ZAPISANI W PAMIĘCI


We wrześniu urodzili się

7 września 1860 r.
Urodził się w Pątnowie koło Wielunia Marian Nassalski, ksiądz, redaktor “Homiletyki”, oficjał Sądu Biskupiego w Częstochowie. Był synem Franciszka i Eufemii z Dębskich. W 1880 roku wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku, a następnie studiował w Akademii Duchownej w Petersburgu, którą ukończył uzyskując stopień magistra teologii. W 1911 roku przybył do Częstochowy i został proboszczem parafii Św.Barbary. Od 1917 roku był przewodniczącym w Kole Okręgowym Polskiej Macierzy Szkolnej. W 1926 roku ksiądz Nassalski został mianowany pierwszym oficjałem Sądu Biskupiego w Częstochowie. Funkcję tę pełnił przez jedenaście lat. Wiele czasu poświęcał pracy twórczej. Ksiądz Nassalski był autorem licznych artykułów drukowanych w czasopismach teologicznych. Wydał również zbiory kazań, a także prace z zakresu teorii kaznodziejstwa.
Zmarł 11 września 1942 roku w wieku 82 lat. Spoczął na cmentarzu Św. Rocha w Częstochowie.

8 września 1833 r.
Urodził się w Pankach koło Częstochowy Adrian Mikołaj Głębocki, artysta malarz, rysownik, pedagog.
Studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Rafała Hadziewicza i Ksawerego Kaniewskiego. Do Częstochowy przybył w 1863 roku i pracował jako nauczyciel rysunku.
Malował obrazy religijne, historyczne, rodzajowe. Tematyce religijnej poświęcił wiele cyklów rysunkowych: “Św. Eustachy Męczennik” (15 tablic), “Św. Maria Magdalena” (16 tablic), “Chwała Marii” (16 tablic). Jednym z ważniejszych i znaczących dzieł malarza był “Album Jasnej Góry”, składający się ze szkiców akwarelowych. Prace swoje artysta wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.
Adrian Mikołaj Głębocki w 1875 roku opuścił Częstochowę i zamieszkał w Warszawie. Z naszym miastem związany był przez dziesięć lat. Zmarł 15 maja 1905 roku w wieku 72 lat.

29 września 1837 r.
Urodził się w Krakowie Michał Bałucki, poeta, publicysta, prozaik, komediopisarz. Ukończył studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Debiutował jako poeta na łamach “Dziennika Literackiego”. W latach 1857 – 1864 związany był z grupą młodych pisarzy, poetów i artystów zbierających się w pracowni rzeźbiarza Parysa Filippiego.
W 1861 roku pisarz zamieszkał w Częstochowie przy Starym Rynku 163. Podczas miesięcy spędzonych w naszym mieście, Bałucki pisał poemat dramatyczny “Bez chaty”, a także sporządzał szkice do “Grubych ryb” i “Klubu kawalerów”.
Dorobek literacki Michała Bałuckiego obejmuje m.in. powieści: “Błyszczące nędze” (1870),
“O kawał ziemi” (1872), “Sabina” (1873), “Byle wyżej” (1875), “Pańskie dziady” (1881), a także komedie: “Grube ryby” (1881), “Dom otwarty” (1883), “Ciężkie czasy” (1889), “Klub kawalerów” (1891). Pisarz uprawiał również krytykę literacką i artystyczną.
Osamotniony w ostatnich latach życia, Bałucki popadł w depresję, która stała się powodem jego samobójstwa. Zmarł 17 października 1901 roku.

We wrześniu odeszli

8 września 1975 r.
Zmarł w Walunt Creek w Kalifornii Stefan Mrożewski, artysta grafik, malarz, ilustrator książek. Urodził się 12 kwietnia 1894 roku w Częstochowie. Był synem Franciszka i Marianny Heimlich. Jako kilkuletni chłopiec wraz z rodziną wyjechał z Częstochowy i zamieszkał w Sosnowcu. Od 1923 roku studiował grafikę w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1929 – 1931 wykonał ilustracje do dzieła S.M.Cervantesa “Przedziwny hidalgo Don Kichot z Manczy”. Mrożewski zilustrował bardzo wiele dzieł, jednak najwybitniejszą jego pracą były ilustracje do “Boskiej Komedii” Dantego. Był również znakomitym twórcą ekslibrisów. Teki z jego ekslibrisami ukazały się w Brukseli, Amsterdamie, Paryżu. W swoim dorobku artystycznym pozostawił: ok. 40 obrazów olejnych, 200 pasteli, 30 terakot.

10 września 1992 r.
Zmarł prof. dr hab.Edward Polanowski, nauczyciel akademicki, krytyk literacki i teatralny, badacz związków pisarstwa Henryka Sienkiewicza z Częstochową, działacz społeczny.
Urodził się 11 października 1936 roku w Myjomicach koło Kępna. W 1954 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące w Kępnie oraz Liceum Pedagogiczne w Ostrowie Wielkopolskim, a w 1960 roku studia polonistyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Siedem lat później uzyskał tytuł doktora i rozpoczął pracę w Studium Nauczycielskim w Kaliszu.
W 1972 roku zamieszkał w Częstochowie i swoje życie zawodowe związał z Wyższą Szkołą Pedagogiczną ( obecnie Akademia im.Jana Długosza). W uczelni częstochowskiej pełnił m.in. funkcje: prodziekana Wydziału Pedagogicznego, dziekana Wydziału Humanistyczno-Pedagogicznego, a w latach 1984-1990 był rektorem Uczelni. Opublikował ponad 100 prac naukowych. Swoje artykuły zamieszczał w periodykach regionalnych i ogólnopolskich.
Zmarł przedwcześnie w wieku 56 lat. Pochowany został na cmentarzu Kule w Częstochowie.

Opracowała

BARBARA SZYMAŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *