Drzewa Wolności


Leśnicy, by uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, występują z inicjatywą sadzenia Drzew Wolności w parkach, na skwerach, przy szkołach, placówkach różnych instytucji. Nadleśnictwo Kłobuck na już na akcję przygotowane dwa tysiące sadzonek lip.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Kłobuck Grzegorz Półtorak już zaprasza do udziału w akcji. – Zabezpieczamy odpowiednią liczbę sadzonek i zachęcamy wszystkich do przyjazdu i wzięcia – bezpłatnie – drzewka. Będą to lipy, bo w ten sposób nawiązujemy do przedwojennej tradycji, kiedy to na 20-lecie odzyskania niepodległości Polacy w całym kraju sadzili ten gatunek drzewa. Był to niezwykły akt patriotyzmu, ale przy okazji Polska zazieleniła się, bowiem tym sposobem powstały liczne aleje, skwery, parki – mówi nadleśniczy Grzegorz Półtorak. Jak dodaje leśnicy przy większych uroczystościach, organizowanych przez szkoły czy instytucje publiczne, będą zapewniać godną oprawę, na przykład grając na rogach czy wystawiając sztandar.
Inicjatywa sadzenia Drzew Wolności wyszła od pracownika Państwowych Lasów – prof. Andrzeja Grzywacza, znawcy i miłośnika problemów leśnych. To będzie już drugie, tak szeroko zakrojone przedsięwzięcie, gdzie leśnicy zapewnią drzewa. Pierwszą byłą akcja sadzenia Dębów Papieskich. Historia zaczęła się 28 kwietnia 2004, w czasie jednej z pielgrzymek polskich leśników. To wtedy leśnicy zawieźli 2,5 kg nasion Chrobrego, najstarszego dębu szypułkowego w Polsce, do Watykanu (wiek dębu Chrobrego ocenia się na 745 lat). Do Polski nasiona wróciły z błogosławieństwem Jana Pawła II. – Z żołędzi poświęconych przez Jana Pawła II leśnicy wyhodowali drzewka w swoich szkółkach, które później przekazywali szkołom, urzędom, zakładom pracy i wszystkim, którzy zgłosili chęć posadzenia dębu. Każdy „potomek” Chrobrego nazywany jest dębem papieskim – dodaje nadleśniczy Grzegorz Półtorak.

Warto przy tym dodać, że lipa jest drzewem miododajnym, o dużych właściwościach leczniczych. Kwiatostan lipy zawiera wiele prozdrowotnych substancji, przede wszystkim flawonoidy, fitosterole, śluzy i garbniki, a także kwasy organiczne, sole mineralne, witaminę C i PP. Dzięki temu lipa ma właściwości moczopędne, działa lekko rozkurczowo, pobudzając wydzielanie soków żołądkowych i zwiększając przepływ żółci do dwunastnicy. Jednak najczęściej wykorzystywana jest jako domowe lekarstwo na przeziębienie. Napary z lipy służą również jako lek uspokajający w nadmiernej pobudliwości nerwowej i stanach napięcia nerwowego, zwłaszcza u młodzieży i osób starszych. W medycynie naturalnej napar z lipy stosuje się zewnętrznie do obmywań, okładów, kąpieli, płukanek oraz irygacji, do pielęgnacji cery (regeneruje skórę i czyni ją elastyczną), usuwania piegów, a także w lekkich stanach zapalnych, podrażnieniu i świądzie skóry.
Lipa kwitnie latem – jej kwiaty wydzielają piękny zapach i są miododajne. Surowcem zielarskim jest kwiatostan lipy pozyskany z dwóch gatunków lipy: lipy drobnolistnej (Tilia cordata) i lipy szerokolistnej (Tilia platyphyllos).

foto:
1. Nadleśniczy Nadleśnictwa Kłobuck Grzegorz Półtorak zaprasza do udziału w akcji sadzenia Drzew Wolności

Siedziba Nadleśnictwa Kłobuck, ul. Zakrzewska 85, 42-100 Kłobuck, tel.: 34 317 26 95, 34 317 15 64, 34 317 24 78, 602 103 468, 602 103 579

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *