Sesja w pałacu


Koniecpolskie Nadpilickie Stowarzyszenie Dydaktyczno-Ekologiczne “Terra-Eko” zorganizowało sympozjum naukowe “Ekologia dla przyszłości” pod patronatem Częstochowskiego Starosty

W Pałacu Potockich zebrało się liczne grono osób, dla których ochrona środowiska jest ważnym zagadnieniem. Wśród gości byli m.in.: poseł Ziemi Częstochowskiej Szymon Giżyński z Prawa i Sprawiedliwości, starosta Mieczysław Chudzik, burmistrz Koniecpola Józef Kałuża, nadleśniczy Nadleśnictwa Koniecpol Jan Skrzyniarz, przewodniczący Rady Powiatu Wiesław Bąk. Wszystkich powitała Alina Budzynowska, prezes Stowarzyszenia.
W pierwszej części młodzież Zespołu Szkół w Koniecpolu zaprezentowała spektakl słowno-muzyczny “Świecie nasz…”, oparty ma motywie piosenki Jonasza Kofty, pod tym samym tytułem. Uczniowie świadomi są licznych zagrożeń stwarzanych naturze przez człowieka. Występ zakończył zespół wokalny z parafii św. Michała w Koniecpolu “Baranki Boże”. W przerwie spotkania goście mieli okazję obejrzeć wystawę uczniów “Najpiękniejsze zakątki przyrodnicze mojego miasta i gminy Koniecpol”, którą zorganizowało NSDE “Terra-Eko”, Burmistrz MiG Koniecpol oraz Nadleśnictwo Koniecpol. Natomiast młodzież udała się na warsztaty szkoleniowe “Ochrona środowiska wiejskiego możliwością podtrzymania dziedzictwa kulturowego i szansą rozwoju”, które poprowadziła Beata Fąfera ze Śląskiego Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.
W drugiej części – naukowej – wygłoszono referaty. O zasadach i możliwościach pozyskiwania funduszy unijnych poinformował burmistrz J. Kałuża, gospodarkę leśną w regionie przedstawił Marek Sygit z Nadleśnictwa Koniecpol, o stanie gospodarki wodno-ściekowej w gminie Koniecpol mówił wiceburmistrz MiG Koniecpol Janusz Stypka. Poruszono również i inne tematy, a mianowicie związane z rozwojem agroturystki, co przybliżyły Honorata Kurek i Agnieszka Pasierbińska ze Śląskiego Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Z kolei o gospodarowaniu odpadami i problemie dzikich wysypisk powiedział Wiesław Bąk.
Spotkanie zakończono wspólnym obiadem w leśniczówce “Załęże”.

Nadpilickie Stowarzyszenie Dydaktyczno-ekologiczne “Terra-Eko” istnieje od grudnia 1999 roku. W ciągu minionych 5 lat działalności ZorganizowaŁ cykl festynów środowiskowych o tematyce ekologicznej, połączonych z konkursami. Stowarzyszenie współredagowało lokalną gazetę “Głos Koniecpola”, która w 2000 roku otrzymała wyróżnienie i nagrodę finansową za propagowanie treści ekologicznych w mediach. W 2000r. było organizatorem sesji “Strategia w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi w województwie śląskim”, “Szkolenia liderów Rozwoju regionalnego” oraz “Strategii rozwoju województwa śląskiego do 2015 roku”.
W 2002 r. “TERRA-EKO” otworzyŁo ścieżkę rowerową dydaktyczno-przyrodniczą na terenie Koniecpola. W 2003 r. w uznaniu zasług w dziedzinie działalności ekologicznej w województwie śląskim, WFOŚiGW w Katowicach przyznał Stowarzyszeniu nagrodę finansową z przeznaczeniem na dalszą działalność ekologiczną.
W 2004 r. Stowarzyszenie współorganizowało obchody 80-lecia Lasów państwowych, połączone z sadzeniem lasu. W tym samym roku zorganizowało gminny konkurs na “Najpiękniejszy przydomowy ogród kwiatowy i najpiękniej ukwiecony balkon”.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *