kazaniu ksiądz proboszcz zwrócił uwagę na tablicę znajdującą się w kruchcie kościoła, poświęconą poległym za ojczyznę w okresie I wojny światowej, a ufundowaną przez władze gminy Kamienicy Polskiej w 10. rocznicę odzyskania niepodległości, w 1928 roku. Po zakończeniu
Podczas uroczystego otwarcie Muzeum wójt gminy Cezary Stępień przypomniał historię budynku. W przeszłości pełnił on wiele ważnych funkcji społecznych. Pierwotnie była tu karczma, miejsce spotkań i wymiany poglądów i szkoła elementarna dla dzieci mieszkańców wsi. Po dobudowaniu piętra, jeszcze przed I wojną światową – siedziba Sądu Pokoju w Kamienicy Polskiej, organu rozsądzającego spory sąsiedzkie. W okresie II Rzeczypospolitej ten sam budynek mieścił w sobie szkołę z przedszkolem. W późniejszym okresie pozostało jedynie przedszkole.
Pierwszy dzień istnienia placówki zapisał się dużą frekwencją. Należy dodać, że Muzeum, na którego remont i adaptację 75 proc. środków pochodziło z funduszów Unii Europejskiej, mieści w sobie unikatowe eksponaty. Obiekt posiada min. krosna, kołowrotki, drewniane snowalnie, maszyny dziewiarskie, szpulki. W jego zbiorach znajdują się również tkaniny z dawnych zakładów włókienniczych oraz narzędzia wykorzystywane w wydobyciu rudy żelaza. W budynku mieści się też siedziba Zespołu Folklorystycznego Kamienica Polska, rozsławiającego gminie na całym świecie, współorganizatora corocznego cyklu imprez kulturalnych w powiecie, odbywających się na przełomie czerwca i lipca pod nazwą „Z bliska i daleka”.
W zamierzeniach kierownictwa Gminnego Ośrodka Kultury i władz gminnych, Muzeum ma być placówką oświatową, prezentująca dawne tkactwo; organizującą pokazy i lekcje dla młodzieży z terenów całego powiatu.

REDA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *